Trwa ładowanie...
d33k01f

Drzewo, które przyciąga tysiące turystów. Jest jedyne w swoim rodzaju

Grecy nazywają je "monumentalnym drzewem oliwnym z Vouves". Widziało i przetrwało wiele. Pochodzi jeszcze z epoki antyku, czasów wspaniałości starożytnej Grecji. Wciąż rośnie i znajduje się na Krecie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Oliwa mieści się w obrębie miejscowości Vouves
Oliwa mieści się w obrębie miejscowości Vouves (imgur)
d33k01f

Drzewo należy do gatunku oliwki europejskiej. To długowieczne drzewa zwykle ich okres życia to około 1000 lat. Na Krecie rośnie więcej takich żywych monumentów historii. Ten najstarszy z nich niektórzy naukowcy datują na nawet 4000 lat. Jednak tak naprawdę ma aktualnie około 3000 lat.

To najstarsze drzewo Grecy nazywają "Elia Vouvon" lub "monumentalne drzewo oliwne z Vouves". Jej pień sięga 4,67 metra średnicy i osiąga 12,5 metra wysokości. Rocznie oliwka przyciąga 20 tysięcy turystów do miejscowości Vouves, którzy chcą zobaczyć na żywo ten monument.

d33k01f

Nie jest to jednak najstarsze drzewo na świecie. "Methuselah" to jeden z okazów sosny długowiecznej, który żyje już około 4550 lat. Rośnie w Górach Białych w Kalifornii.

Wikimedia Commons CC BY

Jednak drzewem uznawanym za najstarsze na świecie jest Świerk Norweski w Dalarna. Ten rekordzista rośnie na szwedzkim pasmie górskim w Park Narodowym Fulufjället od 9500 lat.

Wikimedia Commons CC BY
d33k01f

Zobacz też: Nastolatek produkuje kosmetyki z ziół

d33k01f

Podziel się opinią

Share

d33k01f

d33k01f