Trwa ładowanie...
03-08-2012 10:05

Dolny Śląsk. Szlaki kulturowe. Poznaj atrakcyjne tereny, którymi się zachwycisz

Dolny Śląsk to niewątpliwie jeden z najbardziej urokliwych regionów Polski. Znajdziemy tu tereny atrakcyjne zarówno od strony bogactwa przyrody, jak i niezwykle cennego dziedzictwa kultury i tradycji. Polecamy szlaki kulturowe, którymi na pewno się zachwycisz.

Dolny Śląsk. Szlaki kulturowe. Poznaj atrakcyjne tereny, którymi się zachwyciszŹródło: Dolny Śląsk
d2l1hdq
d2l1hdq

To niewątpliwie jeden z najbardziej urokliwych regionów Polski. Znajdziemy tu tereny atrakcyjne zarówno od strony bogactwa przyrody, jak i niezwykle cennego dziedzictwa kultury i tradycji.

Z jednej strony Dolny Śląsk to zachwycające swoim ogromem górskie przełęcze, przyciągające czystymi, jak kryształ strumieniami, z drugiej zaś przeogromne bogactwo wielowiekowej tradycji, małych uliczek, ukrytych gdzieś z boku miast i miasteczek, a każde z pasjonującą historią i nutką tajemnicy.

Właśnie tutaj czekają na nas szlaki kulturowe Dolnego Śląska. Na szlaku Obiektów Dziedzictwa Techniki Przemysłowej i Głównym Szlaku Sudeckim im. dr. Mieczysława Orłowicza poznamy sekrety dawnych czasów i zagadki przeszłości. Na wyciągnięcie ręki znajduje się mieszanka kultur i zwyczajów, a wszystko to oplecione wspomnieniami dawnego życia.

Już dziś możemy zapoznać się z ofertą szlaków kulturowych Dolnego Śląska. Poniżej przedstawiamy wybrane spośród jedenastu – dwa Dolnośląskie Szlaki Kulturowe, którymi zachęcić chcemy do odwiedzenia naszego regionu.

d2l1hdq

Ciekawym punktem na trasie szlaku Obiektów Dziedzictwa Techniki Przemysłowej jest Jaworzyna Śląska z muzeum historii kolei. Muzeum eksponuje zabytkowy tabor kolejowy od 1890 r. do lat 70. XX w. Zbiór składa się z ponad 50 lokomotyw (pochodzenia polskiego, niemieckiego, austriackiego, angielskiego i amerykańskiego) i około 50 wagonów oraz żurawi kolejowych. Muzeum posiada w zbiorach również inne zabytki techniki: maszynę parową, dźwig, kolekcję motocykli Harley-Davidson, urządzenia dawnej drukarni, zabytkowy komputer „Odra” i zbiory ikonograficzne.

Z kolei Złoty Stok to dawna kopalnia złota - sztolnia książęca. Tradycje górnictwa złota sięgają tu co najmniej XIII w. Działało tu 190 sztolni i wyrobisk, z wydobycia otrzymywano przeciętnie 60 kg złota rocznie. Jeszcze ok. 1960 r. uzyskiwano rocznie ok. 20-30 kg złota.

Szlak Obiektów Dziedzictwa Techniki Przemysłowej to także położone wśród malowniczej scenerii Gór Orlickich i Bystrzyckich Duszniki. Wyjątkowym zabytkiem i największą atrakcją turystyczną miasteczka jest stara papiernia z Muzeum Papiernictwa. To idealne miejsce by zapoznać się z historią i technologią produkcji papieru. Na dziedzińcu zobaczymy ogromne maszyny papiernicze. Muzeum jest równocześnie czynnym zakładem produkcyjnym, w którym zwiedzający mogą oglądać wytwarzanie papieru czerpanego według tradycyjnej technologii.

Szlak prezentuje nam najstarsze, najciekawsze i najbardziej okazałe zabytki i zdobycze techniki. Zaczynając od sprzętów do pracy w kopalni złota z muzeum tego kruszcu w Złotoryi, przez kopalnie węgla kamiennego w Nowej Rudzie, budynek elektrowni wodnej w Lubachowie, Wrocławskie Muzeum Poczty i Telekomunikacji, aż po Muzeum Papiernictwa, młyn wodny u stóp Gór Stołowych Radków czy Głuszyce – podziemne miasto Osówka.

d2l1hdq

Główny Szlak Sudecki im. dr. Mieczysława Orłowicza to idealny sposób, by poznać Sudety, a część szlaku Szklarska Poręba – Orłowiec, prowadzi nas przez najwyższe partie Sudetów - Karkonosze. To szlak pieszy o łącznej długości 338 km.

Przemierzając szlak, możemy podziwiać Karkonoski Park Narodowy i Park Narodowy Gór Stołowych, oferujące nam przepiękny Wodospad Kamieńczyka, Śnieżne Kotły, Kocioł Łomniczki i skalną piramidę Śnieżki w Karkonoszach czy Szczeliniec Wielki, Błędne Skały i Skalne Grzyby w Górach Stołowych.

Ciesząc się błogą ciszą gór, niespiesznie podróżując możemy odwiedzić uzdrowiska Lądek-Zdrój, Kudowa-Zdrój, Duszniki-Zdrój, Jedlina-Zdrój czy Długopole-Zdrój. To doskonała okazja na relaks i zadbanie o swoje zdrowie.

d2l1hdq

Szlak oferuje nam bogactwo tradycji i kultury. Szklarska Poręba zaprasza nas Chatą Walońską, Leśną Hutą, muzeum mineralogicznym i starymi chatami sudeckimi pochodzącymi głównie z XIX w. To miejsce, gdzie zachowane zostały elementy dawnego codziennego życia, sprzęty czy stroje. W Chacie Walońskiej odbywają się warsztaty edukacyjne i szkolenia poświęcone dawnym tradycjom górniczym, rzemieślniczym i ziołoleczniczym Karkonoszy.

Z kolei Karpacz to kościół Wang i zaskakujące Miejskie Muzeum Zabawek. Kościół Wang jest unikatowym w skali światowej zabytkiem architektury i zdobnictwa skandynawskiego z tak wczesnego okresu (XII/XIII w.), jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli Karkonoszy. Miejskie Muzeum Zabawek to prawdziwy raj dla dzieci. Powstało 17 lat temu, a w zbiorach możemy znaleźć różnego rodzaju zabawki, zwłaszcza lalki, począwszy od XVIII-wiecznych figurek z szopek bożonarodzeniowych, poprzez lalki z XIX w., po zabawki z XX w. Są tu także zabawki z odległych stron świata, np. z Australii, Japonii czy Meksyku.

Niezwykle interesującym miejscem jest Kudowa-Zdrój – Czermna – Szlak Ginących Zawodów (garncarstwo, kowalstwo, tkactwo i piekarstwo, a w ramach zwiedzania można spożyć wiejski chleb wypiekany na miejscu) i Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego. Kudowa-Zdrój to także Dom Zdrojowy, pijalnia wód mineralnych i park zdrojowy, zakład przyrodoleczniczy z halą spacerową.

d2l1hdq

Zaplanowane wycieczki po szlakach możemy rozłożyć w czasie i podzielić na kilka dni. Szlak Obiektów Dziedzictwa Techniki Przemysłowej oraz Główny Szlak Sudecki im. dra Mieczysława Orłowicza oferuje wiele atrakcji, które najlepiej zwiedzać etapami. Każdy z nich został zaplanowany w taki sposób, aby zwiedzający mieli możliwość poznania historii i tradycji danego miejsca w optymalny sposób.

Na Dolnym Śląsku nie będą się nudzić ani amatorzy miejskich atrakcji kulturalnych, ani osoby wybierające aktywny wypoczynek na rowerze, nartach, czy podczas pieszych wędrówek. Proponowane szlaki możemy przemierzać podczas pieszych wycieczek, jak i wypraw rowerowych. Do wielu z nich dotrzemy samochodem czy komunikacją miejską, a nawet koleją.

Czekają na nas unikatowe miejsca na wędrówkę pełną historii, dziejów i zawirowań na przestrzeni lat czy opowiadań o wyjątkowo bogatej tradycji i kulturze. Zapraszamy na szlaki kulturowe Dolnego Śląska. Szczegółowy opis szlaków z ich bogatą historią, wszystkimi atrakcjami i punktami obowiązkowymi do zobaczenia można znaleźć na stronie www.szlakikulturowe.dolnyslask.pl

d2l1hdq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2l1hdq