Bezpieczny wypoczynek w Małopolsce. Przyznawane są certyfikaty
Krakowska Izba Turystyki przyznaje certyfikaty "Małopolska – bezpieczna turystyka". "Promuje miejsca i usługi realizowane przy zachowaniu najwyższych norm bezpieczeństwa, dzięki czemu turyści mogą bez przeszkód z nich korzystać – czytamy w komunikacie KIT. Na liście jest już 150 firm.
Krakowska Izba Turystyki (KIT) poinformowała, że przyznaje certyfikaty, które mają zwiększyć poczucie bezpieczeństwa u odwiedzających region turystów i ich zaufanie do obiektów turystycznych. Pomysłodawcy projektu, czyli m.in. KIT i Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, wzorowali się na certyfikacie "Obiekt bezpieczny higienicznie", opracowanym przez Polską Organizację Turystyczną we współpracy z Głównym Inspektoratem Sanitarnym.
"Takie certyfikaty są turystyce potrzebne"
Certyfikatem mogą posługiwać się po weryfikacji firmy z Małopolski związane z branżą turystyczną. Mowa o obiektach noclegowych, muzeach, biurach obsługi turystów, restauracjach czy firmach transportowych. Muszą one stosować się do procedur sanitarnych, które zostały opracowane przez GIS dla branży turystycznej. Wytyczne mają zapewnić bezpieczeństwo zarówno pracownikom, jak i turystom. Mówią też o tym, jak należy postępować, gdy wystąpi podejrzenie zarażenia koronawirusem.
– Takie certyfikaty są turystyce potrzebne. Nawet kiedy epidemia się skończy, turyści będą zwracali na nie uwagę, bo zmieniły się standardy i wymagania, zarówno samych podróżnych, jak i organizatorów czy gestorów obiektów – mówi Rafał Marek, prezes KIT.
Dotąd certyfikat uzyskało ok. 150 małopolskich firm. Udział w projekcie jest dobrowolny i bezpłatny dla przedsiębiorców dzięki wsparciu finansowemu województwa małopolskiego. Starający się o certyfikat muszą wypełnić ankietę na stronie www.cmbt.pl. Na stronie są podane wszelkie potrzebne informacje.
"Małopolska – bezpieczna turystyka" to projekt Krakowskiej Izby Turystyki i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, realizowany wspólnie z instytucjami odpowiedzialnymi za porządek i bezpieczeństwo, między innymi Wojewódzką Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną i Komendą Wojewódzką Policji w Krakowie.
Źródło: turystyka.rp.pl