Trwa ładowanie...
dpjb37l

Erupcja indonezyjskiego wulkanu. W każdym momencie może dojść do kataklizmu

Indonezyjski wulkan Sinabung stanowi ogromne zagrożenie dla okolicznych mieszkańców. Lokalne władze ostrzegają przed kolejnymi erupcjami. W niedzielę 9 czerwca z krateru na Sumatrze wydobyła się niemal 7-kilometrowa chmura dymu i popiołu. Istnieje obawa, że to dopiero cisza przed burzą.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
2010 r. obudził się po 400-letniej nieaktywności. Dziś znów daje o sobie znać
2010 r. obudził się po 400-letniej nieaktywności. Dziś znów daje o sobie znać (Facebook.com)
dpjb37l

Niedzielna aktywność wulkanu wywołała niepokój na Sumatrze. To szósta pod względem powierzchni wyspa świata, która cieszy się sporą popularnością wśród turystów. Rzecznik Agencji ds. łagodzenia skutków i katastrof w Indonezji (BNPB), Sutopo Purwo, wydał raport związany z erupcją. Mówi m.in. o tym, że z krateru wydobyła się kolumna popiołu o wysokości 7 km. Erupcja trwała ok. 9 minut, zarejestrowano też jeszcze kilka wstrząsów wtórnych.

dpjb37l

W wyniku niedzielnej aktywność wulkanu nikt nie ucierpiał. Jednak indonezyjskie władze ostrzegają przed możliwością wystąpienia kolejnych wstrząsów, które mogą być znacznie silniejsze. Wprowadzono najwyższy - czerwony - alert niebezpieczeństwa, który oznacza, że do kolejnej erupcji może dojść w każdej chwili. Póki co mieszkańcy proszeni są o pozostanie w domach oraz noszenie masek, aby chronić się przed szkodliwym działaniem pyłu wulkanicznego. Jeśli tylko zaczną się kolejne wstrząsy, najprawdopodobniej zapadnie decyzja o ewakuacji miejscowej ludności.

W Indonezji znajduje się 130 aktywnych wulkanów. Jednym z nich jest właśnie Sinabug, który przed ostatnią erupcją (w 2010 roku) przez 400 lat pozostawał nieaktywny. Ma 2460 m wysokości i jest jednym z najaktywniejszych wulkanów w tej części świata.

dpjb37l

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Wulkan budzi się

dpjb37l

Podziel się opinią

Share

dpjb37l

dpjb37l