Trwa ładowanie...

Co zrobić z psem podczas wyjazdu na wakacje, by nie narazić go na stres i dyskomfort?

Choć zarówno w Polsce jak i na świecie rośnie liczba miejsc, w które możemy zabrać ze sobą zwierzaka, właściciele wciąż nie wiedzą, co począć z pupilem podczas dłuższej nieobecności. Nie zawsze mamy możliwość wspólnej podróży, czasem jest to dla psa stresujące i nieprzyjemne doznanie. Co więc zrobić z czworonożnym przyjacielem podczas wakacji? Jak zapewnić mu opiekę, by poczuł się bezpieczny? I dlaczego ma to aż tak duże znaczenie dla relacji opiekuna ze zwierzęciem?

Materiał sponsorowany przez Petsy
 Źródło: materiały partnera
dymu82n
dymu82n

Statystyki odnośnie porzucania psów są w Polsce alarmująco wysokie - w sezonie letnim wzrastają średnio o 30 procent [1]. Przyczyn tego przykrego zjawiska jest wiele. Właściciele szukają szybkiego rozwiązania, nie potrafią zaplanować opieki z należytym wyprzedzeniem, nie chcą wziąć odpowiedzialności. Tymczasem już od dawna możemy korzystać z wielu ciekawych rozwiązań, które nie tylko niwelują problem, ale też pozwalają zapewnić psu naprawdę świetne warunki na czas naszej nieobecności.

Dobrym przykładem jest usługa petsittingu, która polega na oddaniu psa do prywatnego mieszkania opiekuna – czyli domowego hoteliku. Dzięki temu pupil ma zapewnioną indywidualną opiekę w domowych warunkach. Na terenie Poznania ogłoszenia związane z petsittingiem można wyszukiwać za pośrednictwem strony https://petsy.pl/hotel-dla-psow/poznan/.

Dlaczego petsitting, a nie hotel? I jak zaplanować czworonożnemu pupilowi bezpieczne wakacje?

Pies a nieobecność właściciela

Jak wykazują badania, podczas nieobecności właściciela u psów pojawia się umiarkowany poziom stresu [2]. Mowa o sytuacjach, gdy wychodzimy z mieszkania na kilka godzin, ale wracamy tego samego dnia. Lęk u psa związany z separacją może mieć różne podłoże: stopień przywiązania zwierzęcia, jego wcześniejsze negatywne doświadczenia. Nawet płeć i kastracja nie pozostają bez znaczenia. Objawami stresu są na przykład niszczenie przedmiotów, szczekanie, piszczenie, wycie, oddawanie moczu w domu itp.

 materiały partnera
Źródło: materiały partnera

Czynnik stresu u psa znacząco wzrasta, gdy rozłąka z właścicielem niespodziewanie się przedłuża. Natomiast sytuacja, w której gwałtownie zmieniają się warunki pobytowe, a pupil nagle trafia do miejsca, gdzie przebywa wiele innych, obcych zwierząt, może być dla niego zbyt dużym obciążeniem. To wyzwala nie tylko lęk, ale też dużą frustrację, co owocuje niejednokrotnie na przykład lękiem separacyjnym, agresją, apatią, stanem depresyjnym, chorobą. Dlatego tak ważne jest, by zadbać o komfort psa i odpowiednio przygotować go na swoją nieobecność.

Jak wybrać dla psa odpowiednią opiekę na czas wyjazdu?

Jeżeli nie możemy wziąć ze sobą psa na wakacje, warto jak najwcześniej wybrać dla niego miejsce, w którym ktoś zapewni mu najlepszą opiekę. Trzeba odpowiedzieć sobie na kilka pytań, które ułatwią podejmowanie decyzji:

  • Czy pies dobrze znosi zostawanie samemu w domu?
  • Czy jest stabilny emocjonalnie, czy też łatwo się denerwuje, boi się dźwięków itp.?
  • Czy w sytuacjach stresowych pies potrafi zachować spokój?
  • Czy pies łatwo dostosowuje się nowych warunków i sytuacji?
  • Czy łatwo powstrzymać go przed niepożądanymi zachowaniami?
  • Jak reaguje na inne zwierzęta, zwłaszcza psy?
  • Jak reaguje na obce osoby?
  • Czy przebywanie w miejscach, gdzie znajdują się inne osoby/zwierzęta utrudnia psu jedzenie i picie?

