Trwa ładowanie...
Artykuł sponsorowany
ubezpieczenie
23-10-2017 10:57

Czy ubezpieczenie podróżne ochroni cię, gdy biuro podróży ogłosi upadłość? Odpowiadamy

Spośród Polaków wyjeżdżających na wczasy za granicę, ponad 50 proc. rodaków wykupuje wycieczkę w biurze podróży. Jest to podyktowane przede wszystkim wygodą i nieco niższym kosztem, ale też wiąże się z ryzykiem upadłości firmy. Czy ubezpieczenie podróżne jest w stanie uchronić finansowo przed skutkami bankructwa?

Artykuł sponsorowany
Czy ubezpieczenie podróżne ochroni cię, gdy biuro podróży ogłosi upadłość? OdpowiadamyŹródło: Materiały prasowe
dtvsk9l
dtvsk9l

Ubezpieczenie podróżne jest produktem oferowanym przez towarzystwa ubezpieczeniowe. Stanowi uzupełnienie polisy oferowanej przez biura podróży, zapewniając znacznie szerszy zakres ochrony.

Ubezpieczenie podróżne nie chroni w razie upadłości organizatora wczasów

Ubezpieczenie podróżne jest polisą, która w żaden sposób nie zabezpiecza interesów ubezpieczonego w momencie, gdy biuro podróży ogłosi upadłość. Oznacza to, że w ramach posiadanej polisy turystycznej nie można ubiegać się o odszkodowanie od ubezpieczyciela.

Zakres ubezpieczenia podróżnego

Ubezpieczenie podróżne jest polisą, która charakteryzuje się szerokim zakresem ochrony podstawowej. Do niej można dokupić dodatkowe warianty, otaczając się pełną ochroną w razie nieprzewidzianych zdarzeń losowych, do których dochodzi podczas wakacyjnego urlopu.

Ubezpieczenie turystyczne w najbardziej podstawowym wariancie uwzględnia wyłącznie koszty leczenia. W ramach takiej polisy towarzystwo ubezpieczeniowe bierze na siebie koszty wizyt lekarskich, leczenia medycznego czy transportu medycznego. Opcje dodatkowe uwzględniają:

  • NNW (następstwa nieszczęśliwych wypadków) – ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie, gdy dojdzie do trwałego uszczerbku na zdrowiu,
  • OC (odpowiedzialność cywilna ) – towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaci odszkodowanie osobie poszkodowanej przez ubezpieczonego,
  • Assistance – uwzględnia pomoc w nagłych sytuacjach,
  • koszty ratownictwa i poszukiwania – ubezpieczyciel pokryje koszty, gdy trzeba będzie przeprowadzić akcję ratownictwa lub poszukiwania ubezpieczonego,
  • sprzęt sportowy – towarzystwo ubezpieczeniowe przejmie na siebie finansową odpowiedzialność za sprzęt sportowy, gdy np. zostanie skradziony lub uszkodzony,
  • bagaż podróżny – ubezpieczyciel przejmie na siebie finansową odpowiedzialność, gdy dojdzie do kradzieży lub zniszczenia bagażu.
dtvsk9l

Czy warto wykupić ubezpieczenie podróżne?

Skoro polisa podróżna nie jest w stanie uchronić finansowo w razie upadłości biura podróży, pojawia się pytanie o zasadność takiego ubezpieczenia. Okazuje się, że warto podpisać umowę ubezpieczeniową – pozwala ona uzyskać wiele korzyści.

  • Możliwa pomoc w chorobie i po wypadku na wakacjach

Dzięki ubezpieczeniu podróżnemu, choroba lub wypadek na wakacjach nie będą wiązały się z żadnymi kosztami. W ramach posiadanej polisy, ubezpieczyciel zobowiązuje się do zorganizowania i opłacenia m.in.: wizyty u lekarza, operacji i zabiegów, badań, transportu medycznego (do lekarza lub szpitala, do kraju). Ponadto polisa turystyczna może obejmować transport zwłok do Polski.

Ponadto towarzystwo ubezpieczeniowe może zapewnić zwrot kosztów np. leków, opatrunków, protez.

  • Możliwa pomoc w razie niespodziewanych kosztów
dtvsk9l

Polisa turystyczna w wersji rozszerzonej może zapewnić wsparcie finansowe w razie niespodziewanych kosztów. Przykładowo, Ubezpieczenie Wojażer w wersji rozszerzonej dostępne w ofercie PZU uwzględnia m.in. organizację i pokrycie kosztów pobytu w hotelu na czas rekonwalescencji, transport do kraju (np. z powodu śmierci bliskiego członka rodziny), transport i zakwaterowanie bliskiej osoby podczas pobytu w szpitalu osoby ubezpieczonej.

  • Możliwy zwrot kosztów podróży w razie rezygnacji z wyjazdu

Niektóre polisy podróżne w wariancie rozszerzonym pozwalają na zwrot kosztów wykupionej wycieczki, gdy trzeba z niej zrezygnować np. z powodu choroby.

dtvsk9l

Na co zwrócić uwagę, wybierając polisę podróżną?

Polisa podróżna dostępna jest w ofercie niemal każdego ubezpieczyciela. Towarzystwa ubezpieczeniowe kuszą niskimi cenami, w efekcie czego polisa może okazać się niewystarczająca na potrzeby konkretnego podróżującego. Dlatego wybór ubezpieczenia turystycznego nie może być przypadkowy i podyktowany tylko ceną. Przy podejmowaniu decyzji należy zwrócić uwagę na takie kwestie jak np.:

  • suma ubezpieczenia – od niej zależeć będzie m.in. wysokość wypłaconego odszkodowania,
  • zakres ochrony ubezpieczeniowej – warto dowiedzieć się, czy cena obejmuje tylko koszty leczenia i transportu medycznego, czy może dodatkowe warianty (OC, NNW, ubezpieczenie bagażu),
  • kraje obowiązywania. Im ubezpieczenie turystyczne będzie lepiej dostosowane do potrzeb i oczekiwań, tym większe prawdopodobieństwo, że żadne zdarzenie losowe nie będzie żadnym zaskoczeniem.
Artykuł sponsorowany
dtvsk9l

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dtvsk9l

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj