Trwa ładowanie...

Etykieta SUP surfera czyli SUPer dekalog

Większość z nas uwielbia brak formalnych struktur i poczucie niczym nieograniczonej wolności. Czasem wydaje nam się, iż poczucie wolności na desce z wiosłem, daleko od brzegu, jest mocniejsze, niż na lądzie. Być może dlatego, że SUP surfing możesz uprawiać kiedy chcesz, jak chcesz, z kim chcesz i na dodatek, często, bez ponoszenia dużych nakładów.

Materiał sponsorowany przez Stowarzyszenie "Orłowo przy plaży"
  Źródło: materiały partnera
d1azhm9
d1azhm9

Istnieją jednak pewne niepisane zasady jak etykieta SUP surfera. Ogólnie przyjęte praktyki, które powinniśmy przestrzegać.

Jest ich załóżmy 10 i nie są one tak formalnie spisane, jak 10 biblijnych przykazań. To powoduje brak ich publicznej dostępności i dlatego właśnie, tak jak w przypadku wspomnianego dekalogu, warto jest je poznać i się ich nauczyć.

Dzięki nim, na wodzie, będzie nam łatwiej! Znajomość etykiety pozwoli Tobie nie tylko ominąć istotne ryzyko nieświadomego ich łamania, ale przede wszystkim zapewnisz sobie i innym bezpieczeństwo.

1. Wybierz dobrze lokalizacje i pogodę!

Stare przysłowie mówi "If in doubt, don’t paddle out". Z jednej strony SUP surfing to jedna z najpiękniejszych przygód jakie mogą się człowiekowi z wiosłem przytrafić, ale z drugiej strony zawsze należy mierzyć zamiary na siły. Trzeba umieć patrzeć uczciwie w lustro, znać swoje słabe strony.

d1azhm9

Ćwiczyć, trenować przez cały rok tak aby dokładnie znać swoje możliwości. Daleko od brzegu, przy ciągle zmieniających się warunkach takich jak wiatr, rozkołys czy wysoka fala, sytuacja może się radykalnie zmienić na naszą niekorzyść i może mieć realny wpływ na nasze bezpieczeństwo albo nawet jego brak.

Dopasuj SPOT do swoich umiejętności. Jeżeli dopiero zaczynasz postaraj się dobrać miejsce z mniejszymi falami. Jeżeli jest to możliwe wiosłuj i łap fale z bardziej doświadczonymi kumplami. Najlepiej, jednak, kiedy na samym początku skorzystasz z rad instruktorów. Dzięki czemu będzie Tobie łatwiej i szybciej nauczysz się prawidłowej techniki wiosłowania i surfowania. Zawsze ze zrozumieniem sprawdzaj prognozę pogody.

2. Nie wpadaj na "wyżej łapiących"

Osoba najbliższej szczytu fali ma zawsze pierwszeństwo! Surfer, które ma przed sobą najdłuższą jazdę na fali ma również pierszeństwo, trzeba nie tylko ustąpić miejsca ale dalej czekać cierpliwie w kolejce.

d1azhm9

Jednym słowem, jeżeli będziesz chciał płynąć w lewo, wzdłuż fali i widzisz kogoś po swojej prawej stronie, to ta osoba ma pierwszeństwo. To samo dotyczy twoich kolegów po lewej stronie za Tobą, wszyscy muszą ustąpić, osobom płynącym po prawej stronie.

Tym bardziej pamiętaj o zasadzie nr 2 w przypadku surfera stojącego już na desce, ma on również pierwszeństwo!

Łatwo napisać lub przeczytać ale na fali nie jest to takie proste i oczywiste. Dlatego podam 3 wskazówki jak sobie na wodzie pomóc aby nie było siary z "drop in-em"

d1azhm9

Ÿ zawsze patrz na szczyt fali, zawsze patrz w przeciwną stronę do której będziesz płynął (płyniesz w lewo, sprawdzasz prawą stronę i na odwrót)

Ÿ miej oczy i uszy otwarte na gwizdy, krzyki i gesty. Dosłownie staraj się mieć oczy dookoła głowy! Na dużej fali, dużo się dzieje...

Ÿ nawet jeżeli już prawie złapałeś fale ale widzisz, że ktoś inny ma pierwszeństwo, nigdy nie jest za późno aby odpuścić i pokazać cool-turę...

d1azhm9

3. Nie wcinaj się czyli nie "snake-uj"

Co to dokładnie znaczy? Każdy kto tego doświadczył już wie, że nie jest to ani miłe i ani lepsze od wpadania. Na początku należy podkreślić, że wcinanie się jest domeną tubylców, zazwyczaj świadome i dotyczy bardziej doświadczonych ale "chciwych każdej fali" surferów.

Wykorzystują jak wąż sytuacje, przyglądają się surferowi, który zaczyna proces łapania fali, omijają go (płynąc wyżej), w "cudowny sposób" nagle pojawiają się nad nim, bliżej szczytu fali i po prawej (kiedy ofiara płynąła w lewo). Wg. snake-ów mają pierwszeństwo ale ...

d1azhm9

Dla osób w bezpośredniej odległości, wszystko od początku do końca będzie jasne, kto się wciął a kto nie, ale takie zachowanie niestety może doprowadzać do mocnych spięć między surferami. Nikt nie lubi snake-a...

Należy, niestety, pamiętać, że takie zachowanie czasem prezentują "lokalsi", którzy mogą uzurpować sobie prawo do SPOTu lub/i prawie każdej fali ale o tym i o tubylcach później w punkcie nr. 7.

  materiały partnera
Źródło: materiały partnera

4. Wracając na "line up" omijaj strefę łapania fal.

Najczęściej spotykany błąd wśród początkujących. Płyniesz wprost na załamujące się fale, nie omijasz łukiem osób surfujących.

d1azhm9

Wracając na "line-up", miejsce gdzie czeka się na fale, wybieraj kanały między falami, gdzie może ich prawie nie być, a na pewno szukaj okienek, gdzie nie ma zbyt wielu surferów.

Pamiętaj wracając na wprost innego surfera, możesz trafić na mniej doświadczonego, który pomimo dobrych chęci, nie będzie w stanie ciebie ominąć.

Zaliczenie "dzwona" może mieć negatywne przełożenie zarówno na stan ciała jak i Twojego samopoczucia. Sztywne deski są naprawdę twarde i mają ostre finy, często więcej niż 3...

5. Stój w kolejce i czekaj cierpliwie na swoją falę.

Jak dostaniesz się w końcu na line-up, najpierw odpocznij, poobserwuj jak się kolejka formuje, kto jest pierwszy przed Tobą a kto za.

Dopiero jak się zorientujesz jak "sytuacja" wygląda, przystępuj do działania z deską i wiosłem.

Oprócz SUP surferów, których jest zawsze mniej (deski są większe więc droższe :)), będą surferzy, którzy mogą mieć ambiwalentny stosunek do długich desek. O co come on? Sprawa jest b. prosta - deski do SUP surfingu są szersze i dłuższe więc możemy łapać fale wcześniej w związku z tym postaraj się nie łapać "wszystkich" fal. Statystyki złapanych fal są korzystniejsze dla SUP surferów i dlatego surferzy (krótkie dechy) nie do końca przepadają za SUP surferami (długie dechy z wiosłem)...

Pamiętaj, że nawet jeżeli na samym początku nie wykorzystałeś swojej fali, nic nie daje Tobie prawa, aby przymierzać się już do następnej. Najlepiej będzie jeżeli wrócisz do kolejki i okażesz szacunek innym cierpliwie czekającym na line-up-ie.

6. Utrzymuj kontakt z innymi surferami

Dawaj znaki ciałem lub głosem w którą stronę będziesz płynął jak również, którą falę chcesz złapać. Zwracaj uwagę, osobom, które nie znają jeszcze etykiety SUP surfera, jak mają się zachować dla swojego i innych bezpieczeństwa.

