Trwa ładowanie...

Zaskoczyła cię burza? Nie wpadaj w panikę, tylko zastosuj się do kilku porad

Burza może nas zaskoczyć nawet, jeśli przed wyjściem - np. w góry - sprawdzimy prognozę pogody. Z tego względu warto znać kilka podstawowych zasad, które zapewnią nam bezpieczeństwo i pozwolą na sprawną reakcję.

Burza potrafi zaskoczyć Burza potrafi zaskoczyć Źródło: Adobe Stock, fot: Kenneth Keifer
d3uneb6
d3uneb6

Pracownicy Lasów Państwowych podzieli się z internautami najważniejszymi zasadami zachowania w sytuacji, gdy nadchodzi burza. Warto je poznać, aby umieć odpowiednio zareagować w kryzysowym momencie.

"Kiedy na niebie zaczyna błyskać, grzmoty zagłuszają wszystkie inne dźwięki, a z ciemnego nieba zaczynają spadać coraz większe krople wody, trzeba szybko działać, by nie narażać siebie i bliskich na niebezpieczeństwo" - czytamy we wpisie, który pojawił się w mediach społecznościowych.

Zaskoczyła się burza? O tym zasadach trzeba pamiętać

Jak radzą leśnicy, jeśli burza zastanie nas w lesie, to nie chrońmy się pod wysokimi drzewami (lepiej schować się w krzakach) i unikajmy otwartej przestrzeni. Ciekawostką jest jednak to, że nie wszystkie drzewa przyciągają pioruny jednakowo. Jak tłumaczą leśnicy, wiele zależy od tego jaką korę ma dane drzewo - a dokładniej - jaka jest jej budowa. Gatunki o gładkiej korze - np. buki czy młode jesiony wyniosłe - są statystycznie rzadziej trafiane przez pioruny, niż te mające popękaną i głęboko rzeźbioną korę - tych zdecydowanie lepiej unikać.

Oczywiście najlepszym rozwiązaniem będzie znalezienie schronienia w postaci zabudowań lub samochodu, ale nie zawsze mamy taką możliwość. Co więcej, należy oddalić się od jezior, rzek i strumieni. W analogicznej sytuacji, ale w górach, powinniśmy również szybko zejść jak najniżej. Pamiętajmy też, aby nie opierać się o drzewa, skały czy stalowe konstrukcje oraz wyłączmy telefon komórkowy. Jeśli mamy ze sobą plecak, to usiądźmy na nim w skulonej pozycji.

d3uneb6

Warto również zawsze mieć przy sobie coś przeciwdeszczowego oraz na bieżąco sprawdzać prognozy pogody. Jeśli zapowiadane są burze czy silne wiatry, to dla własnego bezpieczeństwa zrezygnujmy z wyprawy lub poczekajmy na poprawę pogody.

Jak daleko jest burza?

Kiedy usłyszymy grzmoty, burza nie zawsze będzie blisko nas. W łatwy sposób można policzyć, jak daleko się znajduje i dzięki temu zdecydować czy np. wracamy do samochodu, czy szukamy schronienia bliżej.

d3uneb6

Odstęp czasowy (w sekundach) od błysku do grzmotu mnożymy przez liczbę 332, która odpowiada prędkości rozchodzenia się dźwięku w powietrzu (czyli 332 m/s). Np. jeśli od zobaczenia błysku do usłyszenia grzmotu minie 5 sekund, to burza znajduje się ponad 1,5 km od nas.

Źródło: Lasy Państwowe

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Ogromny problem na Mazurach. "To jest najgorsze, z czym się spotykamy"

d3uneb6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3uneb6