WyspyBezludne wyspy Europy

Bezludne wyspy Europy

Bezludne wyspy Europy
Źródło zdjęć: © pandemia, Licencja Creative Commons, flickr.com

Europa zdaje się być kontynentem zdominowanym przez ludzi, a dzikie, nieskażone zakątki znajdziemy w całkowicie innych częściach świata. Okazuje się jednak, że nawet na Starym Kontynencie możemy się natknąć na bezludne raje, gdzie człowiek nie zdążył na dłużej zagrzać miejsca. Oto 7 najpiękniejszych bezludnych wysp Europy.

Europa zdaje się być kontynentem zdominowanym przez ludzi, a dzikie, nieskażone zakątki znajdziemy w całkowicie innych częściach świata. Okazuje się jednak, że nawet na Starym Kontynencie możemy się natknąć na bezludne raje, gdzie człowiek nie zdążył na dłużej zagrzać miejsca. Oto 7 najpiękniejszych bezludnych wysp Europy.

Około 4 km od wybrzeży Kretyznajduje się miejsce, które bez wątpienia możemy nazwać bezludnym klejnotem Europy. To Kufonisi, niewielka wyspa licząca 6 km długości i 5,5 km szerokości. To miejsce nie zawsze było bezludne - do dziś można tu podziwiać ruiny teatru i innych starożytnych budowli rzymskich. Turystów jednak najbardziej przyciąga ukryta za klifami niewielka, malownicza plaża. W sezonie letnim na wyspę można się dostać łodziami z portu Makrygialos na Krecie.

at/if

1 / 6

Montecristo, Włochy

Obraz
© pavar - Fotolia.com

_ Hrabia Monte Christo _ to obok _ Trzech muszkieterów _ chyba najpopularniejsza powieść Aleksandra Dumasa (ojca). Wyspa Montecristo, należąca do Archipelagu Toskańskiego, od której główny bohater powieści przyjął swój tytuł leży w połowie drogi między Korsyką a wybrzeżem Włoch. Znajduje się tu rezerwat przyrody, jednak na cały świat wyspa stała się słynna nie tylko dzięki francuskiej powieści, ale i... szczurom, które w ostatnich latach opanowały to miejsce. W 2011 roku na jeden metr kwadratowy wyspy liczącej 13 km kw. przypadał jeden szczur. Władze włoskie zdecydowały się w takiej sytuacji zbombardować Montecristo 26 tonami trucizny. Od 2008 roku miejsce można zwiedzać, jednak napływ turystów jest ograniczony do tysiąca osób rocznie. Wyspa jest otwarta dla gości od 1 kwietnia do 15 lipca oraz od 31 sierpnia do końca października.

2 / 6

Lokrum, Chorwacja

Obraz
© Shutterstock

Z okien kamienic najstarszej części Dubrownikaroztacza się widok na zieloną wyspę. To Lokrum, zwana także Wyspą Miłości. Jest to rezerwat przyrody, który stanowi ulubione miejsce wypoczynku turystów i wielbicieli żeglarstwa. Turystów przyciągają tu pozostałości napoleońskiej twierdzy Fort Royal oraz ruiny benedyktyńskiego klasztoru, w których znajduje się obecnie restauracja. Na Lokrum znajdują się plaże (także nudystów), można tu także zobaczyć słone jezioro nazywane Mrtvo more, czyli Morzem Martwym. Na wyspę kursuje prom ze starego portu znajdującego się w pobliżu Starego Miasta.

3 / 6

Lamb Holm, Orkady

Obraz
© Shutterstock

Orkadyto należący do Szkocji archipelag 67 wysp leżących na granicy Morza Północnego i Atlantyku. Tylko 20 spośród nich jest zamieszkanych, reszta to rezerwaty przyrody i skaliste ustronia, które są chętnie odwiedzane przez turystów doceniających surowy urok Szkocji. Jedną z najciekawszych jest Lamb Holm. Największą atrakcją tego miejsca jest tzw. Włoska Kaplica, która powstała podczas II wojny światowej. W czasie wojny na wyspie znajdował się obóz, w którym przebywało ponad 1300 włoskich jeńców. W 1943 roku komendant obozu wraz z miejscowym kapelanem, ojcem Giacombazzim, podjęli decyzję o zbudowaniu miejsca modlitwy dla więźniów. Zamiast prostego baraku żołnierze postawili bogato zdobioną kaplicę, która do dnia dzisiejszego służy jako dom modlitwy i wzbudza podziw odwiedzających to odludne miejsce turystów.

4 / 6

Es Vedra, Hiszpania

Obraz
© Shutterstock

Kilkaset metrów od brzegów Ibizy można zobaczyć zakątek otoczony wieloma legendami - wyspę Es Vedra. Niewielki, skalisty skrawek lądu uchodzi za jedno z najbardziej zagadkowych miejsc na świecie - na jego temat krąży wiele opowieści związanych m.in. z mityczną Atlantydą, czy... UFO. Es Vedra jest także jedynym miejscem na Ziemi, które ma przetrwać koniec świata. Według słów Nostradamusa nastąpi wówczas zagłada w postaci ogromnej powodzi i wszystkie kontynenty zostaną zalane. Turyści wypoczywający na Ibizie mogą podziwiać zagadkową wyspę z wieży strażniczej Torre de Pirata albo plaży Cala d?Hort. Ci, których to nie zadowala, mogą wybrać się na wycieczkę łódką ze szklanym dnem. Wyprawa rozpoczyna się w San Antonio, obejmuje postój przy Es Vedrze i możliwość wspinaczki na skały.

5 / 6

Cominotto, Malta

Obraz
© Shutterstock

Cominotto to położona w przesmyku między Maltąa Gozoskalista wysepka o powierzchni 250 m kw. Największą jej atrakcją jest zjawiskowa Błękitna Laguna. To tu kierują swoje kroki niemal wszyscy odwiedzający Maltę - odosobnienie i krystalicznie czyste wody Cominotto już dawno docenili turyści, a także twórcy filmowi. Na wyspę można się dostać rejsami z Malty i Gozo.

6 / 6

Alegranza, Wyspy Kanaryjskie, Hiszpania

Obraz
© Wiki05, licencja Wikimedia Commons

Wyspy Kanaryjskie to archipelag 13 wysp, z których tylko część jest zamieszkana. Wśród turystów największą popularnością cieszy się Teneryfa, Fuerteventura, Gran Canaria czy Lanzarote, jednak także poza nimi są miejsca, które nie zostały do cna opanowane przez przemysł turystyczny. Należy do nich m.in. Alegranza, która wchodzi w skład Archipelagu Chinijo. Znajduje się ona na północ od Lanzarote, a jej powierzchnia wynosi niewiele ponad 10 km kw. Ta skalista wysepka może poszczycić się niezwykle zróżnicowanym ukształtowaniem powierzchni - w południowej części wyspy znajduje się krater wulkanu o średnicy ponad kilometra i wysokości 289 m n.p.m., natomiast północna część Alegranzy jest kompletnie płaska. Na wschodnim wybrzeżu znajduje się latarnia morska o nazwie Punta Delgada, która w całości jest
zasilana energią słoneczną.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)