Trwa ładowanie...
02-11-2010 17:41

Cichowo. Wypocznij w Wielkopolsce. Atrakcje. Co warto zobaczyć

Niewielu rodakom ta część Polski kojarzy się z wypoczynkiem. Mamy raczej rolnicze wyobrażenie Wielkopolski z tysiącami hektarów pól uprawnych rozciągających się po horyzont. I tutaj jest wiele miejsc, które w niczym nie ustępują atrakcyjnością innym regionom powszechnie uznanym za turystyczne. Jednym z nich jest Cichowo.

Cichowo. Wypocznij w Wielkopolsce. Atrakcje. Co warto zobaczyćŹródło: Hachette Polska
d4itesh
d4itesh

Niewielu rodakom ta część Polski kojarzy się z wypoczynkiem. Mamy raczej rolnicze wyobrażenie Wielkopolski z tysiącami hektarów pól uprawnych rozciągających się po horyzont. I tutaj jest wiele miejsc, które w niczym nie ustępują atrakcyjnością innym regionom powszechnie uznanym za turystyczne.

Wielkopolska i sąsiednia Ziemia Lubuska to nie tylko krainy pól i lasów, ale również piękne i malownicze jeziora oraz czyste rzeki. Pojezierza Wielkopolskie i Lubuskie zapraszają plażowiczów, kajakarzy, żeglarzy oraz oczywiście wędkarzy. Bogactwo grzybów i jagód to kolejny turystyczny wabik tej krainy. Przy okazji możemy odwiedzić tereny związane z narodzinami polskiej państwowości, które dzisiaj przypomina Szlak Piastowski.

Cichowo

Cichowo, mała wieś nad jeziorem Cichowo-Mórka, awansowała kilka lat temu do rangi najatrakcyjniejszych miejsc w Wielkopolsce. Stało się tak, dzięki przeniesieniu tutaj scenografii Alana Starskiego do filmu „Pan Tadeusz” Andrzeja Wajdy. Tak powstał, jedyny w Polsce, skansen filmowy „Folwark Soplicowo”. Od powstania Soplicowa, Cichowo zamieniło się w popularne letnisko i kąpielisko. Znajdują się tu: lamus, wozownia, stajnie, spichlerz, stodoła, kurnik, żuraw wraz ze studnią. Właścicielem obiektu jest Krzywińskie Towarzystwo Kulturalne. Opiekun skansenu filmowego, Marek Pinkowski, podpisujący się tytułem „podkomorzy”, prowadzi „Akademię zwierząt filmowych”. W zabudowaniach gospodarskich zobaczymy wiele zwierząt, choć nie wszystkie występowały na dużym ekranie. Jest osiołek Roman, owieczki, kucyki, kaczki, gołębie, sokół. W filmowym skansenie organizowane są festyny, jarmarki, imprezy okolicznościowe, np. pokazy walk rycerskich czy tresury sokołów. W średniowieczu, Cichowo należało do klasztoru benedyktynów w
Lubiniu, później majątek przejęli świeccy właściciele. Na stromym brzegu jeziora, pośród zabytkowego parku, wznosi się neobarokowy dworek z 1908 roku. Zbudował go ówczesny właściciel wsi, Mieczysław Bukowiecki. W parku znajduje się interesujący zabytek techniki - torowisko dawnej kolejki polnej.

Pojezierze Krzywińskie

Cichowo stało się swoistym ambasadorem Pojezierza Krzywińskiego, będącego częścią Pojezierza Wielkopolskiego. Ten niezwykle interesujący historycznie obszar, leży w nieregularnym czworoboku, utworzonym przez cztery wielkopolskie miasta - Śrem, Gostyń, Kościan i Śmigiel. Z Cichowa niedaleko jest do Lubinia, gdzie w klasztorze benedyktynów, w 1257 roku, mnich Maciej po raz pierwszy napisał „Polonia Maioris”, co dało początek nazwie Wielkopolska. Największym zbiornikiem wodnym pojezierza jest sztuczny Zbiornik Wonieść, utworzony w rynnie rzeki Samicy i obejmujący pięć dawnych jezior: Drzeczkowskie, Witosławskie, Wojnowickie, Jezierzyckie i Wonieskie. Zbiornik, podzielony na dwie części śluzą we wsi Zgliniec, ma długość 12,8 kilometrów i szerokość od 200 do 1300 metrów.

d4itesh

Warto zobaczyć w okolicy

Lubiń - zespół klasztoru benedyktynów i kościół św. Leonarda. Kościół klasztorny pw. Narodzenia NMP ma wiele elementów romańskich i gotyckich. Wewnątrz płyta nagrobna księcia Władysława Laskonogiego. Kościół parafialny św. Leonarda pochodzi z XIII wieku, rozbudowany w XVI i XVII wieku. Krzywiń - gotycki kościół parafialny św. Mikołaja, z prezbiterium z połowy XV wieku. Dwa wiatraki koźlaki z XIX wieku. Czerwona Wieś - romański kościół św. Idziego z XIII wieku, gruntownie przebudowany w XVIII wieku. Rezerwat przyrody „Czerwona Wieś”.

Osieczna – miasto nad brzegiem Jeziora Łoniewskiego. Przy wjeździe trzy drewniane wiatraki koźlaki. Klasztor i kościół Franciszkanów reformatów. Klasztor zbudowany w latach 1680-82. Kościół św. Walentego wzniesiony w latach 1729-33, według projektu Pompeo Ferarriego, z barokowym wyposażeniem, m.in. obrazami Franciszka Smuglewicza. Zamek Borków z XV wieku, po przebudowach w latach 1890–1908. Drzeczkowo - drewniany XVIII-wieczny kościół parafialny. Nad Jeziorem Witosławskim, rezerwat przyrody „Ostoja żółwia błotnego”. Dolsk - rynek otaczają piętrowe kamieniczki z XIX i XX wieku. Ratusz w zachodniej pierzei. Drewniany kościół św. Ducha z 1618 roku. Najcenniejszy jest późnogotycki kościół św. Michała Archanioła, zbudowany około 1460 roku z pięknym gotyckim sklepieniem gwiaździstym. Późnobarokowa plebania z połowy XVIII wieku. Na wzgórzu barokowy kościół św. Wawrzyńca z 1685 roku. Na wjeździe do miasta punkt widokowy (113,8 m n.p.m.), z panoramą Dolska. Błażejewo - drewniany kościółek św. Jakuba Apostoła z
1676 roku z późnorenesansowym i barokowym wyposażeniem.

Śrem - rynek z XIX-wieczną zabudową i ratuszem z 1838 roku. Kościół farny Wniebowzięcia NMP wzniesiony w 1393 roku, wysoka 60-metrowa wieża, dobudowana
w I poł. XVI wieku. Zachowane późnogotyckie szczyty schodkowe, pochodzące z przełomu XV i XVI wieku, podobnie jak sklepienia gwiaździste i krzyżowe oraz przypory. Pofranciszkańskie zabudowania kościoła i klasztoru z przełomu XVII i XVIII (kościół pod wezwaniem Narodzenia NMP). Późnogotycki kościół św. Ducha z 1614 roku, przebudowany w 1840 roku oraz barokowa, poklasztorna kaplica klarysek Matki Bożej Wniebowziętej. Wieża ciśnień z 1909 roku, o wysokości 44 metrów.

Największe kąpieliska na Pojezierzu Krzywińskim:
• Osieczna nad Jeziorem Łoniewskim,
• Nowy Dębiec nad jeziorem Wonieść,
• Cichowo nad jeziorem Cichowo,
• Dolsk nad Jeziorem Dolskim Wielkim,
• Gołanice nad Jeziorem Krzyckim

d4itesh

We wszystkich tych miejscowościach dostępne są miejsca noclegowe w kwaterach prywatnych i ośrodkach wypoczynkowych.

Mistrzostwa Motorowodniaków
Na południe od centrum Śremu, rozciąga się rynnowe Jezioro Grzymisławskie, o długości aż 8 kilometrów. Co roku, w sierpniu, odbywają się tutaj Motorowodne Mistrzostwa Europy. Do miasta ściągają wówczas fani tego hałaśliwego sportu z całej Polski. W czasie imprezy można obejrzeć wspaniałe ślizgacze i piękne dziewczyny.

Przydatne adresy

Klasztor benedyktynów w Lubiniu
ul. Mickiewicza 6, Krzywiń
(065) 517 72 22

Folwark Soplicowo
Cichowo 11, Krzywiń
(065) 517 71 77

Muzeum Śremskie
ul. Mickiewicza 89, Śrem
(061) 283 59 38

Seria: Miejsca niezwykłe
Tytuł: Zakątki na urlop i weekend
Autor: Dariusz Jędrzejewski

d4itesh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4itesh