Trwa ładowanie...
d24av7h

Chińczycy odkryli skamieliny sprzed 500 mln lat. Takie były początki życia

Tysiące skamielin odkryli naukowcy na brzegu rzeki Danshui, w prowincji Hubei w południowych Chinach. 53 nowe gatunki meduz, gąbek, glonów i robaków to dowód na to, jak zróżnicowane było życie na ziemi w okresie eksplozji kambryjskiej.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Naukowcy w Chinach odkryli skamieliny, które mają ponad pół miliarda lat
Naukowcy w Chinach odkryli skamieliny, które mają ponad pół miliarda lat (Shutterstock.com)
d24av7h

Grupa paleontologów z Uniwersytetu Północnozachodniego w Xi'an wykopała do tej pory 4351 skamielin. Prymitywne organizmy: meduzy, gąbki, glony, ukwiały, robaki i stawonogi z przypominającymi bicze czułkami mają ponad pół miliarda lat. Doskonale zachowane okazy zginęły w podwodnej lawinie błotnej. Dzięki wykopaliskom naukowcy odkryli 53 nowe gatunki zwierząt. Paleontolodzy są zaszokowani nie tylko liczbą odkrytych okazów, ale też stanem w jakim zostały zachowane – bliskim perfekcji.

Skamieliny sprzed 500 mln lat. Spektakularne odkrycie u brzegu rzeki

Skamieliny pochodzą z czasu eksplozji kambryjskiej, czyli okresu ok. pół miliarda lat temu, gdy wiele procesów na ziemi zaczęło szybko się rozwijać. Pojawiły się setki nowych gatunków i organizmów. Życie, które toczyło się głównie w oceanach, dało podwaliny dla drzewa życia, które znamy dzisiaj.

d24av7h

Odkrycie w świecie paleontologów jest absolutnie przełomowe. Naukowcy, którzy badają eksplozję kambryjską mówią wręcz, że wykopaliska, jak te, które prowadzone są w Chinach, znajdują się na szczycie "listy marzeń" każdego naukowca.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d24av7h

Podziel się opinią

Share

d24av7h

d24av7h