Trwa ładowanie...

Czego nie wiesz o animacjach hotelowych dla dzieci? Poradnik dla rodziców

Animacje i atrakcje dla dzieci to jedne z najważniejszych czynników decydujących o wyborze miejsca na rodzinne wakacje. Świadczą o tym chociażby powtarzające się pytania rodziców przychodzących do biur podróży. Ze specjalistami portalu Wakacje.pl porównaliśmy wakacyjne oferty, żeby znaleźć odpowiedzi na pytania rodziców.

Czego nie wiesz o animacjach hotelowych dla dzieci? Poradnik dla rodzicówŹródło: Shutterstock.com
d4dnb73
d4dnb73

Mimo że większość rodzin wyjedzie na zagraniczne wakacje dopiero latem – w ubiegłym roku ponad 70 procent wyjazdów z dziećmi przypadało w okresie od czerwca do końca sierpnia – to poszukiwania wyjazdów już się zaczęły. W biurach podróży trwa właśnie przedsprzedaż wakacji 2017, z czego rodzice z sezonu na sezon korzystają coraz chętniej. To właśnie w tzw. okresie first minute (od października do końca marca) znajdziemy najwięcej propozycji wyjazdów skierowanych do rodzin z dziećmi. Dostępność hoteli z animacjami, aquaparkami, pokojami rodzinnymi i z wylotem z lotnisk regionalnych jest wtedy największa. Do tego dochodzą spore rabaty, sięgające nawet 80 procent zniżki za wyjazd dla dzieci. Zasada jest jedna – im wcześniej, tym większy wybór i większa obniżka. Jednak cena czy kierunek wyjazdu to dopiero początek szukania, szczególnie w przypadku wyjazdów rodzinnych. Kluczowe okazuje się to, co na tych wakacjach będziemy robić. A właściwie, co będą robić nasze dzieci. – Rodzice najczęściej szukają opcji najwygodniejszej dla całej rodziny, jednak zawsze z naciskiem na zajęcie czasu dzieciom. Odpowiedzią na to jest rosnąca liczba hoteli ze specjalną infrastrukturą i programem animacyjnym po polsku. Trzeba jednak pamiętać, że te programy będą różne w zależności od hotelu i biura podróży, którego ofertę wybierzemy. Warto je porównać, tak aby były dopasowane do potrzeb dziecka – mówi Klaudyna Mortka z portalu Wakacje.pl.

Programy animacyjne najczęściej rozpoczynają się w czerwcu i kończą w połowie września. W tym czasie biura podróży przygotowują specjalne bloki animacji w wybranych hotelach, prowadzone po polsku. Z reguły mają one swoją nazwę, a nawet maskotkę. Rozrywkę i opiekę dla dzieci zapewniają m.in. Figlokluby (Rainbow), TUI Family (TUI), Klub Delfinki (Grecos), 7friends (7islands) czy Klub Przyjaciół Itaki Scooby-Doo (Itaka). Warto o tym pamiętać, wybierając hotel i termin wakacji. Bez problemu znajdziemy je w Grecji, Turcji czy Bułgarii. To kierunki najczęściej wybierane przez rodziny. Coraz liczniej pojawiają się na Wyspach Kanaryjskich, we Włoszech czy w Albanii.

Jak korzystać z animacji i atrakcji dla dzieci?

Jeszcze przed wyjazdem w opisach oferty powinniśmy znaleźć najważniejsze informacje dotyczące terminów, wieku dzieci, które mogą korzystać z atrakcji. – W przypadku dzieci najczęściej są to zajęcia poranne, np. sportowe, plastyczne, rozwijające dziecięce pasje i zainteresowania oraz wieczorne, np. mini-disco. Dla dorosłych są to atrakcje sportowe, m.in. aerobik, zajęcia taneczne, a także konkursy. Wieczorem show i występy artystyczne – mówi Radomir Świderski z biura podróży Rainbow.
Z reguły animacje podzielone są na trzy na bloki godzinowe, dwu lub trzygodzinne przez 6 dni w tygodniu. Podczas gdy dziećmi zajmują się przeszkoleni animatorzy, rodzice lub opiekunowie korzystają z czasu wolnego. Dla nich też pojawia się coraz więcej nowości, warto wymienić np. hotele z oferty biura Grecos, w których możemy skorzystać z treningów personalnych ułożonych przez Ewę Chodakowską i prowadzonych przez trenerów specjalnie przez nią przeszkolonych.

Ze względu na międzynarodowe normy bezpieczeństwa dopiero 4-latka możemy przyprowadzić na zajęcia i w pełni powierzyć animatorowi opiekę nad nim. Młodsze dzieci mogą korzystać z przygotowanych atrakcji w obecności rodzica lub opiekuna.
Animacje przewidziane są dla dzieci do 12 roku życia. Zabawy i atrakcje sportowe w poszczególnych blokach godzinowych dostosowywane są do wieku i możliwości grupy. – Często to rodzic decyduje, czy dana forma zabawy jest odpowiednia dla jego dziecka, jest to kwestia indywidualna i najczęściej dotyczy dzieci do 4 lat. Nastolatkowie korzystają z atrakcji hotelowych jak dorośli, specjalny program animacyjny dla młodzieży w wieku 13-16 lat proponuje biuro Wezyr Coral. W przypadku aquaparków i zjeżdżalni minimalny wiek dziecka powinien być oznaczony ze względu na bezpieczeństwo – podkreśla Klaudyna Mortka z Wakacje.pl.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Tych informacji nie znajdziesz w katalogach

Opis opisem, ale rodzice i tak zawsze zadają pytania o szczegóły. Wakacje.pl odpowiadają na kilka z nich.
1. Czy na animacje prowadzone są zapisy? *
Nie ma obowiązku zapisów na zajęcia, mają one charakter otwarty bez względu na wiek (dzieci poniżej 4. roku życia z opiekunem), płeć, narodowość. Dziecko może dołączyć do grupy lub ją opuścić w czasie trwania zajęć, najlepiej jednak, gdy bierze udział w całym panelu, zwłaszcza w przypadku zawodów sportowych, gdzie tworzone są drużyny, a na początku wyjaśniane zasady. Zdarza się, że jeśli grupa jest duża, dodatkowo dzieli się ją jeszcze na podgrupy wiekowe, żeby jak najlepiej dostosować zajęcia do możliwości dzieci. Każde dziecko jest mile widziane w miniklubie czy na placu zabaw i może korzystać ze wszystkich bloków w ciągu dnia.
*
2. Czy dzieci niepełnosprawne mogą korzystać z animacji?

Oczywiście, nie ma ograniczeń w przypadku niepełnosprawności dziecka. Animatorzy powinni mieć odpowiednie przygotowanie, żeby zająć się wszystkimi podopiecznymi. Są to osoby przeszkolone i doświadczone, a same programy układane w konsultacji z zawodowymi pedagogami. W praktyce dzieci niepełnosprawne najczęściej zostają pod dodatkową opieką rodzica lub opiekuna, który najlepiej zna ich możliwości i stwarza bezpieczną atmosferę.
*3. Kto może być opiekunem dziecka do 4. lat? *
Wiek opiekuna nie jest określony, powinna to być osoba odpowiedzialna i ze względów bezpieczeństwa – najlepiej pełnoletnia. Możemy jednak opiekę nad maluchem powierzyć np. jego nastoletniemu rodzeństwu. Jednym z rozwiązań jest karta zgłoszenia dziecka, którą podpisuje rodzic lub opiekun i to on wskazuje w niej osobę odpowiedzialną, np. dziadka czy ciocię.

d4dnb73
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4dnb73

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj