Trwa ładowanie...
d44k1jy

Karkonoski Park Narodowy

Największe atrakcje
Karkonoski Park Narodowy
Kraj
d44k1jy
Widok na krajobraz Karkonoskiego Parku Narodowego Pixabay.com

Karkonoski Park Narodowy, tak jak Szrenica, od lat inspiruje malarzy, pisarzy, fotografików, filmowców. Niezdecydowani powinni wybrać się na wycieczkę jedną z tras o łącznej długości kilkuset kilometrów i na własną rękę odkryć unikalność tutejszych przyrody i klimatu, ciekawą budowę geologiczną i rzeźbę lodowcową.

Tylko w Karkonoszach zaobserwować można takie zjawiska optyczne, jak widmo Brockenu – ludzki cień na tle mgły czy chmury otacza tęczowa poświata czy też ognie świętego Elma – iskrzenie z metalowych przedmiotów i ludzkiego ciała.

Karkonoski Park Narodowy - historia

To od Karkonoszy zaczęła się miłość Polaków do gór. Tu powstał pionierski górski przewodnik po polsku, tutaj przyjeżdżali pierwsi turyści, spragnieni wspinaczek i mocniejszych wrażeń. Wybierali się stąd w Góry Izerskie czy w kierunku Wodospadu Kamieńczyka i Szklarki.

W 1910 roku mianowano w Karkonoszach pierwszego komisarza ochrony przyrody. Stopniowo powołano górską straż i tworzono niewielkie rezerwaty przyrody z pomnikami przyrody. Karkonoski Park Narodowy powstał w 1959 roku na terenie województwa dolnośląskiego i obszarze zarówno Polski, jak i Czech. Kilka lat później po czeskiej stronie granicy zawiązano park narodowy KRNAP, który w 1992 roku razem z KPN wszedł w skład MAB, Rezerwatu Przyrody UNESCO.

Obecna powierzchnia KPN wynosi prawie 6 tysięcy hektarów, a corocznie odwiedza go przeszło 2 miliony turystów. Znajdziemy tutaj chronione torfowiska, traworośla, ziołorośla, gołoborza, borówczyska, piętro kosodrzewiny, alpejskie rośliny skalne, kotły polodowcowe, rośliny endemiczne, a także nietoperze, bobry, sarny, lisy, płochacze halne, cietrzewie, sóweczki czy głuszce.

Karkonoski Park Narodowy – film „Karkonosze. Pieśń wiatru i mrozu”

Karkonoski Park Narodowy nazywany bywa tundrą Europy Środkowej o unikalnej w skali kontynentu przyrodzie oraz specyficznym mikroklimacie. Na zlecenie władz KPN przez siedem lat powstawał film „Karkonosze. Pieśń wiatru i mrozu”, autorstwa Marka Martini, odpowiedzialnego za wiele polskich produkcji przyrodniczych. Klip zwiastujący film, który promuje Karkonoski Park Narodowy, zachwala naturalne piękno obiektu i ma zachęcić do jego odwiedzania.

Długa praca filmowców i liczne wyjścia w teren zaowocowały tysiącami ciekawych ujęć. W filmie możemy obejrzeć nieobliczalność karkonoskiej natury i górskiej pogody, zmianę poszczególnych pór roku, szczyty, ukryte za mgłą. Hula tam wiatr, na niebie szaleją chmury, wartko płyną szumiące wody potoków, a wokół spokojnie toczy się codzienne życie przedstawicieli fauny i flory Karkonoskiego Parku Narodowego.

Karkonoski Park Narodowy – cennik

Za wstęp na teren KPN obowiązują opłaty. Cennik Karkonoskiego Parku Narodowego:

  • Opłata jednodniowa indywidualna: 6 i 3 zł.
  • Opłata jednodniowa dla uczestników grup z przewodnikiem górskim sudeckim: 5 i 2,5 zł.
  • Opłata trzydniowa indywidualna: 15 i 7,5 zł.
  • Opłata jednorazowa indywidualna za udostępnianie Wąwozu Kamieńczyk: 6 i 3 zł.
  • Opłata jednodniowa dla uczestników grup z przewodnikiem górskim sudeckim: 5 i 2,5 zł.
Karkonoski Park Narodowy
Czas lotu / jazdy samochodem

Od Warszawy: 4 h 54 min jazdy; od portu lotniczego Wrocław-Strachowice: 2 h jazdy

Strefa czasowa

UTC±01:00

Waluta

PLN

Orientacyjna odległość

Od Warszawy: 482 km; od portu lotniczego Wrocław-Strachowice: 130 km

d44k1jy
d44k1jy
d44k1jy
d44k1jy