Ferie 2022. Zagrożenie lawinowe w Tatrach nie ustaje

Po jej zejściu lawiny do Morskiego Oka TOPR przypomina turystom, że nawet popularna droga nad to jezioro oraz bezpośrednie otoczenie schroniska są nieustannie zagrożone lawinami.

Morskie Oko zimą
Morskie Oko zimą
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | KAZLOVA IRYNA
oprac. IR

03.02.2022 08:19

W nocy z 1 na 2 lutego potężna lawina śnieżna samoistnie zeszła z Marchwicznego Żlebu. Szczęście w nieszczęściu stało się to w późnych godzinach, bo gdyby do zdarzenia doszło za dnia, to mogłaby mieć miejsce ogromna tragedia. Ze względu na trwające obecnie ferie, od rana są tam tłumy turystów.

Ratownicy o lawinie

"Lawiny tych rozmiarów zdarzają się rzadko, jednak warto dodać, że nawet przy drugim stopniu zagrożenia lawinowego istnieje możliwość samoistnego zejścia lawiny dużych rozmiarów, która osiąga dno doliny" – czytamy w poście na FB tatrzańskich ratowników.

O niszczycielskiej sile lawiny świadczy fakt, że przełamana została półmetrowa warstwa lodu na Morskim Oku. Na tafli znalazły się też części drzew. Ponadto zaparkowany przed schroniskiem samochód TOPR, o wadze ok. 2 ton, podmuchem lawiny został przesunięty o 2 metry. Zdjęcia z tego zdarzenia można zobaczyć w poście toprowców.

Ale to nie koniec. Uszkodzeniu uległa też stacja meteorologiczna znajdująca się w pobliżu schroniska oraz grube barierki przy schodkach sprowadzających ze schroniska nad Morskie Oko. Rano wszystko wyglądało, jakby miał miejsce armageddon.

Apel do turystów

Toprowcy zaapelowali do turystów na Facebooku. Przypominają, że na popularnej drodze prowadzącej do Morskiego Oka oraz w Dolinie Roztoki na szlaku wiodącym do Doliny Pięciu Stawów Polskich jest kilka miejsc narażonych na zejścia dużych śnieżnych lawin. "Te miejsca, w których szlaki przecinają strome żleby, są wyraźnie oznakowane przez służby Tatrzańskiego Parku Narodowego" - piszą ratownicy.

W Tatrach obowiązuje trzeci stopień zagrożenia lawinowego, a lawiny schodzą samoistnie. Poruszanie się w takich warunkach wymaga bardzo dużego doświadczenia i  posiadania zdolności do oceny lokalnego zagrożenia lawinowego. "Prosimy o rozsądne wybieranie celów wycieczek" - podsumowują toprowcy.

Źródło artykułu:WP Turystyka
zakopanemorskie okolawina
Zobacz także
Komentarze (1)