Trwa ładowanie...

Dramat turystki z Polski. Wróciła z Egiptu i może pójść do więzienia

Egipt jest jednym z ulubionych kierunków Polaków. Niestety wakacje w kraju faraonów mogą mieć nieoczekiwane konsekwencje, jeśli postanowimy przywieźć nielegalne pamiątki. Przekonała się o tym turystka z Gdańska, która w ubiegłym tygodniu wróciła z urlopu.

Pamiątki z Egiptu będą ją słono kosztowaćPamiątki z Egiptu będą ją słono kosztowaćŹródło: Adobe Stock, fot: Alexander Tolstykh
d22ngov
d22ngov

Egipt jest krajem, który cieszy się największą popularnością wśród turystów z Polski, zarówno zimą, kiedy szukają miejsca, w którym można nacieszyć się słońcem, jak i w czasie zbliżającego się długiego weekendu majowego. Na sławę kraju nad Nilem wpływają przede wszystkim stosunkowo niskie ceny oraz bogata oferta hotelów z opcją all inclusive.

Wróciła z zakazaną pamiątką

W środę 15 marca br. Izba Administracji Skarbowej w Gdańsku opublikowała komunikat dotyczący nietypowego znaleziska w bagażu jednej z turystek. Kobieta, wracająca z urlopu w Egipcie, chwilę po wylądowaniu na lotnisku Gdańsk-Rębiechowo, została zatrzymana przez celników.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Sztuka podróżowania - DS4

Funkcjonariusze szybko znaleźli nielegalnie przywiezione do Polski pamiątki. "Okazało się, że w walizce podróżnej znajduje się osiem sztuk wapiennych szkieletów koralowca należących do rodziny Scleractinia Spp" – poinformowała Krajowa Administracja Skarbowa. Owe morskie zdobycze objęte są ochroną w ramach Konwencji Waszyngtońskiej (CITES), a wywożenie ich z krajów, w których się znajdują bez należytego pozwolenia, grozi srogą karą.

d22ngov

Tego się nie spodziewała

"Turysto pamiętaj - do Unii Europejskiej nie wolno przywozić wyrobów z roślin i zwierząt gatunków zagrożonych wyginięciem!" - apeluje na Twitterze Pomorski oddział KAS.

Kobieta najprawdopodobniej nie zdawała sobie sprawy i powagi sytuacji i faktu, że do przewiezienie objętych ochroną koralowców potrzebuje specjalnego pozwolenia. W zaistniałej sytuacji zgodnie z prawem, za nielegalny transport obiektów objętych ochroną CITES grozi od trzech miesięcy do nawet pięciu lat pozbawienia wolności lub kara grzywny.

W swoim komunikacie KAS informuje także, że na rząd koralowców rafotwórczych Scleractinia składa się ponad 1,3 tys. gatunków. "Większość gatunków koralowców występuje na głębokości od 10 do 60 metrów pod powierzchnią wody w morzach i oceanach, w których temperatura nie spada poniżej 20 st. C." – dodano w komunikacie.

d22ngov

Źródło: Twitter Pomorska KAS

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d22ngov
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d22ngov

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj