Czekoladowe miejsca w Polsce. Muzea, pijalnie i fabryki pełne słodkości
Trudno znaleźć osobę, która nie marzyłaby w dzieciństwie o odwiedzeniu fabryki czekolady. Okazuje się, że nie trzeba wcale być szczęśliwym posiadaczem "złotego biletu", jak w filmie "Charlie i fabryka czekolady", by dostać się do raju dla łasuchów. Wystarczy odwiedzić polskie muzea, pijalnie i fabryki pełne słodkości.
W Polsce nie brakuje muzeów związanych ze słodkimi smakołykami czy słonymi przekąskami. W Żywym Muzeum Piernika w Toruniu można poznać piernikowe ciekawostki, w Rogalowym Muzeum Poznania wziąć udział w smakowitych warsztatach, w Poznańskim Muzeum Pyry samodzielnie przyprawić własną pyrkę, a w Żywym Muzeum Obwarzanka w Krakowie nauczyć się odróżniania prawdziwego obwarzanka od podróbek. A dokąd powinni udać się wielbiciele czekolady? Oto kilka naszych propozycji.
Muzeum Czekolady w Poznaniu i w Toruniu
Słodką przygodę można przeżyć w Muzeach Czekolady w Poznaniu czy Toruniu. Podczas czekoladowych warsztatów turyści wyczarują samodzielnie prawdziwe smakołyki. Poznają też historię kakao i czekolady oraz dowiedzą się, w jaki sposób trafiły do Europy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Sztuka podróżowania - DS4
Nie zabraknie również możliwości zapoznania się z opisem całego procesu powstawania czekolady – od plantacji do tabliczki, a także nawiązań do krajów kojarzonych z czekoladą (np. Meksyk, Belgia, Szwajcaria) czy toruńskich pierników i poznańskich koziołków.
Wizyta połączona z warsztatami czekoladowymi z pralinami trwa ok. 50 minut. Bilet dla najmłodszych turystów do 18. roku życia kosztuje 50 zł, a dla dorosłych 59 zł. Warto dokonać wcześniej rezerwacji biletów na konkretny termin.
Pijalnia czekolady w Korczynie
Miłośników słodyczy powinna też zadowolić Pijalnia Czekolady M. Pelczar koło Krosna. Założył ją Mistrz Polski Cukierników – Mirosław Pelczar. To podobno największy tego typu obiekt w Polsce, w którym panuje wyjątkowo czekoladowy klimat.
Można tam spróbować rozmaitych czekolad pitnych z dodatkami, a także dać odrobinę rozkoszy podniebieniu dzięki różnym deserom. Przy okazji warto też zobaczyć czekoladową aleję gwiazd, skomponować własną czekoladę lub zaopatrzyć się w czekoladę ze swoim zdjęciem na opakowaniu.
Fabryka Wedla w Warszawie
A gdyby tak zwiedzić fabrykę czekolady, nie wychodząc z domu? Z pomocą przychodzi fabryka Wedla w Warszawie, która zaprasza chętnych na krótki spacer za pośrednictwem strony internetowej.
W trakcie wirtualnego zwiedzania można zobaczyć m.in. gabinet założyciela – Jana Wedla i galerię czekoladowych rzeźb, a także poznać tajniki produkcji takich specjałów, jak: Torcik Wedlowski, Ptasie Mleczko i popularne tabliczki czekolady o różnych smakach.
Podczas specjalnych wydarzeń – takich jak Noc Muzeów w maju – fabryka otwiera swe podwoje przed miłośnikami czekolady. Warto powalczyć o "złoty bilet" i przenieść się choć na chwilę do krainy czekoladą płynącej.