Trwa ładowanie...

Brak wyobraźni może doprowadzić do tragedii. Karkonoski GOPR załamany zachowaniem dorosłych w górach

- Rodzice są nieodpowiedzialni, a my nie jesteśmy supermenami - mówi w rozmowie z WP Sławomir Czubak, naczelnik Grupy Karkonoskiej GOPR. Tylko w ciągu ostatnich dni ratownicy kilkukrotnie musieli ewakuować rodziny z małymi dziećmi, które weszły w wysokie partie gór i nie były w stanie zejść. A to dopiero początek ferii.

Brak wyobraźni może doprowadzić do tragedii. Karkonoski GOPR załamany zachowaniem dorosłych w górachŹródło: Shutterstock.com, fot: Kazlova Irina
doeg6vf
doeg6vf

Płacząca siedmiolatka schodzi ze stoku z nartami w dłoniach. Przypadkiem zauważają ją strażnicy Karkonoskiego Parku Narodowego. Rodzice prawdopodobnie nie zauważyli, kiedy dziecko wsiadło na wyciąg. Ich historia na szczęście skończyła się dobrze. Pisaliśmy o tym w WP Turystyka.

- To zdarzenie powinno być przestrogą dla wszystkich wypoczywających z dziećmi - dodają pracownicy parku. - Niestety, liczba akcji różnego rodzaju lawinowo rośnie.

- Tylko w ciągu ostatnich dwóch dni musieliśmy ewakuować rodziny, które z dziećmi wybrały się w wysokie partie gór. Dorośli zachowują się bardzo nieodpowiedzialnie - i to trzeba podkreślić - mówi Sławomir Czubak. Ratownicy są przerażeni, jakim brakiem wyobraźni wykazują się dorośli, którzy wychodzą z dziećmi na szlaki.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Przykład? Dwóch dorosłych z dwójką dzieci postanowiło wybrać się na Śnieżkę. Niestety wrócić już nie mogli. - Zadzwonili, że są na zamkniętym szlaku, a dzieciom jest bardzo zimno. Później okazało się, że miały pierwszy st. hipotermii (red. najniższy stopień, oznaczający przytomność i drżenie mięśni) - opowiada Czubak.

Ratownicy nie musieli długo czekać na kolejne "familijne" wezwanie. - Ze Śnieżnych Kotłów ewakuowaliśmy dwójkę rodziców z piątką dzieci. Wszystkie były w wieku poniżej 10 lat! Ok. godz. 17 zadzwonili, że potrzebują pomocy. Było ciemno, padał śnieg a wiatr był bardzo silny - opowiada naczelnik.

GOPR i KPN ostrzegają, że w najbliższych dniach warunki w górach mają się pogorszyć. Ma spaść około 20 cm świeżego śniegu, wiatr może osiągać nawet 140 km/h. Będą zawieje i zamiecie śnieżne. Obowiązuje też trzeci st. zagrożenia lawinowego. Wyprawa w góry przy takich warunkach pogodowych wymaga bardzo dużego doświadczenia i umiejętności do lawinoznawczej oceny sytuacji.

doeg6vf

- Apelujemy o rozwagę zawsze, gdy ktoś wybiera się na szlaki. A jeśli w grupie są dzieci, to szczególnie ważna jest ostrożność. Przed wyprawą koniecznie trzeba sprawdzać pogodę i wybierać niżej położone trasy. Absolutnie nie wolno narażać dzieci - dodaje Czubak. - My nie jesteśmy supermenami. Na każde zgłoszenie reagujemy, ale akcja zawsze wydłuża się w czasie, zwłaszcza przy złej pogodzie.

Zobacz, jak zachowują się turyści w Zakopanem:

doeg6vf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
doeg6vf

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj