Praca marzeń dla ludzi, którzy kochają Tatry
Zakwaterowanie w schronisku na tatrzańskim szczycie, darmowe wjazdy i zjazdy kolejką górską oraz wspaniałe widoki bez ograniczeń - to profity, które czekają na wolontariuszy. Tatrzański Park Narodowy poszukuje ludzi do patrolowania kopuły szczytowej na Kasprowym Wierchu.
Celem zorganizowania patrolu jest zapobieganie negatywnym zachowaniom na jednym z najchętniej odwiedzanych, tatrzańskich szczytów - Kasprowym Wierchu. Zadaniem ludzi, którzy zdecydują się na tę pracę, będzie m.in. pilnowanie turystów, aby nie schodzili ze szlaku, nie biwakowali, nie śmiecili, nie palili papierosów, nie hałasowali, nie używali dronów i nie karmili zwierząt. Wolontariusze odpowiadać będą także za utrzymywanie porządku, czyli zbieranie śmieci pozostawionych przez turystów.
Wolontariusze z patrolu będą również wspierać edukatorów, którzy prowadzą lekcje w ramach akcji "Stacja Edukacja". Akcja polega na tym, że każdy turysta wyjeżdzający koleją linową PKL na szczyt może dowiedzieć się od przewodników wielu ciekawostek na temat tatrzańskiej przyrody, zjawisk pogodowych panujących w górach czy posłuchać informacji o kolei linowej PKL.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Halo Polacy". Co Zakynthos ma do zaoferowania turystom? "Atrakcji jest więcej niż czasu"
Patrole działają na Kasprowym od maja do września i pracują w godz. 9-15 w podziale na dwutygodniowe turnusy. W każdym z patroli są dwie osoby. Osoby pracujące mogą bezpłatnie nocować w schronisku na szczycie oraz - również bezpłatnie - korzystać ze śniadań i obiadokolacji w schroniskowej restauracji. Dostają też legitymacje wolontariusza wraz z prawem do darmowych przejazdów kolejką na szczyt.
Jak czytamy na stronie TPN, od kandydatów wymaga się:
- bardzo dobrej znajomości przepisów obowiązujących w TPN,
- podstawowej znajomości topografii Tatr Polskich i przebiegu szlaków turystycznych w TPN (szczególnie w rejonie Kasprowego Wierchu),
- komunikatywności, otwartości, wysokiej kultury osobistej, umiejętności pracy z ludźmi i radzenia sobie w sytuacjach konfliktowych oraz odporności na stres,
- znajomości języka angielskiego w stopniu komunikatywnym,
- dobrej kondycji fizycznej,
- gotowości do pracy w zmiennych warunkach pogodowych.
Niezbędne jest także posiadanie obuwia i odzieży górskiej (buty z twardą podeszwą, kurtka przeciwdeszczowa, ciepła czapka i rękawiczki).
Preferowane są zgłoszenia od osób zdecydowanych zostać na kilka turnusów.
Osoby, które chciałby skorzystać z tej wyjątkowej okazji, żeby spędzić kilkanaście lub kilkadziesiąt dni na Kasprowym Wierchu, powinny zajrzeć na stronę Tatrzańskiego Parku Narodowego, gdzie znajdą więcej szczegółów na temat pracy w patrolu.
Trwa ładowanie wpisu: facebook