Trwa ładowanie...

Brama do nieba. Chiny. Przyprawi cię o zawrót głowy

Góra Tianmen uważana jest za jedno z najpiękniejszych miejsc na świecie. Można tu zobaczyć największą atrakcję, która się nazywa Brama do Nieba. To najwyżej położona grota na naszej planecie. Można się również przejść nad przepaścią.

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Brama do nieba. Chiny. Przyprawi cię o zawrót głowyŹródło: Shutterstock.com
dyq4yn9
dyq4yn9

Góra Tianmen znajduje się w parku narodowym o tej samej nazwie, w prefekturze Zhangjiajie, w środkowych Chinach. Stanowi jedną z największych atrakcji prowincji Hunan, kryjąc prawdziwy cud natury. Brama do Nieba, ogromnej wielkości okno skalne, przyciąga co roku miliony turystów, spragnionych mistycznych przeżyć.

Na szczyt wiedzie niezwykła 11-kilometrowa droga o nazwie Tongtian, co oznacza Aleja prowadząca do Nieba. Ma 99 ostrych zakrętów, a różnica poziomów wynosi 1100 metrów! Jej budowa rozpoczęła się w 1998 roku i trwała 7 lat, pochłaniając ponad 13 milionów dolarów. Autobus (linia nr 5) kursuje co 5 minut, a podróż po morderczych zawijasach z pewnością dostarczy niezapomnianych przeżyć.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Druga opcja to wyprawa kolejką linową, która wyrusza z centrum Zhangjiajie. 98 wagoników, z których każdy zabiera 8 osób, pokonuje trasę mającą 7455 metrów długości. Widok zapiera dech w piersiach – pozwala obserwować zmieniający się krajobraz, którego ukoronowaniem jest pojawienie się na horyzoncie charakterystycznego otworu w skale.

Mające 131,5 m wysokości i 57 m szerokości okno powstało w skałach w wyniku procesu erozji. Znajduje się na wysokości 1260 m n.p.m. i jest najwyżej położoną tego typu atrakcją. Niezależnie czy podróżowaliśmy autobusem, czy kolejką liniową, żeby przejść przez Bramę do Nieba, mającą 60 metrów głębokości, musimy najpierw pokonać Tianti, czyli Drabinę do Nieba. To nic innego, jak 999… schodów. Liczba 9 jest najważniejszą w chińskiej kulturze, natomiast 999 oznacza wieczne życie.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Inną atrakcją Góry Tianmen jest najbardziej przerażająca trasa na świecie. Wokół szczytu poprowadzono szlak, który umożliwia wędrówkę wzdłuż pionowych ścian, ok. 1400 m nad przepaścią.

Największe tłumy turystów zbierają się na odcinku o długości 1600 m, chronionym barierką. Nazywa się go "wiszącym chodnikiem".

Na jego końcu znajduje się wiszący most, który łączy dwa szczyty. Przejście całej trasy na górze Tianmen zajmuje ok. 1,5 godziny.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Prawdziwym hitem "wiszącego chodnika" są jego trzy fragmenty ze szklanym dnem. Pierwszy z nich został otwarty w 2011 r. i ma 60 m długości i 1,6 m szerokości, ostatni w 2016 r. i ma 100 m długości. Szklane dno sprawia, że pod stopami mamy... przepaść.

Z pewnością nie jest to atrakcja dla osób z lękiem wysokości. Turyści często trzymają się kurczowo ścian klifu przechodząc przez szklany chodnik. Trasa jest zamknięta dla turystów, gdy pokrywa ją lód i śnieg.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Czy morskie olbrzymy wciąż rosną?

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

dyq4yn9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dyq4yn9