Dąbki. Ukochane miejsce Polaków nad morzem
Dąbki to dawna wieś rybacka położona u nasady mierzei, oddzielającej jezioro Bukowo od Morza Bałtyckiego. Od wielu lat popularne letnisko, jednak nie jest to typ gwarnego kurortu. Luźna zabudowa tonie w zieleni nadmorskiego lasu. Dzięki temu nawet duże ośrodki wypoczynkowe, jakie powstały tu w latach 70. XX wieku, giną pośród drzew.
Dawna wieś rybacka położona u nasady mierzei, oddzielającej jezioro Bukowo od Morza Bałtyckiego. Od wielu lat popularne letnisko, jednak nie jest to typ gwarnego kurortu. Luźna zabudowa tonie w zieleni nadmorskiego lasu. Dzięki temu nawet duże ośrodki wypoczynkowe, jakie powstały tu w latach 70. XX wieku, giną pośród drzew.
Do wypoczynku w Dąbkach zachęca niezwykle piękna i szeroka plaża nad Bałtykiem. Równie atrakcyjne są brzegi jeziora, nad które ściągają amatorzy sportów wodnych. Płytkie, ciepłe, a przede wszystkim wietrzne wody, szczególnie upodobali sobie windsurferzy. W sezonie możemy tu zobaczyć do kilkudziesięciu kolorowych żagli.
Zachodnie Wybrzeże Słowińskie
Równinny krajobraz urozmaicają morenowe wzgórza. Dużą atrakcją tej krainy są cztery jeziora nadmorskie: Wicko, Kopań, Bukowo i Jamno, oddzielone od morza mierzejami. Wzdłuż wybrzeża, pasem mierzei, prowadzi pieszy szlak „Nadmorski”. Z Dąbek możemy nim dojść albo do oddalonych o 11 km Łazów, albo do Darłowa. Mierzeją Bukowską pomiędzy jeziorem a morzem prowadzi malownicza, 6-kilometrowa droga do Dąbkowic. Okolice Dąbek to mozaika łąk, pól i lasów. Krajobraz urozmaicają liczne wsie, nad którymi górują strzeliste wieże kościołów. Najcenniejsze znajdują się na rowerowym szlaku „Zabytków Średniowiecza” (104 km). Na niepogodę lub jesienne dni można polecić relaks w Parku Wodnym w Darłówku lub baseny w ośrodkach wypoczynkowych w Dąbkach. Na terenie wsi są też korty tenisowe.
Okolice
Darłowo – miasto nad Wieprzą oddalone 3,5 km od morza. Zamek książąt pomorskich z XIV-XVII wieku, rezydencja duńskiego króla Eryka I. W zamku, muzeum regionalne: zabytkowe wnętrza, punkt widokowy na wieży bramnej. Zespół miejski Darłowa z zachowaną Bramą Kamienną, zabudowa ulic i rynku częściowo z XVIII wieku, barokowy ratusz z 1725 roku, gotycki kościół NMP z 1380 roku. Ozdobą rynku jest „fontanna Rybaka” z 1919 roku. Poza dawnym obrębem murów, kaplica św. Gertrudy z XV wieku, ufundowana przez Eryka I. Darłówko, u ujścia Wieprzy, to znane i popularne kąpielisko nadmorskie. Przy wejściu do portu latarnia morska z 1885 roku. Koszalin – najcenniejszy zabytek to gotycka katedra Niepokalanego Poczęcia NMP z XIV-XV wieku. Na południe od centrum, 8-boczna gotycka kaplica św. Gertrudy. Zachowały się północne fragmenty murów miejskich z dawną kaplicą zamkową (Park Książąt Pomorskich). Zabytkowa zabudowa rozproszona pośród współczesnej architektury, m.in. gotycka kamieniczka, zwana „domkiem kata”. Muzeum okręgowe w
gmachu „Pałac młynarzy” z przełomu XIX i XX wieku. Zespół XIX- i XX-wiecznych kamienic wzdłuż ul. Piłsudskiego. Góra Chełmska (137 m.n.p.m.): sanktuarium maryjne MB Trzykroć Przedziwnej i wieża widokowa z 1888 roku. Sianów – fabryka zapałek z 1845 roku. Sławno (poza mapą) – jedno z najstarszych miast Pomorza. Zachowane fragmenty gotyckich murów i dwie XV-wieczne bramy miejskie: Koszalińska i Słupska. Gotycki kościół Wniebowzięcia NMP z I połowy XIV wieku. Iwięcino – XIV-wieczny kościół gotycki, jeden z najcenniejszych zabytków prowincjonalnego pomorskiego budownictwa sakralnego.
Militaria dla hobbystów
Na przełomie czerwca i lipca, w Darłówku, odbywa się Międzynarodowy Zlot Wojskowych Pojazdów Zabytkowych. Co roku przyjeżdża tu kilkaset różnego typu pojazdów - od motocykli po czołgi. Obozowisko i plac manewrowy znajduje się na tzw. „Patelni”, w okolicy Parku Wodnego, we wschodniej części kąpieliska. W sezonie jednostka lotnicza w Darłówku organizuje dni otwarte, podczas których goście mogą zobaczyć śmigłowce wojskowe, jednostki ratownictwa morskiego oraz sprzęt naziemny.
Informacja Turystyczna, GOSiR
ul. Dąbkowicka 7, Dąbki (094) 314 80 64 www.dabki.pl
Seria: Miejsca niezwykłe
Tytuł: Zakątki na urlop i weekend
Autor: Dariusz Jędrzejewski