Jeżeli z odpowiedzi wyłania się pies lękliwy, albo taki, który zbyt łatwo ulega emocjom, denerwuje się, jest stale podekscytowany - lepiej unikać miejsc, gdzie będzie dużo zwierząt, a opieka jest zbiorowa. Z kolei w przypadku, gdy pies nie ma za sobą trudnych doświadczeń, jest spokojny, lubi współpracować i nie obawia się nowych miejsc, można wziąć taką opcję pod uwagę.

dymu82n

Gdzie zostawić psa pod nieobecność opiekuna?

Poszukiwania najlepiej zacząć od przyjaciół i najbliższej rodziny. Oczywiście idealny scenariusz to sytuacja, w której psem zajmie się ktoś, kogo zwierzę zna. Jeśli ta osoba zdecyduje się zamieszkać w lokalu, gdzie pies przebywa na co dzień - wówczas stres pupila zredukuje się do minimum.

Niestety, bardzo często osoby z najbliższego otoczenia nie są w stanie opiekować się psem przez dwa, a nawet trzy tygodnie. Wówczas możemy wybierać pomiędzy usługą petsitingu a hotelem dla psów. Dlaczego bardziej polecamy pierwszą opcję?

 materiały partnera
Źródło: materiały partnera

Petsitting, czyli domowa alternatywa dla psiego hotelu

Petsitting to usługa świadczona najczęściej przez osoby prywatne, które kochają zwierzęta i mają przestrzeń, by się nimi opiekować. Niektórzy petsitterzy interesują się profesjonalnymi szkoleniami psów, ale najczęściej nie posiadają certyfikatów. Ich największym atutem jest doświadczenie, ogromna sympatia do czworonogów, oraz możliwość ugoszczenia psa w swoim domu.

Umawiając się z petsitterem na współpracę, możemy wybierać spośród różnych konfiguracji:

  • Opieka połączona z noclegiem zwierzaka w domu petsittera (opieka całodobowa)
  • Spacery z psem
  • Wizyty domowe podczas nieobecności właściciela

Spacery oraz wizyty w domu to świetna opcja dla osób, które dużo pracują i nie są w stanie zajmować się pupilem w ciągu dnia. Petsitter wyręczy nie tylko w załatwieniu potrzeb psa na zewnątrz, ale też w zaspokajaniu jego potrzeb emocjonalnych. Wspólna zabawa jest przecież dla psa bezcenna - pozwala mu rozładować emocje i nadmiar energii.

dymu82n

Opieka całodobowa to z kolei idealna propozycja dla osób, które wyjeżdżają na wakacje i szukają dla pupila bezpiecznej kwatery, w której ktoś zatroszczy się o jego bezpieczeństwo i wygodę. Można powiedzieć, że petsitter wciela się w rolę właściciela. Jak to działa? Wystarczy zarezerwować odpowiadający termin z petsitterem, a następnie ustalić warunki współpracy - na przykład jak ma wyglądać transport psa, czy zwierzę potrzebuje ekstra warunków oraz jak wygląda jego codzienna rutyna.

Dlaczego właśnie petsitter?

Oddając pupila pod opiekę prywatnej osoby, gwarantujemy mu sto procent czyjejś uwagi i indywidualne podejście. Pies będzie miał szansę poczuć się jak w domu, ale warto pamiętać, że za pierwszym razem rozłąka z właścicielem i tak będzie dla niego mocnym przeżyciem. Petsitter ma szansę obserwować samopoczucie psiaka i w razie potrzeby dać mu wsparcie, na przykład poprzez wspólną zabawę lub eksplorację terenu w czasie spaceru. To pozwala nawiązać więź i zacząć budować zaufanie - trudno o taki efekt w hotelu, gdzie zwierzaków jest dużo, a opieka nad nimi sprawowana jest masowo.

Jak przygotować się do oddania psa pod opiekę petsittera?

