Trwa ładowanie...

Droga bez powrotu w Dolinie Kościeliskiej

Jaskinia Mylna nie bez powodu jest uznawana za jedną z najciekawszych w Tatrach. Ze względu na specyficzne warunki panujące we wnętrzu jaskini jest polecana miłośnikom mocnych wrażeń. Tym bardziej że po wejściu do środka nie ma odwrotu – prowadzący przez nią szlak czerwony wiedzie tylko w jednym kierunku.

Niektóre przejścia w Jaskini Mylnej są naprawdę bardzo wąskieNiektóre przejścia w Jaskini Mylnej są naprawdę bardzo wąskieŹródło: Adobe Stock, fot: ALBINMARCINIAK
d18rdc4
d18rdc4

Co warto wiedzieć o Jaskini Mylnej?

Jaskinia Mylna w Tatrach to jedna z najciekawszych i najbardziej tajemniczych atrakcji turystycznych tej części Polski. Została odkryta w 1885 r. przez Jana Pawlikowskiego, chociaż wcześniej podobno bardzo dobrze znali ją miejscowi górale. To właśnie w jej wnętrzu miał ukrywać się legendarny Janosik.

Jej nazwa wzięła się od skomplikowanego, mylącego labiryntu korytarzy, które tworzą jej wnętrze. Do Jaskini Mylnej można dostać się z Doliny Kościeliskiej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jedziemy na wakacje. Dubaj.

Cała długość jaskini jest szacowana na 1630 m, lecz, ze względów bezpieczeństwa, dla turystów dostępny jest odcinek liczący ok. 300 m. W latach 1948-1949 wytyczony został czerwony szlak turystyczny, którym obecnie można zwiedzać wnętrze jaskini. Choć w środku próżno szukać nacieków charakterystycznych dla tego typu miejsc, Jaskinia Mylna oferuje sporo emocji – pozwala podziwiać w pełnej krasie piękno i tajemniczość tatrzańskiej przyrody.

Zwiedzanie Jaskini Mylnej w praktyce

Wchodząc do Jasini Mylnej trzeba bezwzględnie pamiętać o zabraniu dobrej latarki Adobe Stock
Wchodząc do Jasini Mylnej trzeba bezwzględnie pamiętać o zabraniu dobrej latarki Źródło: Adobe Stock, fot: ALBINMARCINIAK

Jaskinię Mylną można zwiedzać samodzielnie, bez asysty przewodnika. Warto jednak mieć świadomość, że warunki panujące w jej wnętrzu mogą nas nieco zaskoczyć. W środku bytują nietoperze, nie ma tam oświetlenia, a temperatura powietrza jest znacznie niższa niż na zewnątrz. Należy być także przygotowanym na sporą wilgotność. Decydując się na samodzielne zwiedzanie, należy trzymać się wytyczonego szlaku i podążać za znakami.

d18rdc4

W jaskini bardzo łatwo zabłądzić, o czym świadczy chociażby, smutna historia ks. Józefa Szyszkowskiego. Duchowny wszedł do jaskimi w 1945 r. i już z niej nie wyszedł – najprawdopodobniej stracił źródło światła i w ciemności nie poradził sobie w plątaninie korytarzy.

Na zwiedzanie Jaskini Mylnej warto zabrać ze sobą cieplejsze, nieprzemakalne ubrania, dobrą i niezawodną latarkę - najlepiej czołówkę, a także kask – trasa wiedzie przez niskie korytarze, w których nietrudno o uderzenia. Ze względu na ciasnotę panującą w wielu punktach szlaku, nie poleca się natomiast raczej zabierać ze sobą plecaka, który może utrudniać pokonywanie przewężeń.

Szlak przez Jaskinię Mylną

Do Jaskini Mylnej najprościej można dostać się z Doliny Kościeliskiej – do wejścia prowadzi odnoga czerwonego szlaku przebiegającego przez dolinę. Szlak zagłębia się do jej wnętrza i jest jednokierunkowy, co oznacza, że musimy pokonać go w całości, bez możliwości wracania do punktu startowego. Przejście jaskini zajmuje zwykle ok. 30-45 minut.

d18rdc4

Do Jaskini Mylnej wchodzi się otworem południowo-wschodnim. Pierwszy odcinek prowadzi Obłazową Jamą, z której dostaniemy się do obszernych otworów. Są to tzw. Okna Pawlikowskiego, z których można podziwiać przepiękny widok na Dolinę Kościeliską i górujące nad nią szczyty Bystrej i Błyszcza. Za Oknami zaczyna się trudniejszy etap wprawy, który przebiega już w ciemności. Trasa zawiedzie nas do Wielkiej Izby – największej sali jaskini, której sufit jest zwieńczony wąskim kominem. Następnie szlak wiedzie 50-metrowym korytarzem (ulica Pawlikowskiego) do Sali Chóry.

Kolejnymi ciekawymi punktami na trasie wycieczki są Skośna Komora oraz Biała Ulica – najdłuższy korytarz w całej Jaskini Mylnej. Swoją nazwę zawdzięcza charakterystycznemu, mlecznobiałemu nalotowi, który dawniej pokrywał ściany tego korytarza. Za Białą Ulicą czeka na nas Wielki Chodnik i Komora Końcowa, w której znajduje się wyjście z jaskini - w zupełnie innym miejscu niż wchodziliśmy. Jest to sztuczny otwór, przekopany w 1949 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d18rdc4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d18rdc4