Trwa ładowanie...

Cypr. Pierwszy kraj w UE bez testów i kwarantanny dla turystów. Jest inny warunek

Władze Cypru poinformowały, że już osoby, które zaszczepią się na koronawirusa, nie będą musiały okazywać na lotnisku negatywnego wyniku testu i poddawać się kwarantannie. To pierwszy kraj UE, który zadeklarował takie rozwiązanie.

Share
Petra tou Romiou to jedno z najpiękniejszych miejsc na CyprzePetra tou Romiou to jedno z najpiękniejszych miejsc na CyprzeŹródło: 123RF, fot: IORDANIS PALLIKARAS
d44tskc

Nowe zasady, obowiązujące podczas wjazdu na Cypr, mają wejść w życie już na początku marca 2021 r.

Cypr - bez testów i kwarantanny

Zgodnie z deklaracją rządu, osoby, które zaszczepią się na koronawirusa i przedstawią świadectwo, nie będą musiały przechodzić dodatkowego testu ani kwarantanny.

"Spodziewamy się, że dzięki temu planowi linie lotnicze będą wykonywały więcej lotów na Cypr, czego efektem będzie zwiększona liczba pasażerów" - ogłosił kilka dni temu Yannis Karousos, minister transportu Cypru.

d44tskc

A co z podróżnymi, którzy nie będą zaszczepieni? Jak wyjaśniają władze Cyptu, to będzie zależało od kierunku, z którego przylecą. Państwa, których obywatele będą chcieli odwiedzić wyspę, będą podzielone na trzy kategorie: zieloną, żółtą/pomarańczową i czerwoną.

Jak podaje "Cyprus Mail", podróżni z krajów "zielonych" będą mogli przyjechać na Cypr bez konieczności wykonywania testu i poddawania się kwarantannie. Turyści z krajów "żółtych" będą musieli wykonać test na koronawirusa przynajmniej 72 godziny przed startem, a następnie okazać jego negatywny wynik. Osoby z krajów "czerwonych" będą musiały zrobić dwa testy - jeden na 72 godziny przed wylotem, a drugi po wylądowaniu.

Powstanie też dodatkowa kategoria - "szara", zwana również "kategorią specjalnego zezwolenia". Pasażerowie przybywający z niej krajów będą musieli pokazać negatywny wynik testu PCR i samodzielnie izolować się po przylocie zgodnie z zaleceniami ministerstwa zdrowia.

Kraje mają być przypisywane do kategorii na podstawie raportu przygotowywanego przez Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC), a w przypadku krajów, których ECDC nie raportuje, na podstawie oceny cypryjskiego ministerstwa zdrowia.

d44tskc

Od 15 stycznia 2021 r. resort zdrowia zacznie decydować, do których kategorii przydzielić poszczególne państwa.

Według informacji "Cyprus Mail", do pierwszych trzech kategorii trafią kraje Unii Europejskiej, EOG, Wielka Brytania, Szwajcaria, kraje z listy państw trzecich Rady UE, a także Izrael, Ukraina, Rosja, Liban, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Jordania, Arabia Saudyjska, Egipt i Białoruś.

Wycieczki na Cypr - cena

Wycieczki na Cypr należą do tych, które można zarezerwować za naprawdę niewielkie pieniądze. Obecnie tydzień (bez wyżywienia) kosztuje 769 zł. Opcja ze śniadaniami to koszt od 939 zł, a z dwoma posiłkami 1116 zł.

d44tskc

Źródło: Cyprus Mail

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Cypr - urokliwa wyspa o burzliwej historii

d44tskc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d44tskc
d44tskc