Bardzo ważne jest dokładne przeczytaniu opisu osoby, która ogłasza swoją usługę. Można tam znaleźć szczegółowe informacje na temat:

  • Doświadczenia danej osoby w opiece nad zwierzętami
  • Warunków lokalowych
  • Innych posiadanych przez petsittera zwierząt
  • Jakie psy petsitter jest w stanie wziąć pod opiekę i jakie są wymogi w tym zakresie
  • Jaki jest cennik usług (najczęściej ceny w tygodniu różnią się od cen w weekendy i święta)
  • Ocen innych użytkowników, którzy już skorzystali z usługi
 materiały partnera
Źródło: materiały partnera

Warto wybrać osobę, która mieszka jak najbliżej naszego miejsca zamieszkania. Jeżeli pies pod naszą nieobecność będzie mógł spacerować po znanym sobie terenie, może zadziałać to na niego uspokajająco. Oczywiście to kwestia indywidualna - eksploracja całkowicie nowego miejsca to dla wielu czworonogów frajda i rodzaj nagrody.

Na co zwrócić uwagę? Jeżeli pies po raz pierwszy ma się rozstać z właścicielem, trzeba go na to przygotować. Można umówić się z petsitterem na krótkie odwiedziny, które będą okazją do adaptacji i zapoznania się. Niezbędne będzie również spisanie wszelkich warunków i wymogów, na przykład:

  • Czy pies przyjmuje leki
  • Czy czegoś mu nie wolno (na przykład wskakiwać na łóżko)
  • Jak wygląda karmienie, czego pies nie może jeść, czy ma ulubione smaczki, czy zmaga się z jakimiś problemami żołądkowymi
  • Jakie są jego nawyki i przyzwyczajenia

Koniecznie trzeba także przekazać książeczkę z kompletem szczepień i informacją na temat stanu zdrowia psa.

dymu82n

Co zrobić z psem podczas wyjazdu na wakacje?

Odważne, lubiące towarzystwo innych zwierząt i proludzkie psiaki można oddać na czas wyjazdu do psiego hotelu. To miejsce w pełni przygotowane na przyjęcie czworonogów. Tu także zapewnia mu się masę atrakcji: wspólną zabawę i spacery. Różnica polega na tym, że zwierząt jest tu sporo, a warunki nie są tak domowe, jak w przypadku mieszkań petsitterów.

Chcąc zarezerwować termin, warto zrobić to z jak największym wyprzedzeniem, bo w sezonie letnim i okołoświątecznym zapotrzebowanie jest naprawdę duże. Nie zapominajmy także o dokładnym sprawdzeniu danego miejsca, najlepiej osobiście. Często hotele dla psów mają specjalny wybieg lub podwórze - to kluczowa sprawa. Boksy, w których pupil będzie miał swoją przestrzeń, powinny być czyste, zadbane i nowoczesne. Dobrze, aby ośrodek współpracował także z weterynarzem, by w razie czego jak najszybciej zareagować.

Dlaczego warto zadbać o maksymalny komfort psa na czas naszej nieobecności?

Każdy właściciel pupila zdaje sobie sprawę, że pies przeżywa emocje. Nie zawsze potrafimy je odczytać, ale odpowiedzialny opiekun powinien dołożyć starań, by zrozumieć, jak jego zwierzę reaguje w określonych sytuacjach.

dymu82n

Narażając psa na stres podczas naszej nieobecności (na przykład wybierając dla niego hotel w czasie, gdy zwierzę boi się innych psów), możemy doprowadzić do poważnych konsekwencji. Pies może stać się lękliwy, przestać jeść, zacząć wymiotować, odwodnić się. Czasem "dochodzenie do siebie" zajmie zwierzęciu wiele tygodni - być może będzie potrzebna pomoc behawiorysty. Badania pokazują, że przewlekły stres u psa prowadzi czasem do długotrwałych zmian neurochemicznych, które negatywnie wpływają później na ogólny stan zdrowia zwierzaka [3].

Dlatego lepiej nie ryzykować, ale zadbać o świetne warunki czworonoga. Nie da się ukryć, że zaopiekowany i zadowolony pupil pozwoli nam w pełni cieszyć się zasłużonym urlopem!

Źródła:

dymu82n

[1] Latem liczba porzuconych zwierząt wzrasta o 30 procent, https://www.pap.pl/aktualnosci/news%2C1487900%2Clatem-liczba-porzuconych-zwierzat-wzrasta-o-30-procent.html.

[2] Separation-related behavior of dogs shows association with their reactions to everyday situations that may elicit frustration or fear, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8479053/.

[3] The effects of fear and anxiety on health and lifespan in pet dogs, https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0168159110001243.

Materiał sponsorowany przez Petsy
dymu82n
dymu82n

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj