Trwa ładowanie...

Do Gdyni może przypłynąć ok. 70 tys. turystów na wycieczkowcach z całego świata

Około 70 tys. turystów może przypłynąć w tym roku do Gdyni na pokładach 45 wycieczkowców z całego świata. Sezon zainauguruje pływający pod panamską banderą wycieczkowiec MSC Opera, który zacumuje przy nabrzeżu w Gdyni 7 maja.

Share
Do Gdyni może przypłynąć ok. 70 tys. turystów na wycieczkowcach z całego świataŹródło: Wikimedia Commons CC BY-SA, fot: Dickelbers
dc7qq8e

W najbliższym sezonie do Gdyni przypłynie 45 wycieczkowców, wśród których będzie najdłuższy i największy pod względem pojemności - w historii polskich portów - statek pasażerski „Norwegian Getaway” armatora Norwegian Cruise Line. Pływający pod banderą Bahama statek o długości 325 metrów, który ma zacumować w Gdyni 23 czerwca, należy do największych wycieczkowców świata. Ta jednostka wypływa głównie w tygodniowe rejsy z Miami w rejon Wysp Karaibskich. Na pokładzie statku są m.in. teatr, biblioteka, galeria, niemal 30 restauracji, Aqua Park z pięcioma zjeżdżalniami oraz zajmujący trzy pokłady kompleks sportowy z pełnowymiarowym boiskiem do koszykówki, polem do gry w minigolfa oraz bieżnią.

Na pokładzie "Norwegian Getaway" znajduje się też ogromny park linowy, ściana wspinaczkowa oraz platformy na znacznej wysokości, wychodzące kilka metrów poza obręb statku. Na pokładzie znajduje się ponad 2 tys. kabin i apartamentów zdolnych pomieścić niemal 4 tys. pasażerów.
W ubiegłym roku statki wycieczkowe cumowały w Porcie Gdynia 50 razy, przywożąc na swoich pokładach niemal 82 tysiące gości. W tym roku liczba zawinięć jest wprawdzie mniejsza, ale większa będzie średnia pojemność przybywających jednostek.

W tym roku Gdynię najczęściej bo 11 razy odwiedzić ma znana już z poprzednich sezonów "AIDAdiva". Oprócz "Norwegian Getaway" po raz pierwszy zawinie też "Wind Surf", którego armator – Windstar - nazywa "największym żaglowcem na świecie". Jednostka o długości 187 m ma pięć masztów o wysokości 50 m każdy.
Tegoroczny sezon wycieczkowców w Porcie Gdynia zakończy 6 września wizyta pływającej pod włoską banderą "Costa Pacifica".

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Średnia długość statków wycieczkowych awizowanych na ten sezon w Gdyni wynosi ponad 256 metrów, a średnia pojemność statku (GT) - ponad 75 tysięcy. Port Gdynia jako jedyny w Polsce posiada nabrzeże dedykowane do obsługi statków pasażerskich tej wielkości. Do portu w Gdańsku w tym roku może przypłynąć na pokładach 67 statków pasażerskich ponad 30 tys. turystów. Sezon wycieczkowy rozpocznie 21 kwietnia zawinięcie "National Geographic".
Na pokładzie największych wycieczkowców może być od tysiąca do ponad dwóch tysięcy pasażerów z całego świata. Statek cumuje w porcie ok. 10 godzin, a pasażerowie w tym czasie mają zorganizowane wycieczki np. po Gdyni, Gdańsku lub na zamek w Malborku.

dc7qq8e
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dc7qq8e