Trwa ładowanie...
d46401a

Dom Ludowy (Bukowina Tatrzańska)

Największe atrakcje
Dom Ludowy (Bukowina Tatrzańska)
Kraj
Region
Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA

Dom Ludowy – dla turystów

Bukowiańskie Centrum Kultury Dom Ludowy im. Franciszka Ćwiżewicza w Bukowinie Tatrzańskiej to największa i jedna z najsłynniejszych drewnianych budowli w kraju i wielka atrakcja Podhala. Dom Ludowy to prawdziwa atrakcja dla entuzjastów sportów zimowych, którzy pragną zrobić przerwę pomiędzy zjazdami, dla pasjonatów kultury ludowej oraz wszystkich, którzy doceniają urok gawęd, gadek i pieśni ludowych z przekazów okolicznych mieszkańców. Budynek jest też ośrodkiem ginących zawodów.

W Domu Ludowym mieści się Szkoła Ginących Zawodów, gdzie od lat 90. dzieci uczestniczą w zajęciach z dziedziny ceramiki, malarstwa na szkle i snycerki. Piękny, dekoracyjny i niezwykle stylowy budynek Domu Ludowego jest też siedzibą lokalnego teatru i niektórych instytucji kultury.

Dom Ludowy – urok Podhala

Dom Ludowy jest położony malowniczo w Tatrach, na Podhalu, zaledwie 6 kilometrów od Białki Tatrzańskiej i niecałe 20 od Zakopanego i Nowego Targu. Wysokie Tatry i Podhale to jeden z najpiękniejszych regionów Polski. Do ośrodków narciarskich na przykład na Kotelnicy w Białce Tatrzańskiej przyjeżdżają co roku liczni turyści z Polski i zza granicy. Nie zapomnijmy spróbować oscypka z żurawiną, moskoli i kwaśnicy.

Dom Ludowy – Sabałowe Bajania

W 1967 roku odbyły się pierwsze Sabałowe Bajania. Konkurs gawędziarzy rozwinął się z czasem o sekcję instrumentalną, a słuchacze mogli posłuchać, jak i co grano w różnych okolicznościach w regionie Podhala i nie tylko. Z czasem powstał słynny Festiwal Sabałowe Bajania, który co roku w sierpniu cieszy się niesłabnącą popularnością.

Na początku wydarzenie skupiało folklor powiatu nowotarskiego. Powoli sława festiwalu rozchodziła je po Polsce, a na miejsce coraz chętniej przyjeżdżali uczestnicy z innych miejscowości.

Sabałowe Bajania to doskonała okazja na zakup unikatowych pamiątek z wakacji. Jeśli lubicie kiermasze sztuki ludowej i rękodzieła to na Sabałowych Bajaniach w Bukowinie Tatrzańskiej znajdziecie coś dla siebie. Wydarzenie zostało okrzyknięte jedną z największych atrakcji Małopolski w swojej kategorii.

Dom Ludowy – warto wiedzieć

Dlaczego „sabałowe”? Nazwa festiwalu pochodzi od postaci Jana Krzeptowskiego „Sabały”, gawędziarza i pieśniarza podhalańskiego, który uchodzi za* symbol kultury góralskiej*. Uczestnicy są oceniani pod każdym aspektem. Liczy się zarówno gwara jak i jej czystość, szczegółowo oceniane detale ubioru i interpretacja utworu. Folklor kojarzy nam się z ludowizną i biesiad, a Sabałowe Bajania to unikalna okazja, aby doświadczyć przekazów ustnych w czystej formie.

Festiwalowi towarzyszy wiele mniejszych atrakcji. Od teatrów ludowych, przez zespoły po rzeźbiarzy i rękodzielników. Uczta dla zmysłów w otoczeniu pięknej przyrody. Codziennie w Domu Ludowym dzieje się coś ciekawego. Budynek jest jednym z największych drewnianych budynków w Polsce, a jego wnętrza Domu Ludowego to prawdziwa skarbnica sprzętów i góralskiej sztuki ludowej. Jest przykładem stylu zakopiańskiego Stanisława Witkiewicza.

Dom Ludowy (Bukowina Tatrzańska)
Czas lotu / jazdy samochodem

7 godzin samochodem z Warszawy, 20 minut z Zakopanego

Strefa czasowa

UTC + 1 godz.

Waluta

PLN

Godziny otwarcia

8-17

Ceny biletów

Na większość wydarzeń odbywających sie w Domu Kultury wstęp jest bezpłatny

Orientacyjna odległość

453 km od Warszawy

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d46401a
d46401a
d46401a