Dubrownik - niezwykły unikat Europy!
Prawdziwa perła Adriatyku wzbudza zachwyt i zdziwienie. Ten niewielki port położony na południowym krańcu Dalmacji, we wspaniałej zatoce, pośród tysięcy skał w kolorze ochry i wśród śródziemnomorskiej roślinności, jest wymarzonym celem podróży i turystyczną mekką Chorwacji w pełnym tego słowa znaczeniu. Należy do najpiękniejszych ufortyfikowanych miast na świecie i najładniejszych miast średniowiecznych. Podczas wojny domowej w latach 90. ubiegłego wieku Dubrownik mocno ucierpiał na skutek bombardowań. Na szczęście dzięki wsparciu UNESCO możliwe stało się odbudowanie miasta i dzisiaj trudno znaleźć ślady jego bolesnej przeszłości.
Prawdziwa perła Adriatyku wzbudza zachwyt i zdziwienie. Ten niewielki port położony na południowym krańcu Dalmacji, we wspaniałej zatoce, pośród tysięcy skał w kolorze ochry i wśród śródziemnomorskiej roślinności, jest wymarzonym celem podróży i turystyczną mekką Chorwacji w pełnym tego słowa znaczeniu. Należy do najpiękniejszych ufortyfikowanych miast na świecie i najładniejszych miast średniowiecznych. Podczas wojny domowej w latach 90. ubiegłego wieku Dubrownik mocno ucierpiał na skutek bombardowań. Na szczęście dzięki wsparciu UNESCO możliwe stało się odbudowanie miasta i dzisiaj trudno znaleźć ślady jego bolesnej przeszłości. Dziś zapraszamy was w wirtualną podróż po najpiękniejszych atrakcjach Dubrownika i okolic!
pw/if
Miejskie Mury Obronne
Zwiedzanie miasta najlepiej rozpocząć od otaczających całą starówkę Miejskich Murów Obronnych, które niezaprzeczalnie stanowią największą atrakcję turystyczną Dubrownika. Chroniły miasto przez stulecia i należą do najsolidniej wykonanych fortyfikacji w Europie. Mają 1940 m długości, w niektórych miejscach 25 m wysokości, a ich grubość od strony lądu wynosi nawet 6 m. Wzdłuż murów zbudowano 5 baszt, 3 okrągłe i 12 czworobocznych wież, jak również twierdzę św. Jana przy porcie. Miasto chronią ponadto dwie potężne twierdze zewnętrzne: Revelin od wschodu i Lovrijenac od południowego-zachodu. Nie można zrezygnować z przechadzki wzdłuż murów miejskich, to po prostu trzeba zobaczyć! Rozciąga się z nich wspaniały widok na starówkę, jej uliczki, kościoły i klasztory, port, prywatne ogrody, dachy domów, wzgórza, wybrzeże i morze. Obejście całej starówki zajmuje od dwóch do trzech godzin. Nie spieszmy się, zwiedzajmy we własnym tempie, aby mieć czas na podziwianie wszystkiego, co zasługuje na uwagę.
Zwiedzanie możliwe jest codziennie od 10.00 do 15.00 w zimie i od 9.00 do 19.30 w lecie.
Twierdza Lovrijenac
Warto także zobaczyć twierdzę Lovrijenac, która wznosi się na 36-metrowej skale niedaleko od fortu Bokar. Zadaniem załogi było obserwowanie morza, ale również pilnowanie dostępu do miasta od strony zachodniej. Zbudowana została w XIV w., podobno w ciągu kilku miesięcy. Później była wielokrotnie przebudowywana. Na uwagę zasługują wewnętrzny dziedziniec i szczytowy taras, z którego można podziwiać morze i miasto. Nad wejściem znajduje się łaciński napis: „Non bene pro toto libertas venditur auro" (Wolności nie można sprzedać nawet za całe złoto świata). Obecnie twierdza jest regularnie wykorzystywana jako scena do przedstawień szekspirowskiego „Hamleta".
Fort Bokar
Spacerując Murami Obronnymi warto zajrzeć do fortu Bokar, usytuowanego między bramami Pile i Ploće, stanowiącego najbardziej na północ wysunięty fragment fortyfikacji. Jest to najpotężniejsza wieża w całym systemie obronnym. Jej budowę rozpoczął w 1455 roku Michelozzo Michelozzi, a ukończył w 1464 r. Juraj Dalmatinac. Z tarasu na szczycie można podziwiać zabytkowe, średniowieczne miasto, mieniące się kolorami na tle błękitnego Adriatyku. Latem w wieży odbywają się imprezy festiwalowe.
Stradun
Koniecznie trzeba także przejść się głównym traktem zabytkowego, średniowiecznego Dubrownika, nazywanym również Placa. Jest zarezerwowany wyłącznie dla pieszych (po ulicach starówki mogą jeździć tylko samochody władz miejskich). Ma prawie 300 m długości, prowadzi od bramy Pile do bramy Ploće. Znajduje się na miejscu bagnistej cieśniny, jeszcze w XII w. oddzielającej dwie dawne osady, słowiańską Dubravę i zamieszkiwaną przez ludność romańską Ragusę. W 1668 r., w ramach odbudowy miasta po wielkim trzęsieniu ziemi, ulicę wybrukowano. W ciągu wieków kamienie zostały wypolerowane stopami przechodniów i kotami powozów, nabrały gładkości i lustrzanego połysku. Wzdłuż ulicy stoją dwa szeregi domów, również wybudowane po trzęsieniu ziemi. Panuje tu idealna harmonia i spójność. Wszystkie sklepy przyjęły ten sam styl: łuk wznosi się nad wystawą sklepową i nad drzwiami, tworząc piękne obramowanie dla obu tych elementów. O każdej porze dnia i roku spotkamy na Stradunie mnóstwo zakochanych w Dubrowniku
turystów.
Uliczki
Idąc ulicą Stradun w kierunku portu, dostrzeżemy po lewej stronie kilkanaście prostopadłych, urokliwych uliczek, bardzo stromych, które wiodą wysoko w górę, w kierunku murów obronnych. To właśnie one decydują o charakterze starówki i należą do najpiękniejszych elementów miasta. Są pełne życia i ruchu, zwłaszcza ulica Prijeko (na zdjęciu), która stała się z biegiem lat ulicą barów i restauracji. Schody ciągną się w nieskończoność, a tarasy kawiarń starają się wywalczyć dla siebie jak najwięcej przestrzeni. Krótka przechadzka, nawet jeśli nieco męcząca, pozwoli odkryć tę dość gęsto zabudowaną i zatłoczoną dzielnicę, a wrażenia na pewno wynagrodzą lekką zadyszkę. Gra świateł sprawia, że możemy w tym miejscu zrobić naprawdę doskonałe zdjęcia.
Zaton
Nie tylko w samym Dubrowniku czekają na nas niezwykłe miejsca i atrakcje. Kilka kilometrów na północ od Dubrownika, nad śliczną zatoką otoczoną wysokimi górami, leżą Veliki Zaton i Mali Zaton - ulubione miejsca wypoczynku dubrowniczan. Kuszą ich zwłaszcza urocze, piaszczyste i zaciszne plaże. Zamożni mieszkańcy, którzy zbili fortunę na produkcji soli, zbudowali wzdłuż brzegu okazałe wille. Wszystkim polecamy wycieczkę do wioski Podbrežje. Można tam zwiedzić jaskinię Moćiljska, której ozdobą są stalaktyty i stalagmity.
Cavtat
Wszyscy, którzy chcą odkryć piękno dalmatyńskich wybrzeży i kulturę tego regionu, powinni odwiedzić Cavtat. Położony zaledwie 18 km od Dubrownika jest niezwykle urokliwym i malowniczym miejscem południowego krańca Chorwacji. Tutejsza starówka leży na półwyspie Rat i jest otoczona zatokami Luka i Tiha. Panujący tu mikroklimat sprzyja wegetacji podzwrotnikowej roślinności. Infrastruktura turystyczna z prawdziwego zdarzenia, którą zbudowano w ostatnich latach, uczyniła z miasta znany cel turystycznych wypraw.
Wyspy Elafickie
Na sam koniec polecamy Wyspy Elafickie. Ten archipelag ozdabia linię horyzontu pomiędzy Dubrownikiem i półwyspem Pelješac. Od XIV w. należał do Perły Adriatyku i rozwijał się w cieniu jego potęgi. Po upadku republiki wyspiarskie osady zaczęły się wyludniać. Jedynie trzy najważniejsze wyspy: Koloćep, Lopud (na zdjęciu) i Šipan, są nadal zamieszkane i rozbudowują infrastrukturę turystyczną. Na wszystkich wyspach zabroniony jest ruch samochodowy, co czyni z nich mały raj pośrodku Adriatyku.
pw/if