Europejskie Stolice Kultury 2017 - Pafos i Aarhus
Pafos i Aarhus. Cypr i Dania. Dwa tak odległe od siebie miasta i państwa w tym roku łączy tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2017. Oba z bogatą, ale bardzo różniącą się od siebie, historią na rok swojej prezydencji przygotowały masę atrakcji. Sprawdziliśmy, co warto zobaczyć na miejscu i na które wydarzenia ESK 2017 się wybrać.
Europejska Stolica Kultury to miasto wybrane przez Unię Europejską, które w ciągu jednego roku może zaprezentować życie kulturalne miasta, całego regionu i kraju. Co roku typowane są dwa państwa, z których chętne miasta na 9 lat wcześniej składają swoje kandydatury. W ubiegłym roku te zaszczytne tytuły nosiły Wrocław i hiszpańskie San Sebastian. W tym roku padło na Pafos i Aarhus. Sprawdzamy, co to za miejsca.
Cypryjskie Pafos
Pafos - miasto założone na początku IV w. p.n.e. od początku było miejscem silnego kultu Afrodyty. Dziś jest popularnym kurortem turystycznym, w którym znajduje się bogata baza hotelowa i masa starożytnych zabytków. Na miejscu warto odwiedzić, m.in.: Grobowce Królewskie, bizantyjski zamek czy mozaiki rzymskie na terenie parku archeologicznego w Domu Tezeusza i Ajona.
Trwa ładowanie wpisu: instagram
Ważnym miejscem w parku są wykopaliska polskiej misji archeologicznej, w ramach której odkryto m.in.: marmurowe rzeźby Asklepiosa oraz Artemidy czy mozaikę przedstawiającą walkę Tezeusza z Minotaurem.
Pafos2017
Ponad 300 eventów zaplanowano w Pafos w ramach Europejskiej Stolicy Kultury 2017. Inspirowane będą lokalnymi mitami i legendami. Koncerty, wystawy, spektakle, warsztaty, wycieczki czy pokazy to tylko kilka z całej masy propozycji. Najciekawsze imprezy odbędą się w sezonie wiosenno-letnim, dlatego warto wtedy zaplanować urlop na Cyprze. Lokalna plaża stanie się salą kinową, a park archeologiczny czy zamek miejscami koncertów.
Trwa ładowanie wpisu: instagram
W sierpniu - w niesamowitej scenerii miejsca, w którym urodziła się Afrodyta (na zdjęciu powyżej) oraz w starożytnym Odeonie - odbywać się będą koncerty pod hasłem „Moon & Stars”. Wystąpi tam m.in. doskonale znany polskiej publiczności Goran Bregovic.
Duńskie Aarhus
Aarhus to drugie pod względem powierzchni miasto w Danii, ważny port oraz centrum zakupowe. Miasto leżące na Europejskim Szlaku Gotyku Ceglanego pełne jest ciekawych zabytków. Warto odwiedzić Stare Miasto, Muzeum Wikingów czy katedrę Aarhus Domkirke – najdłuższy i najwyższy kościół w Danii. Nie można też pominąć parku rozrywki Tivoli.
Aarhus2017
Podobnie jak w Pafos, także w duńskiej stolicy kultury zaplanowano całą masę eventów. Oficjalny program wydarzeń zajmuje 500 stron – warto przeczytać go uważnie, bo jest, w czym wybierać. - Aarhus 2017 będzie kreatywnym przedsięwzięciem – mówi Rebecca Matthews, szefowa projektu. – Nowości, specjalne wydarzenia, premiery i festiwale, a wszystko to w ramach darmowych oraz biletowanych eventów, które zapewnią niesamowite przeżycia.
Znajdzie się coś dla młodzieży, dorosłych, rodzin z dziećmi czy seniorów. A we wszystkie wydarzenia zaangażowani będą zarówno artyści duńscy, skandynawscy, jak i goście z Europy.
Trwa ładowanie wpisu: instagram
Na początku lutego artyści Duńskiej Opery Narodowej oraz angielskiej Royal Opera House zaprezentują niesamowite wydarzenie muzyczne pt. „Nothing”. W kwietniu odbędzie się Festiwal Książek Kryminalnych czy Aquasonic – koncert pod wodą. Na czas trwania prezydencji miasto stanie się także areną wielu instalacji artystycznych oraz wystaw. W ramach projektu Culture by Bike będzie można zwiedzić niezwykłe miejsca w Danii znajdujące się na 450 km trasie. A to wciąż tylko garstka propozycji.