Elbląg
Młyn - restauracja mieści się w zabytkowym młynie na skraju parku krajobrazowego, nad rzeką Kumielą. Historia tej budowli sięga początków istnienia Elbląga. Kilka lat po założeniu miasta, Krzyżacy wybudowali podobno tutaj pierwszy młyn.
20.06.2011 | aktual.: 10.05.2013 08:49
Młyn - restauracja mieści się w zabytkowym młynie na skraju parku krajobrazowego, nad rzeką Kumielą. Historia tej budowli sięga początków istnienia Elbląga. Kilka lat po założeniu miasta, Krzyżacy wybudowali podobno tutaj pierwszy młyn.
Przebudowywany i powiększany działał praktycznie do lat powojennych. Do 1945 roku nosił nazwę Strauchmühle, czyli Krzaczasty Młyn, gdyż teren wokół porośnięty był drzewami i krzewami. W 2003 roku, po siedmiu latach żmudnego remontu, stał się eleganckim hotelem z restauracją.
Restauracja znajduje się w najstarszej części zabudowań. Główna sala na parterze jest dwupoziomowa z dużą antresolą. W piwnicach znajdują się sala kominkowa, wykorzystywana głównie na kameralne przyjęcia, oraz winiarnia. Jest też pomieszczenie, przez które przepływa strumień dawniej poruszający koło młyńskie, teraz służący jedynie ozdobie, obsadzony zielenią i w części nakryty taflą szkła. Zachowane potężne kamienne kręgi młyna stoją na zewnątrz, na dziedzińcu. Jest też mała „wieża”, z okien której roztacza się widok na okolicę
Wybrane z menu
- Pescaccio z łososia ze śledziem i dodatkiem suszonych pomidorów
- Carpaccio z polędwicy wołowej w ziołach z koprem i ostrym sosem
- Borowiki brandy flambirowane
- Pierożki z jelenia z sosem z leśnych grzybów
- Zupa z podgrzybków z kładzionymi kluseczkami
- Filet z łososia z sosem rakowym
- Sen młynarza (polędwiczka wieprzowa z warzywami prowansalskimi)
- Polędwica wołowa z wątróbką w sosie miodowo-korzennym
- Polędwiczka wieprzowa w sosie śliwkowo-żubrowym z konfiturą z cebulki
Okolica
Elbląg – Starówka z zachowanym układem urbanistycznym, po wojennych zniszczeniach powoli odbudowywana. Kamieniczki choć już nowe nawiązują architekturą do dawnych zabudowań; katedra św. Mikołaja, której podwaliny pochodzą z XIII wieku, z gotycką chrzcielnicą z brązu; podzamcze, zespół klasztorny i szpitalny. Jezioro Druzno – pozostałość dawnej zatoki Zalewu Wiślanego; rezerwat ptactwa wodnego i błotnego. Kanał Jagielloński – najstarszy w Polsce, wybudowany w 1438 roku. Raczki Elbląskie – największa w Polsce depresja, wynosząca 1,8 m poniżej poziomu morza. Tropy Elbląskie – unikatowy zespół domów i zagród holenderskich. Weklice – cmentarzysko ludności kultury wielbarskiej. Uważa się, że jest to najbogatsza i najciekawsza nekropolia środkowoeuropejskiego Barbaricum. Tak nazywali Rzymianie tereny poza granicami rdzennymi cesarstwa. Tutaj krzyżowały się szlaki lądowy bursztynowy z wodnym bałtyckim wschód-zachód.
*Młyn *
Elbląg
ul. Kościuszki 132
(55) 235 04 70
(55) 235 04 71
www.hotelmlyn.com.pl
info@hotelmlyn.com.pl+'?' )
Dojazd samochodem
Drogą nr 7 Ostróda–Gdańsk
Pod Aniołami
Anioły, które czuwają tutaj nad gośćmi przybyły z bardzo idaleka, bo aż z zachodniego Meksyku. Przywieźli je stamtąd do Polski właściciele restauracji po kilkuletnim pobycie w tym kraju. Rozmiłowani w klimatach tamtych rejonów świata, postanowili stworzyć na polskim gruncie niewielki skrawek południowoamerykańskiego kontynentu. W menu jest tyle smakowitych propozycji, że z pewnością w czasie jednego obiadu czy kolacji nie uda się spróbować wszystkiego. A naprawdę warto, bo chociaż kuchnia meksykańska słynie z ostro przyprawianych potraw, ma wielu amatorów. Na gości czekają tu same oryginalne potrawy o różnym stopniu ostrości. Entuzjaści takiego jedzenia mają tu możliwość zmierzenia się między innymi z jedną z najostrzejszych odmian papryki, którą kucharz, rodowity Peruwiańczyk, wykorzystuje jako dodatek w kilku potrawach. Restauracja ma swoich stałych bywalców i to nie tylko z Elbląga, ale także z odleglejszych miast, a księga gości ma coraz więcej wpisów.
Wybrane z menu
- Sopa de albondigas (zupa warzywna z papryczkami chili i pulpecikami)
- Chili con carne (fasola z mięsem na ostro)
- Fajitos w tortilli
- Tostados de pollo (tortille z kurczakiem, sałatą, twarogiem i pomidorami)
- Enchilada (tortille, polane sosem)
- Parillada argentina (dwa rodzaje mięs z grilla na ćwiartkach ziemniaków z sosem i sałatką)
Okolica
Frombork – od XIII wieku był siedzibą kapituły warmińskiej. Zabudowa Wzgórza Katedralnego należy do najcenniejszych zabytków architektury. Są to archikatedra – największy kościół na Warmii, pałac biskupi, dzwonnica, siedem pałaców, kurie i wieża Kopernika. To tutaj Mikołaj Kopernik wydał swoje dzieło O obrotach ciał niebieskich, i tutaj jest pochowany. Kanał Elbląski – niezwykły, jedyny tego typu kanał na świecie. Zaprojektowany przez holenderskiego inżyniera Georga Jakoba Steenkego, wybudowany w latach 1848–1872 służy w niezmienionym stanie do dzisiaj. Na odcinku 11 km statek musi pokonać różnicę poziomów wynoszącą 100 m. Jest to możliwe dzięki dwóm śluzom i pięciu pochylniom. Orneta – kościół pod wezwaniem św. św. Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty, jeden z najpiękniejszych kościołów gotyckich w Polsce z XIV wieku. Wewnątrz malowidła ścienne z XV wieku, stalle z 1570 roku, mosiężny żyrandol z 1567 roku, barokowe ołtarze. Pasłęk – średniowieczny zamek krzyżacki. Niektórzy twierdzą, że to właśnie tutaj
ukryto słynną Bursztynową Komnatę.
*Pod Aniołami *
Elbląg
ul. Rybacka 23/24B
(55) 236 17 26, (55) 611 01 00
(55) 611 05 00
www.podaniolami.com.pl
unikat@podaniolami.com.pl+'?' )
Dojazd samochodem
Drogą nr 7 Ostróda–Gdańsk
Seria: Miejsca niezwykłe Tytuł: Karczmy, zajazdy, restauracje Autor: Barbara Kaniewska