Trwa ładowanie...
d3ecibo

Dowód biometryczny zamiast karty płatniczej

Jeszcze 5 mln Polaków nie wymieniło starych książeczkowych dowodów osobistych, a już przyszłym roku pojawi się kolejna wersja dowodu tożsamości - osobisty dowód biometryczny. Dzięki wbudowanemu chipowi zastąpi on nie tylko karty płatnicze i ubezpieczeniowe, ale nawet klucze do drzwi.

Share
d3ecibo

_ Jeszcze 5 mln Polaków nie wymieniło starych książeczkowych dowodów osobistych, a już przyszłym roku pojawi się kolejna wersja dowodu tożsamości - osobisty dowód biometryczny. Dzięki wbudowanemu chipowi zastąpi on nie tylko karty płatnicze i ubezpieczeniowe, ale nawet klucze do drzwi - zapowiada \"Gazeta Prawna\". _

Dowód biometryczny to dokument o najwyższym stopniu zabezpieczeń. Na wbudowanym mikroprocesorze zostaną zapisane różne informacje pozwalające lepiej chronić tożsamość jego posiadacza. Może się na nim znaleźć np. zapis linii papilarnych, wzór siatkówki oka, grupa krwi albo zapis geometrii dłoni.

Biometryczny dowód osobisty ułatwi życie nie tylko obywatelom przebywającym w kraju, ale również podróżującym lub pracującym w UE, ponieważ będzie spełniał parametry Europejskiej Karty Tożsamości.

Wprowadzenie dowodów biometrycznych jest działaniem niezależnym od akcji wymiany dowodów książeczkowych na plastikowe. Dowody biometryczne otrzymają w pierwszej kolejności 18-latkowie urodzeni w 1990 roku i osoby, którym upływa okres ważności dokumentu tożsamości. Decyzje w sprawie daty wprowadzenia nowych dowodów zapadną w ciągu najbliższych dwóch miesięcy.

(PAP)

d3ecibo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ecibo
d3ecibo