Trwa ładowanie...

Białowieski Park Narodowy. Spotkanie z żubrem i lasem pierwotnym

Rzadkie gatunki fauny i flory oraz duże stado wolnościowe żubrów to największe atrakcje Białowieskiego Parku Narodowego. Dzięki temu park nie tylko cieszy się uznaniem licznie odwiedzających go turystów, ale pozostaje także jedynym w Polsce obiektem przyrodniczym wpisanym na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Widok na Białowieski Park NarodowyWidok na Białowieski Park NarodowyŹródło: 123RF, udmurd
dszm7o3
dszm7o3

Wędrując po tym niezwykłym lesie, turyści często zwracają uwagę na ogromną liczbę martwych drzew znajdujących się przy szlakach. Stojące suche pnie, złomy czy wykroty kryją jednak bogate życie. Występują tu najrzadsze gatunki grzybów (np. pniarek różowy) i zwierząt (np. chrząszcz bogatek wspaniały czy dzięcioł trójpalczasty). Wiele żyjących na tym obszarze gatunków fauny i flory to relikty lasów pierwotnych.

Białowieski Park Narodowy – rośliny

Pierwotne drzewostany Białowieskiego Parku Narodowego kryją typowe dla lasów naturalnych gatunki, np. dęby. W obrębie Białowieży sporo dębów zostało objętych statusem pomnika przyrody. Wśród nich znalazł się Dąb Maciek, uznawany za jeden z najpotężniejszych w Polsce.

Można też zobaczyć pozostałości pnia Dębu Jagiełły. Według legendy Władysław Jagiełło odpoczywał pod jego konarami podczas łowów zorganizowanych przed wyprawą grunwaldzką.

Spotkanie w środku puszczy. Leśnik nagrał niezwykłe wideo

Białowieski Park Narodowy – zwierzęta

Najbardziej znanym symbolem Puszczy Białowieskiej jest żubr i to właśnie tu rozpoczęto proces jego przywracania naturze. Obecnie na terenie Białowieskiego Parku Narodowego żyje najliczniejsza populacja wolnościowa żubra na świecie, ok. 770 osobników.

Żubry są symbolem BPN 123RF, Olga Gorovenko
Żubry są symbolem BPNŹródło: 123RF, Olga Gorovenko

Jeśli akurat nie uda nam się spotkać tego wielkiego ssaka na szlaku, można podziwiać go w Rezerwacie Pokazowym Żubrów, który jest położony ok. 3 km przed Białowieżą. A obejrzymy w nim nie tylko ten gatunek. W osobnych zagrodach żyją łosie, jelenie, sarny i dziki. Można tu popatrzeć na wilka, rysia, koniki typu tarpany oraz żubronie, czyli krzyżówki żubra z bydłem domowym. Pamiętajmy, że na teren Rezerwatu Pokazowego Żubrów nie wolno wprowadzać psów i innych zwierząt. Mogą one nam towarzyszyć na terenie Parku Pałacowego i na szlakach tylko wtedy, gdy są na smyczy i w kagańcu.

dszm7o3

Białowieski Park Narodowy – szlaki

Na terenie parku nie brakuje ciekawych szlaków dla zwiedzających. Wilczy Szlak (zielony) o dł. 11,5 km, biegnie przez bory bagienne, obok ekspozycji leśnej kolejki wąskotorowej i dużych rozmiarów głazu narzutowego, będącego pomnikiem przyrody oraz malownicze łąki nad rzeką Narewką. Warto zwrócić też uwagę na szlak „Tropem Żubra" (żółty) o łącznej długości ok. 20 km, który łączy trzy miejsca zimowego dokarmiania żubrów udostępnione dla turystów: "Kosy Most", "Czoło" i "Babią Górę".

Miłośnicy zwiedzania na dwóch kółkach mogą skorzystać z licznych szlaków rowerowych. Tworzą one sieć pozwalającą na poznanie walorów przyrodniczych nie tylko Białowieskiego Parku Narodowego, ale również gminy Narewka, gdzie zbiegają się wszystkie rowerowe drogi. W Nerewce można wygodnie zostawić auto i przesiąść się na bicykl, a jeśli nie mamy swojego, wypożyczyć go w działającej tu wypożyczalni rowerowej.

Białowieski Park Narodowy - atrakcje

Będąc w Białowieży, warto zajrzeć do Muzeum Przyrodniczo-Leśnego, w którym można obejrzeć najbardziej charakterystyczne dla puszczy zbiorowiska leśne: grąd, ols, łęg, bór itp. W części historycznej dowiemy się więcej o bartnictwie, przerobie drewna na terpentynę czy wąskotorowej kolejce leśnej.

Teren muzeum w Białowieskim Parku Narodowym 123RF, ccat82
Teren muzeum w Białowieskim Parku NarodowymŹródło: 123RF, ccat82

Warto też pospacerować po Parku Pałacowym, który został założony na przełomie XIX i XX w. wokół myśliwskiej rezydencji carów Rosji. Zaprojektowany został w stylu angielskim. Na wzgórzu pałacowym rośnie grupa dębów szypułkowych, liczących dziś ponad 250 lat. 


Białowieski Park Narodowy - historia

Białowieski Park Narodowy jest jednym z najstarszych parków narodowych w Polsce. Jego początki sięgają 1921 r. Wówczas podjęto decyzję o ochronie najbardziej naturalnych fragmentów Puszczy Białowieskiej. W 1979 r. UNESCO uznało Białowieski Park Narodowy za obiekt Światowego Dziedzictwa, wpisując go na listę jako pierwsze przyrodnicze miejsce z Europy, a piąte w świecie. Od 2014 r. wpis obejmuje całą Puszczę Białowieską pod nazwą Białowieża Forest.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dszm7o3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dszm7o3