Trwa ładowanie...

Chcą zbudować tunel pod główną rzeką w mieście. Wiele koncepcji, konkretów brak

Kto bywa w Gdańsku, ten wie, że miasto należy do najbardziej zakorkowanych w Polsce. W sezonie blokują się zwłaszcza ulice prowadzące w okolice Głównego Miasta, które oblegane są przez turystów. Sytuację mogłaby znacząco poprawić jedna inwestycja. Czy jest szansa na jej realizację?

Budowa tunelu pod Motławą odciążyłaby trasę prowadzącą przez Główne Miasto w Gdańsku. Obecnie największy ruch odbywa się tuż koło najcenniejszych zabytków miastaBudowa tunelu pod Motławą odciążyłaby trasę prowadzącą przez Główne Miasto w Gdańsku. Obecnie największy ruch odbywa się tuż koło najcenniejszych zabytków miastaŹródło: Getty Images, fot: Andrey Danilovich
d4bekhv
d4bekhv

Plany budowy Nowej Wałowej są w Gdańsku jak legenda. Wszyscy o nich słyszeli, każdy wierzy w ich możliwości rozwiązania problemów miasta, ale nikt nie wie, czy istnieją naprawdę.

Tunel pod Motławą

Kluczowym elementem Nowej Wałowej miałby być tunel pod Motławą. Powstanie tej przeprawy pod rzeką, która rozdziela miasto na dwie części, umożliwiłoby dotarcie do najbardziej uczęszczanych terenów od drugiej strony.

Pozwoliłoby też na ominięcie Głównego Miasta oraz najbardziej obciążonej części głównej arterii przelotowej przez kierowców, którzy chcą się dostać ze wschodnich terenów Gdańska oraz z Dolnego Miasta do jego północnych dzielnic.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Rzeka ludzi na ulicach polskiego miasta. Nie dało się przejść

Jak przypomina lokalny portal Trójmiasto.pl, pod koniec 2020 r. wybrano firmę BPBK (Biuro Projektów Budownictwa Komunalnego), która miała opracować wielowariantową koncepcję programowo-przestrzenną tej inwestycji. Prace jednak zostały przerwane, ponieważ firma straciła płynność finansową, a następnie ogłosiła upadłość.

d4bekhv

Tramwaj w tunelu pozwoli na pozyskanie środków unijnych

Zanim umowę rozwiązano, powstały jednak różne warianty budowy trasy, które przekazano do Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska. Było to dwa lata temu. Żaden wariant nie został dotychczas wskazany jako rekomendowany do realizacji.

W ubiegłym roku zorganizowano międzynarodowe warsztaty dla młodych planistów i inżynierów, których tematem było wypracowanie rozwiązań dotyczących przejazdu tunelowego pod Motławą. Choć same warsztaty obfitowały w ciekawe pomysły na otoczenie tunelu (m.in stworzenia podziemnego muzeum czy ścieżki w koronach drzew), nie przyniosły jednak jednoznacznej rekomendacji co do realizacji inwestycji.

Jak zadeklarował jakiś czas temu wiceprezydent Gdańska, Piotr Grzelak, władze miasta liczą, że realizacja tego projektu (wpisanego do Strategii Rozwoju Miasta Gdańska 2030 Plus) będzie możliwa po 2030 r., a koncepcja wprowadzenia na tę trasę tramwaju pozwoli na ubieganie się o środki unijne na realizację tego celu.

d4bekhv

Przewidywany koszt realizacji projektu kilka lat temu oszacowano na 150 mln zł. Aktualne realia są jednak zupełnie inne i z całą pewnością kwota ta będzie znacznie wyższa, choć dziś trudno mówić o konkretnych liczbach.

Źródło: gdansk.pl, trójmiasto.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4bekhv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4bekhv

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj