EgzotykaCo to do diabła jest?!

Co to do diabła jest?!

Co to do diabła jest?!

Planeta Ziemia potrafi nas zaskoczyć. Na świecie jest wiele miejsc, których wygląd jest niewiarygodny! Jak doszło do powstania tak nieziemskich widoków? Dziś zapraszamy was w wirtualną podróż po jednych z najbardziej widowiskowych krajobrazach świata.

Planeta Ziemia potrafi nas zaskoczyć. Na świecie jest wiele miejsc, których wygląd jest niewiarygodny! Jak doszło do powstania tak nieziemskich widoków? Dziś zapraszamy was w wirtualną podróż po jednych z najbardziej widowiskowych krajobrazach świata.

Droga Olbrzymów, Grobla Gigantów, Pomnik Chaosu. Wszystkie określenia tyczą się wyjątkowej formacji skalnej Giant’s Causeway. Grobla Olbrzyma znajduje się w hrabstwie Antrim, na wybrzeżu Irlandii Północnej. Od Szkocji dzieli ją niecałe 50 kilometrów. Jest to z pewnością najbardziej niesamowity, naturalny falochron na świecie. W najszerszym miejscu ma 180 metrów, a w morze wchodzi na odległość 150 metrów. Składa się z 37 tysięcy kolumn bazaltowych, obejmujących powierzchnię 2 hektarów. Ciasno ułożone, najczęściej sześcioboczne słupy mają średnio 1-2 metry wysokości, ale zdarzają się także 12 metrowe giganty! Według naukowców Droga Olbrzymów powstała ok. 50-60 mln lat temu, jako efekt stygnięcia lawy po następujących po sobie wybuchach wulkanu. Warstwa zewnętrzna stygła błyskawicznie z powodu działania fal morskich, a jej wewnętrzna część wciąż była gorąca. Skutek był taki, że krzepnąca lawa pękała, tworząc regularne kolumny.

pw/if

1 / 7

Racetrack Playa, Kalifornia, USA

Obraz
© uploaded on Flickr by TravOC under CC license http://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

W Dolinie Śmierci znajduje się jedno z najbardziej niesamowitych miejsc naszej planety - Racetrack Playa. To wyschnięte, słone jezioro, na powierzchni którego odbywa się niezwykły spektakl natury. To właśnie tu wędrują kamienie. Ogromne głazy przemierzają jezioro wyłącznie zimą. Najwięcej "spacerujących" kamieni można znaleźć na południowym krańcu jeziora. Poruszają się we wszystkie możliwe strony – pojedynczo albo parami. I to niezależnie od wielkości i wagi. Podczas pierwszych badań stwierdzono, że najcięższa skała, która przebyła w ciągu miesiąca 18 metrów, ważyła aż 320 kg! Rekordowy kamień pod względem szybkości poruszania się pokonał w tym czasie prawie kilometr (880 metrów)! Jak dochodzi do tego niesamowitego spektaklu? Niestety naukowcy od dziesiątek lat starają się odpowiedzieć na to pytanie, ale ich praca jest utrudniona, ponieważ Dolina Śmierci jest pod ochroną. Pod uwagę bierze się siłę wiatru, wilgoci i rzadkiej warstwy gliny. Jednak tak naprawdę jeszcze żadne badania nie zostały przeprowadzone.
Grupa naukowców z NASA otrzymała pozwolenie na badania na szerszą skalę niż dotychczas. Miejmy nadzieję, że rozwikłają to niebywałe zjawisko.

2 / 7

Czekoladowe Wzgórza, Filipiny

Obraz
© Licencja Creative Commons, http://creativecommons.org/licenses/by/2.0/ flickr.com: SiZr-Photos

Ponad tysiąc regularnych stożków, porośniętych szorstką trawą tworzy jeden z najbardziej charakterystycznych i unikatowych krajobrazów na naszej planecie. Niezwykłe miejsce nosi równie nietypową nazwę - Czekoladowe Wzgórza.
Stożki mają od 30 do 100 metrów wysokości i rozciągają się na terenie ponad 50 kilometrów kwadratowych! Naukowcy od lat debatują nad tym, jak powstał ten niezwykły krajobraz. Teorii jest kilka. Najprawdopodobniej pasmo wapiennych wzgórz jest wynikiem procesu wietrzenia skał.

3 / 7

Spotted Lake, Kanada

Obraz
© Licencja Creative Commons, flickr.com: Magalie L'Abbé

Spotted Lake znajduje się w okolicy miejscowości Osoyoos. Sekret jego wyjątkowego wyglądu kryje się w ogromnej ilości różnorodnych minerałów, które się w nim znajdują. Rekordowo wysoka na skalę światową jest zawartość wapnia oraz siarczanów magnezu i sodu. Poza tym w wodzie odnotowuje się bardzo wysokie stężenie ośmiu innych minerałów, jak również mniejsze kolejnych czterech, m.in. srebra i tytanu. Najbardziej efektownie jezioro wygląda latem, gdy większość wody wyparowuje i minerały znajdują się na powierzchni ziemi. Pozostałość zbiornika stanowią wówczas różnobarwne „kałuże”, których kolor jest zależny od zawartości poszczególnych minerałów.

4 / 7

Rzeka Pięciu Kolorów, Kolumbia

Obraz
© Licencja Creative Commons, http://creativecommons.org/licenses/by/2.0/ flickr.com: María Alejandra Duque

Caño Cristales nazywana także Rzeką Pięciu Kolorów, Płynącą Tęczą oraz Najpiękniejszą Rzeką na Świecie, leży na terenie Serranía La Macarena - parku narodowego i łańcucha górskiego w Kolumbii, w prowincji Meta. Niezwykły wygląd zawdzięcza glonom, znajdującym się na jej dnie. Kwitną one podczas krótkiego okresu, między porą mokrą a suchą, ponieważ tylko wtedy poziom wody jest odpowiedni dla ich rozwoju. Za czerwony kolor odpowiadają glony Macarenia clavigera, a z ich intensywną barwą kontrastuje żółty i zielony piasek oraz błękitna woda. Niestety poza wspomnianym przedziałem czasowym rzeka niczym nie różni się od innych – skały porośnięte są ciemnozielonym mchem.

5 / 7

Oko Afryki, Mauretania

Obraz
© http://photojournal.jpl.nasa.gov/catalog/PIA04963

Kalb ar-Riszat - okrągła, przypominająca krater formacja geologiczna na Saharze położona około 25 km od miasta Wadan, w Mauretanii. Formacja mierzy 45 km średnicy i jest doskonale widoczna z kosmosu. Początkowo naukowcy przypuszczali, że formacja jest pozostałością po uderzeniu meteorytu. Jednak pod koniec lat 60-tych uczeni odeszli od tej teorii. Najnowsza teoria mówi, że Oko Afryki powstało na skutek procesu erozji. W centralnej części znajdują się (strukturą przypominające cebule) skały mające sześćset milionów lat (Paleozoik), natomiast biała część oka to płaskowyż ze skał osadowych, który znajduje się około 200 metrów ponad powierzchnią pustyni. Część Oka odpowiadająca tęczówce leży poniżej poziomu morza, a zewnętrzna krawędź formacji sięga 485 metrów n.p.m.

6 / 7

Park Narodowy Purnululu, Australia

Obraz
© uploaded on Flickr by Koala:Bear under CC license http://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

Park Narodowy Purnululu położony jest Australii. Od 2003 roku znajduje się on na liście światowego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego UNESCO. Zajmuje obszar 239723 hektarów. Najbardziej charakterystycznym elementem parku jest masyw Bungle Bungie. Od ponad 20 mln lat poddawany jest on erozji. Dzięki temu uformowały się liczne wieżyczki i stożki w kształcie uli o stromych zboczach. Ich powierzchnia poprzecinana jest ciemnoszarymi, poziomymi pasami, utworzonymi ze skorupy sinic (fotosyntetyzujących organizmów jednokomórkowych). Te rzadko spotykane stożki krasowe zawdzięczają swe istnienie współdziałaniu kilku zjawisk geologicznych, biologicznych, klimatycznych, jak również erozji.

pw/if

7 / 7

Great Blue Hole, Belize

Obraz
© www.belize.com

To niesamowite miejsce, widoczne nawet z kosmosu, położone jest pośrodku atolu Lighthouse Reef, nieopodal Belize City. Zakątek ten jest istnym rajem na Ziemi. Czym jest ta błękitna otchłań? To nic innego jak wielki lej krasowy. Przed wiekami była to jaskinia lądowa.

irlandiamauretaniaboliwia

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)