Trwa ładowanie...

Całkowite zaćmienie Słońca. Oto najlepsze miejsce do podziwiania tego zjawiska

Już za kilka dni będzie miało miejsce całkowite zaćmienie słońca. To wyjątkowe zjawisko astronomiczne najlepiej podziwiać z jednego miejsca na świecie. Spodziewają się tam tłumu turystów.

Tak wygląda całkowite zaćmienie SłońcaTak wygląda całkowite zaćmienie SłońcaŹródło: Adobe Stock
d1iisju
d1iisju

Zaćmieniem Słońca nazywamy zjawisko, które powstaje w wyniku ustawienia się Księżyca pomiędzy Słońcem a Ziemią. W efekcie takiej sytuacji światło słoneczne zostaje przysłonięte. Do całkowitego zaćmienia Słońca dochodzi wtedy, gdy nasz naturalny satelita zakrywa całą jego tarczę. Taka układ będzie miał miejsce już wkrótce.

Całkowite zaćmienie Słońca

Wyjątkowe zjawisko będzie można podziwiać 8 kwietnia br. To oczywiste, że nie ma możliwości obserwowania go z każdego miejsca na naszej planecie. Tym razem będzie ono dobrze widoczne tylko z terenów zachodniej półkuli, najlepiej z Kanady, Stanów Zjednoczonych, a także Meksyku. To tam należy się więc udać, by podziwiać w całej okazałości to stosunkowo rzadkie zjawisko.

Najbardziej wyczekują go mieszkańcy kanadyjskiej prowincji Ontario, bowiem od 1979 r. nie dało się tam zaobserwować zaćmienia Słońca.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Odwiedził miasto na drugim końcu świata. Za osiem lat będzie o nim głośno

d1iisju

Spodziewają się tłumów

Za jedną z najbardziej atrakcyjnych lokalizacji do podziwiania tego niezwykłego zjawiska jest uznawany wodospad Niagara, znajdujący się na granicy USA i Kanady. Burmistrz Niagara Falls, Jim Diodati, stwierdził, że w związku z zaćmieniem spodziewa się największej liczby turystów, jaka kiedykolwiek odwiedziła to miasto w ciągu jednego dnia. Według szacunków może wtedy przyjechać tam nawet milion osób. Co ciekawe, w to miejsce w ciągu całego roku przyjeżdża ok. 14 mln podróżnych.

Jak powstaje zaćmienie słońca? WP
Jak powstaje zaćmienie Słońca? Źródło: WP

Możliwość obserwowania stamtąd całkowitego zaćmienia Słońca stała się tak wielkim wydarzeniem, że władze regionu Niagara podjęły decyzję o wprowadzeniu stanu wyjątkowego. "Stan wyjątkowy wzmacnia narzędzia, którymi dysponuje region, aby chronić zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców oraz odwiedzających, a także dbać o naszą krytyczną infrastrukturę w każdym możliwym scenariuszu" - napisano w komunikacie władz.

Ponadto władze zaznaczają, że w tym czasie należy przygotować się na duże korki na drogach i problemy z przeciążeniem sieci komórkowych.

d1iisju

Źródło: The Guardian/NASA

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1iisju
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1iisju

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj