MiastaDawne kościoły, które przekształcono w hotele

Dawne kościoły, które przekształcono w hotele

Dawne kościoły, które przekształcono w hotele
Źródło zdjęć: © designhotels.com

Desakralizacja kościołów na Zachodzie jest od kilkudziesięciu lat zjawiskiem masowym. W Holandii w ciągu ostatnich 50 lat zamknięto blisko 900 świątyń, w Anglii 400, a w Niemczech przez ostatnią dekadę ok. 150. Parafie kończą swoją działalność z powodu małego zainteresowania ze strony wiernych i utraty płynności finansowej. Najczęściej obiekty trafiają pod młotek. Po wykupieniu przez prywatnego inwestora czy miasto są przekształcane w muzea, miejsca kultury, restauracje, kluby czy hotele. Dziś przedstawiamy kościoły w Europie, w których można spędzić noc!

Desakralizacja kościołów na Zachodzie jest od kilkudziesięciu lat zjawiskiem masowym. W Holandii, w ciągu ostatnich 50 lat zamknięto blisko 900 świątyń. W Anglii *400, a w *Niemczech - przez ostatnią dekadę - około 150. Parafie kończą swoją działalność z powodu małego zainteresowania ze strony wiernych i utraty płynności finansowej. Najczęściej obiekty trafiają pod młotek, a po wykupieniu przez prywatnego inwestora czy miasto są przekształcane w muzea, miejsca kultury, restauracje, kluby i hotele. Dziś przedstawiamy kościoły w Europie, w których można spędzić noc!
Zobacz także dawne więzienie w Berlinie, które przekształcono w hotel:

wg

1 / 4

Kruisherenhotel, Maastricht, Holandia

Obraz
© Jos Odekerken / Wikipedia.org (CC BY-SA 3.0)

Kruisherenhotel położony jest w mieście Maastricht w Holandii. Ten luksusowy obiekt noclegowy powstał we wnętrzu odrestaurowanego, XV-wiecznego, gotyckiego kościoła. Hotel urządzono w niepowtarzalnym, designerskim stylu. Każdy z 60 pokoi został indywidualnie zaprojektowany przez światowej sławy projektantów, m.in. przez Philipa Starcka, Le Corbusiera czy Ingo Maurera. Apartamenty zdobią dzieła sztuki, znajdują się w nich także marmurowe łazienki. Obecnie obiekt pełni funkcję hotelu, jednak został skonstruowany tak, aby w przyszłości była możliwość przekształcenia go ponownie w kościół.

2 / 4

Martin's Patershof, Mechelen, Belgia

Obraz
© martinshotels.com

Hotel Martin's Patershof *mieści się w zbudowanym w XVIII wieku kościele, położonym w samym sercu belgijskiego miasteczka *Mechelen. Obiekt usytuowany jest ok. 1 km od stacji kolejowej, z której w 30 minut dostaniemy się do Brukseli i Antwerpii. Świątynia została desakralizowana w 1999 r. i udostępniona do użytku 10 lat później - już jako hotel. Goście mogą spędzić noc w jednym z 79 stylowo urządzonych pokoi, które charakteryzują się połączeniem zabytkowych elementów wystroju i nowoczesnego wzornictwa. W każdym z nich znajduje się minibar oraz łazienka. Śniadania serwowane są w pomieszczeniu, które dawniej było użytkowane przez chór kościelny.

3 / 4

Kościół Wszystkich Świętych, Aldwincle, Anglia

Obraz
© John Sutton / Wikipedia.org (CC BY-SA 2.0)

Kościół Wszystkich Świętych to pochodząca z XIII w. świątynia, położona w miejscowości Aldwincle w Anglii. Obiekt jest zabytkiem I-szej klasy i znajduje się na liście UNESCO. Jest jednym z 345 kościołów w kraju, które przez ostatnie kilkadziesiąt lat przestały pełnić swoją pierwotną funkcję. W roku 1976 r. budynek przekształcono w muzeum architektury, jednak zamknięto je, ponieważ zainteresowanie ze strony turystów było znikome. Organizacja _ Churches Conservation Trust _ nie chcąc, by obiekt popadł w ruinę i mógł zacząć na siebie zarabiać, zaaranżowała go na niewielki hotelik. Noc w tym niezwykłym miejscu kosztuje ok. 50 funtów. Nie ma tam tradycyjnych, typowych dla hotelu pokoi, a goście śpią w starych gruzińskich skrzyniach bądź na materacach. Przyjezdni na miejscu dowiedzą się o historii świątyni i okolicy, a rano zostanie przygotowane dla nich śniadanie.

4 / 4

Kościół św. Cyriaka i św. Julity, Swaffham Prior, Anglia

Obraz
© visitchurches.org.uk

Kolejną świątynią przekształconą w noclegownię jest XIII-wieczny kościół św. Cyriaka i św. Julity w wiosce Swaffham Prior w hrabstwie Cambridgeshire, 11 km od miasta Cambridge. Budynek od wieków borykał się z problemami. Na początku XVII w. częściowo zawalił się i przez blisko 200 lat pozostawał w takim stanie. Ratunek świątyni nie przyniosły nawet generalne remonty w XIX w., które miały przywrócić jej dawny blask. Po zawaleniu się w 1960 r. dachu, kościół przestał być ostatecznie używany. W 1974 r. obiekt wykupiła i wyremontowała organizacja _ Churches Conservation Trust _ i co jakiś czas organizowała w jego wnętrzu wystawy i koncerty. Od 2015 r. jest czynny jako hotelik. W porównaniu do kościoła Wszystkich Świętych, turyści mają tam do dyspozycji bezprzewodowy internet, łazienki i kuchnię.

wg

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (1)