Trwa ładowanie...
d4k62rm

Karkonoski Park Narodowy

Największe atrakcje
Karkonoski Park Narodowy
Kraj
Pixabay.com
Źródło: Pixabay.com

Karkonoski Park Narodowy, tak jak Szrenica, od lat inspiruje malarzy, pisarzy, fotografików, filmowców. Niezdecydowani powinni wybrać się na wycieczkę jedną z tras o łącznej długości kilkuset kilometrów i na własną rękę odkryć unikalność tutejszych przyrody i klimatu, ciekawą budowę geologiczną i rzeźbę lodowcową.

Tylko w Karkonoszach zaobserwować można takie zjawiska optyczne, jak widmo Brockenu – ludzki cień na tle mgły czy chmury otacza tęczowa poświata czy też ognie świętego Elma – iskrzenie z metalowych przedmiotów i ludzkiego ciała.

Karkonoski Park Narodowy - historia

To od Karkonoszy zaczęła się miłość Polaków do gór. Tu powstał pionierski górski przewodnik po polsku, tutaj przyjeżdżali pierwsi turyści, spragnieni wspinaczek i mocniejszych wrażeń. Wybierali się stąd w Góry Izerskie czy w kierunku Wodospadu Kamieńczyka i Szklarki.

W 1910 roku mianowano w Karkonoszach pierwszego komisarza ochrony przyrody. Stopniowo powołano górską straż i tworzono niewielkie rezerwaty przyrody z pomnikami przyrody. Karkonoski Park Narodowy powstał w 1959 roku na terenie województwa dolnośląskiego i obszarze zarówno Polski, jak i Czech. Kilka lat później po czeskiej stronie granicy zawiązano park narodowy KRNAP, który w 1992 roku razem z KPN wszedł w skład MAB, Rezerwatu Przyrody UNESCO.

Obecna powierzchnia KPN wynosi prawie 6 tysięcy hektarów, a corocznie odwiedza go przeszło 2 miliony turystów. Znajdziemy tutaj chronione torfowiska, traworośla, ziołorośla, gołoborza, borówczyska, piętro kosodrzewiny, alpejskie rośliny skalne, kotły polodowcowe, rośliny endemiczne, a także nietoperze, bobry, sarny, lisy, płochacze halne, cietrzewie, sóweczki czy głuszce.

Karkonoski Park Narodowy – film „Karkonosze. Pieśń wiatru i mrozu”

Karkonoski Park Narodowy nazywany bywa tundrą Europy Środkowej o unikalnej w skali kontynentu przyrodzie oraz specyficznym mikroklimacie. Na zlecenie władz KPN przez siedem lat powstawał film „Karkonosze. Pieśń wiatru i mrozu”, autorstwa Marka Martini, odpowiedzialnego za wiele polskich produkcji przyrodniczych. Klip zwiastujący film, który promuje Karkonoski Park Narodowy, zachwala naturalne piękno obiektu i ma zachęcić do jego odwiedzania.

Długa praca filmowców i liczne wyjścia w teren zaowocowały tysiącami ciekawych ujęć. W filmie możemy obejrzeć nieobliczalność karkonoskiej natury i górskiej pogody, zmianę poszczególnych pór roku, szczyty, ukryte za mgłą. Hula tam wiatr, na niebie szaleją chmury, wartko płyną szumiące wody potoków, a wokół spokojnie toczy się codzienne życie przedstawicieli fauny i flory Karkonoskiego Parku Narodowego.

Karkonoski Park Narodowy – cennik

Za wstęp na teren KPN obowiązują opłaty. Cennik Karkonoskiego Parku Narodowego:

  • Opłata jednodniowa indywidualna: 6 i 3 zł.
  • Opłata jednodniowa dla uczestników grup z przewodnikiem górskim sudeckim: 5 i 2,5 zł.
  • Opłata trzydniowa indywidualna: 15 i 7,5 zł.
  • Opłata jednorazowa indywidualna za udostępnianie Wąwozu Kamieńczyk: 6 i 3 zł.
  • Opłata jednodniowa dla uczestników grup z przewodnikiem górskim sudeckim: 5 i 2,5 zł.
Karkonoski Park Narodowy
Czas lotu / jazdy samochodem

Od Warszawy: 4 h 54 min jazdy; od portu lotniczego Wrocław-Strachowice: 2 h jazdy

Strefa czasowa

UTC±01:00

Waluta

PLN

Orientacyjna odległość

Od Warszawy: 482 km; od portu lotniczego Wrocław-Strachowice: 130 km

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4k62rm
d4k62rm
d4k62rm