Trwa ładowanie...

Berlin - miasto na weekend. Przyciąga wieloma atrakcjami kulturalnymi

Po wojnie zarządzały nim cztery państwa, a przez dekady mur dzielił go na dwie części. Wybierając się do Berlina, musimy mieć świadomość jego historii i tego, jaki wpływ miała ona na tutejszą architekturę, sztukę i ludzi.

Berlin - miasto na weekend. Przyciąga wieloma atrakcjami kulturalnymiŹródło: Shutterstock.com
d2ze8i4
d2ze8i4

Berlin Zachodni i Wschodni to sporo atrakcji kulturalnych, które warto zobaczyć, jeśli jesteśmy w stolicy Niemiec. Weekend powinien wystarczyć, choć wiele osób powie, że to zdecydowanie za krótko. Przedstawimy kilka subiektywnie wybranych miejsc, ze względu na ich klimat i wyjątkowość.

Wyspa Muzeów

Północna część wyspy Spreeinsel, leżącej na rzece Sprewie, to kompleks 5 muzeów: Muzeum im. Bodego, Muzeum Pergamońskie, Nowe Muzeum, Stara Galeria Narodowa oraz Stare Muzeum. W 1999 r. Wyspa została wpisana na listę UNESCO.

Muzeum Bodego – ten neobarokowy budynek wzniesiono na przełomie XIX i XX w. według projektu królewskiego architekta Ernsta von Ihne. Pierwotnie placówka nosiła imię cesarza Fryderyka III. W latach 50. ubiegłego wieku zmieniła nazwę – Wilhelm von Bode był pierwszym dyrektorem muzeów królewskich. Znajdziemy tam kolekcje malarstwa (Donatello, Bernini, Verrocchio), sztukę bizantyjską, kolekcję rzeźb z kości słoniowej i zbiory monet (od VII w. p.n.e. do XX w.).

d2ze8i4

Muzeum Pergamońskie – otwarto je w 1930 r. Jest największym spośród pięciu na wyspie. Przeniesiono do niego Wielki Ołtarz Zeusa, zwany Ołtarzem Pergamońskim. Został on zbudowany 180-160 lat p.n.e. w miejscowości Pergamon (obecnie Bergama w Turcji). Po muzeum możemy poruszać się swobodnie, a czas jaki powinniśmy poświęcić na zwiedzanie, to przynajmniej 3-4 godz.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Nowe Muzeum – budynek wzniesiony w latach 1843-1855 według projektu Friedricha Augusta Stülera. Po drugiej wojnie światowej prowizorycznie zabezpieczono ruiny i przeprowadzono remont fundamentów. W 1997 r. architekt David Chipperfield zrekonstruował obiekt. W Nowym Muzeum zgrupowano eksponaty pochodzące z Muzeum Sztuki Egipskiej i Zbioru Papirusów, Muzeum Prehistorii i Starożytności oraz Zbioru Sztuki Antycznej.

Stara Galeria Narodowa – to największy zbiór dzieł sztuki z różnych epok, obejmujący okres od rewolucji francuskiej do pierwszej wojny światowej, od klasycyzmu po secesję.

d2ze8i4

Stare Muzeum – zbudowane według planów Karola Friedricha Schinkla w latach 1923-1930. Jest przykładem najwspanialszych obiektów architektury okresu klasycyzmu. Znajdziemy tu pokaźną Kolekcję Sztuki Antycznej.

Mur berliński

Zbudowany został w 1961 r., dzieląc Berlin na Zachodni (strefa wpływu aliantów – Amerykanów, Brytyjczyków i Francuzów) i Wschodni (kontrolowany przez Rosję – ówczesne ZSRR)
. W 1989 r. doszło do jego zburzenia. W wielu punktach miasta znajdziemy jego betonowe fragmenty oraz kilka bram. Jedną z nich jest Checkpoint Charlie na Friedrichstrasse, gdzie znajdowało się przejście dla dyplomatów i cudzoziemców. Mur stał się symbolem obalenia komunizmu w Europie. Wiąże się z nim też East Side Gallery – największa na świecie galeria na świeżym powietrzu, niedaleko Dworca Wschodniego w Berlinie. Na fragmencie muru stworzono ponad 100 obrazów.

d2ze8i4

Muzeum Fotografii

Dla interesujących się fotografią jest to miejsce szczególne. To siedziba Fundacji Helmuta Newtona – jednego z najsłynniejszych fotografów w historii. Oprócz zdjęć (nie tylko Newtona) można obejrzeć osobiste przedmioty tego fotografa. W muzeum odbywają się również wystawy czasowe.

Alexanderplatz

To najwyższa budowla w Niemczec, główny węzeł komunikacyjny i plac we wschodniej części Berlina. Kiedyś był jego centralnym punktem. Przez mieszkańców miasta zwany jest "Alex". Znany jest z wieży telewizyjnej mierzącej 368 m. Na jej szczycie znajdują się bar oraz restauracja obrotowa, z których można podziwiać imponującą panoramę miasta.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com, fot: Tupungato

Kreuzberg

Dawna dzielnica robotnicza po drugiej wojnie światowej stała się miejscem, w którym osiedlili się tureccy emigranci, artyści i radykalna młodzież. Do dziś, mimo jej dość modnego charakteru, zachowała swoją awangardową energię. To miejsce, w którym można dobrze zjeść, odpocząć, poobcować ze sztuką i pobawić się w licznych, często niszowych klubach. Jednym z ciekawszych miejsc noclegowych jest Michelberger Hotel, z przytulnie, jasno i oryginalnie urządzonymi pokojami. Oczywiście takich miejsc na Kreuzbergu jest więcej.

d2ze8i4

Dzielnica pełna jest uroczych knajpek i kawiarni. Warto odwiedzić targ Maybachufer, na którym w każdy piątek można spróbować potraw z całego świata i kupić przyprawy. Jak na orientalnych bazarach – trzeba się targować. W każdą sobotę natomiast odbywa się tam targ odzieży i innych akcesoriów.

Prinzessinnengarten to przykład ogrodu społecznego, który powstał na zaniedbanym Moritzplatz. Aktywiści, sąsiedzi i przyjaciele oczyścili teren i utworzyli gigantyczny ogród, składający się z roślin, które sadzi się tak, aby były zdatne do transportu. Na miejscu można nie tylko zasadzić taką roślinę, ale i ją zakupić. To dobre miejsce na letnie, niespieszne przebywanie w mieście w otoczeniu typowo działkowym. Dodatkowo znajduje się tam kawiarnia i restauracja.

Akademie der Künste

Organizacja wspierająca rozwój sztuk ma swoją siedzibę pośród zieleni, w centrum Berlina, po wschodniej stronie Bramy Brandenburskiej przy Praiser Platz. To tutaj odbyła się międzynarodowa wystawa budowlana Interbau w 1957 r., która demonstrowała nowoczesność przeciwko socjalistycznej architekturze Niemiec Wschodnich. Jest to miejsce, gdzie można obejrzeć jedne z najlepszych w Berlinie wystaw sztuki. Nie brakuje też restauracji, w której można odpocząć po wielu artystycznych wrażeniach.

d2ze8i4

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Wysłannik WP w Berlinie przepytał turystów przy Pomniku Pomordowanych Żydów Europy

d2ze8i4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ze8i4