7. Szanuj lokalsów vel tubylców

Co kraj to obyczaj... "Give respect to gain respect". Aż trudno uwierzyć, ale w niektórych miejscach, w niektóre dni lub godziny, mogą pływać tylko lokalsi...

Czasem lokalsi uzurpują sobie prawo do każdej fali...

Warto zorientować się jakie są zasady funkcjonowania niektórych SPOTów, aby żyć i wiosłować z tubylcami w pełnej zgodzie czyli pokojowej koegzystencji.

8. Pilnuj swojej deski i wiosła.

Zawsze obserwuj otoczenie i zbliżające się fale. Reaguj adekwatnie do sytuacji zachowując zdrowy rozsądek jak i dbaj o bezpieczeństwo swoje i innych.

Pamiętaj, jeżeli dookoła ciebie surfują inne osoby, odrzucenie czy utrata kontroli nad deską, może spowodować poważne skaleczenia a nawet złamania u innych.

Ta sama zasad dotyczy wiosła. Odrzucenie wiosła daleko od siebie może spowodować, nie tylko zgubienie ale zranienie innej osoby.

Lepiej traktuj dużą falę jak rozpędzonego King Konga, który chce Tobie wszystko zabrać (czyli deskę, jak i wiosło) a ty masz jeden cel - nie pozwolić mu na to. Rób wszystko zgodnie ze zdrowym rozsądkiem aby w trakcie turbulencji nie stracić sprzętu.

W skrócie, kiedy spadniesz z dużej fali oczekuj nieoczekiwanego! Warto sprawdzić np. kondycje leash-a, który potrafi pęknąć w najmniej oczekiwanym momencie i spowodować, że deska popłynie z falą w stronę skał czy wystającej rafy... Wymiana smyczy zawsze będzie tańsza niż naprawa złamanej deski, jeżeli jeszczę będzie można...

9. Używaj magicznego zwrotu: przepraszam!

Jeżeli nabroiłeś nie zastanawiaj się, mów głośno i wyraźnie przepraszam, najlepiej w odpowiednim do miejsca języku. Doświadczeni surferzy będą wiedzieć czy nabroiłeś z premedytacją czy bezwiednie.

Słowo przepraszam potrafi czynić cuda i rozładowywać najcięższe sytuacje. Pamiętaj tylko, że jeżeli nabroiłeś raz, to staraj się błędu nie powtarzać, bo słowo przepraszam może już nie wystarczyć...

Jak w życiu, spotkasz wielu surferów mniej lub bardziej sfrustrowanych...

Ostanie najważniejsze przykazanie:

  materiały partnera
Źródło: materiały partnera

10. Staraj się grać fair, bawić się i cieszyć życiem!

Pozytywne nastawienie pomaga. Baw się chwilą, kiedy jesteś w wodzie i łap fale z uśmiechem.

Na plaży staraj się nie śmiecić wokół siebie, a nawet posprzątaj po innych.

Zawsze pomagaj mniej doświadczonym surferom. Dziel wodę z innymi i zachowaj cierpliwość. Twoja fala z pewnością nadejdzie, złapiesz ją i wrócisz szczęśliwy!

Jakkolwiek infantylnie i niedojrzale to zabrzmi, ale staraj się zawsze być dobrym, wyrozumiałym człowiekiem z wiosłem!

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej i nauczyć techniki wiosłowania na stojąco na desce SUP tak aby poradzic sobie w każdych warunkach i okolicznościach, zapraszamy Ciebie do Gdyni na 2 dniowy obóz szkoleniowy na SUP-er Weekend.

Czekamy na Ciebie już od kwietnia 2024. Wystarczy zarezerwować termin i przyjechać. Resztę zostaw nam - https://orlowoprzyplazy.supbaza.pl/super-weekend/

Materiał sponsorowany przez Stowarzyszenie "Orłowo przy plaży"
d1azhm9
d1azhm9