Boisz się latać? Nie czytaj tego!
Jeśli boisz się latać to naprawdę nie powinieneś tego czytać, chyba, że chcesz znaleźć potwierdzenie swoich największych obaw/koszmarów. Przedstawiamy dziś 7 najbardziej przerażających faktów dotyczących latania!
Jeśli boisz się latać to naprawdę nie powinieneś tego czytać, chyba, że chcesz znaleźć potwierdzenie swoich największych obaw/koszmarów. Przedstawiamy dziś 7 najbardziej przerażających faktów dotyczących latania!
Najwięcej wypadków lotniczych zdarza się podczas startu i lądowania. Badania wykazały, że podczas tych manewrów szanse katastrofy lotniczej zwiększają się o 80 proc. Start i lądowanie to najtrudniejsze 11 minut lotu. Nie twierdzimy, że powinieneś spędzić pierwsze 3 minuty po starcie i 8 minut przed lądowaniem zamrożony w absurdalnym strachu, ale następnym razem postaraj się skoncentrować na instruktażu zasad bezpieczeństwa prezentowanym przez obsługę pokładową.
pw/if
Dziecko na kolanach
Podróżowanie z dzieckiem na kolanach może być fatalne w skutkach. Podczas nieoczekiwanych turbulencji, spadku prędkości czy uderzenia rodzic nie ma żadnych szans, by utrzymać swoją pociechę. Według Federalnej Administracji Lotniczej (FAA) najbezpieczniejszym miejscem dla dziecka jest fotelik samochodowy. Dzieci pomiędzy 6 miesiącem a 3 rokiem życia powinny podróżować właśnie w taki sposób. Co prawda bilet będzie nas więcej kosztował, ale czy życie nie jest droższe od pieniędzy? Trzeba jednak pamiętać, by przed odlotem skonsultować się z linią lotniczą czy nasz fotelik jest akceptowany przez przewoźnika lub czy linia zapewnia własne.
Samolot to siedlisko bakterii
Wydaje ci się, że samolot po każdym rejsie jest skrupulatnie czyszczony? Jesteś w błędzie. Przy coraz większej częstotliwości lotów obsługa najzwyczajniej w świecie nie ma czasu na sprzątanie i odkażanie maszyny. Najwięcej bakterii znajduje się np. w kieszeniach foteli czy na rozkładanych stolikach - aż na 60 proc. przebadanych stolików wykryto groźną bakterię gronkowca złocistego opornego na metycylinę (MRSA). Radzimy często myć dłonie i podczas lotu używać antybakteryjnych żeli do rąk.
Piloci śpią podczas rejsów
Według Stowarzyszenia Brytyjskich Pilotów Pasażerskich BALP, piloci zasypiają za sterami co najmniej raz dziennie. Co piąty skarży się, że z powodu przemęczenia przynajmniej raz w tygodniu nie jest w 100 proc. formie. Z kolei ponad połowa z kilkuset szwedzkich pilotów samolotów pasażerskich przyznała, że zdarzyło się im zasnąć podczas pilotowania maszyny z pasażerami na pokładzie. Wciąż myślisz, że jesteś w dobrych rękach podczas lotu?
Latanie na pustym baku
Wiele linii lotniczych w ramach oszczędności wymaga tankowania mniejszej ilości paliwa. Latanie na oparach może skończyć się tragicznie, jednak przewoźnicy i tak ryzykują. W zeszłym roku aż trzy maszyny popularnych nie tylko wśród Polaków nisko kosztowych linii Ryanair musiały awaryjnie lądować z powodu niewystarczającej ilości paliwa. Ujawniono także dokumenty zawierające instrukcje dla pilotów, by tankować tylko niezbędną do lotu ilość paliwa.
Masz tylko 90 sekund
Zdaniem brytyjskich naukowców większe prawdopodobieństwo śmierci podczas katastrofy lotniczej związane jest nie z samym uderzeniem, a jego skutkami np. pożarem. Niewiele pasażerów zdaje sobie sprawę, że na bezpieczną i nie zagrażającą życiu ewakuację ma tylko 90 sekund. To naprawdę niewiele czasu, by wyjść z płonącego samolotu.
Gdzie siedzieć, żeby nie zginąć?
W samolotach nie ma czegoś takiego jak najbezpieczniejsze miejsce. W niektórych wypadkach poszkodowani są pasażerowie siedzący z tylu, w innych ci z przodu. To, jaki fotel wybierzesz nie ma więc żadnego znaczenia. Jednak zawsze warto siedzieć blisko wyjścia ewakuacyjnego.
pw/if