Trwa ładowanie...
d3k5llp

Dowód biometryczny zamiast karty płatniczej

Jeszcze 5 mln Polaków nie wymieniło starych książeczkowych dowodów osobistych, a już przyszłym roku pojawi się kolejna wersja dowodu tożsamości - osobisty dowód biometryczny. Dzięki wbudowanemu chipowi zastąpi on nie tylko karty płatnicze i ubezpieczeniowe, ale nawet klucze do drzwi.

d3k5llp
d3k5llp

_ Jeszcze 5 mln Polaków nie wymieniło starych książeczkowych dowodów osobistych, a już przyszłym roku pojawi się kolejna wersja dowodu tożsamości - osobisty dowód biometryczny. Dzięki wbudowanemu chipowi zastąpi on nie tylko karty płatnicze i ubezpieczeniowe, ale nawet klucze do drzwi - zapowiada \"Gazeta Prawna\". _

Dowód biometryczny to dokument o najwyższym stopniu zabezpieczeń. Na wbudowanym mikroprocesorze zostaną zapisane różne informacje pozwalające lepiej chronić tożsamość jego posiadacza. Może się na nim znaleźć np. zapis linii papilarnych, wzór siatkówki oka, grupa krwi albo zapis geometrii dłoni.

Biometryczny dowód osobisty ułatwi życie nie tylko obywatelom przebywającym w kraju, ale również podróżującym lub pracującym w UE, ponieważ będzie spełniał parametry Europejskiej Karty Tożsamości.

Wprowadzenie dowodów biometrycznych jest działaniem niezależnym od akcji wymiany dowodów książeczkowych na plastikowe. Dowody biometryczne otrzymają w pierwszej kolejności 18-latkowie urodzeni w 1990 roku i osoby, którym upływa okres ważności dokumentu tożsamości. Decyzje w sprawie daty wprowadzenia nowych dowodów zapadną w ciągu najbliższych dwóch miesięcy.

(PAP)

d3k5llp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3k5llp

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj