EgzotykaBunol - w hiszpańskim miasteczku stoczono bitwę na pomidory

Bunol - w hiszpańskim miasteczku stoczono bitwę na pomidory

Bunol - w hiszpańskim miasteczku stoczono bitwę na pomidory
Źródło zdjęć: © KAI FORSTERLING - PAP/Abaca

Ponad 22 tys. osób z całego świata wzięło udział w środę w corocznej pomidorowej bitwie, której areną było po raz 71. miasteczko Bunol na wschodzie Hiszpanii. Po trwającej godzinę tomatinie, w której zużyto 160 ton pomidorów, ulice spłynęły czerwoną pulpą.

Tomatina jest wielką atrakcją turystyczną. Tradycyjnie bierze w niej udział więcej cudzoziemców niż mieszkańców miasteczka Bunol. Czwarty rok z rzędu chętni do ciskania pomidorami musieli zapłacić 10 euro (ok. 42 zł), aby uzyskać dostęp do sześciu ciężarówek z dojrzałymi warzywami.
PAP/wg/ir

1 / 5

Tomatina - Bunol, Hiszpania

Obraz
© KAI FORSTERLING - PAP/Abaca

Tradycja "największej warzywnej fiesty świata" ma 70 lat. Od 1945 roku odbywa się w ostatnią środę sierpnia, podczas uroczystości związanych z kilkudniowymi obchodami ku czci św. Ludwika Bertranda, który jest patronem świata.

2 / 5

Tomatina - Bunol, Hiszpania

Obraz
© KAI FORSTERLING - PAP/Abaca

Mówi się, że święto zapoczątkowała grupa nastolatków, która wszczęła bójkę podczas odbywającej się w ostatnią środę sierpnia parady figur woskowych _ gigantes y cabezudos _. Podczas szarpaniny zaczęli obrzucać się pomidorami z pobliskiego sklepu. Rok później te same osoby spotkały się ponownie, tym razem przynosząc własne pomidory. Jest też druga wersja tej historii. Głosi, że mieszkańcy miasteczka rzekomo obrzucili czerwonym warzywem jego radnych, w ramach kary za nieudolne rządy.

3 / 5

Tomatina - Bunol, Hiszpania

Obraz
© KAI FORSTERLING - PAP/Abaca

Zanim władze miasta zaakceptowały dorocznie odbywającą się bitwę minęło kilka lat. Na początku lat 50. XX w. w czasie trwania "święta" miały miejsca liczne aresztowania jego uczestników. Pod wpływem nacisków mieszkańców w 1957 roku _ tomatina _ została zaakceptowana przez władze i zaczęto ją promować jako element dorocznych obchodów święta miasta. W 2002 roku hiszpańskie ministerstwo turystyki uznało _ tomatinę _ za zwyczaj o międzynarodowym walorze turystycznym.

4 / 5

Tomatina - Bunol, Hiszpania

Obraz
© KAI FORSTERLING - PAP/Abaca

Aż do 1980 roku każdy z uczestników przychodził na bitwę z własnymi pomidorami, jednak z czasem to się zmieniło. Obecnie kilkadziesiąt ton warzyw jest dostarczanych przez władze miasteczka Bunol. W tym roku było ich w sumie 175 ton.

5 / 5

Tomatina - Boyca, Kolumbia

Obraz
© KAI FORSTERLING - PAP/Abaca

Tomatina od blisko dekady jest też obchodzona m.in. w Kolumbii. Święto pomidora odbywa się w miasteczku Sutamarchan, położonym ok. 120 km od Bogoty. Dziewiąta z rzędu "warzywna bitwa" odbyła się w tym roku 8 czerwca. Wybór miasteczka na miejsce obchodzenia nietypowego święta nie jest przypadkowy. W regionie Boyca uprawia się najwięcej pomidorów w całej Ameryce Łacińskiej.
PAP/wg/ir

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)