Trwa ładowanie...
d391dm9
d391dm9

Fontanna Neptuna w Neapolu

Największe atrakcje
Fontanna Neptuna w Neapolu
Kraj
Fontanna Neptuna w Neapolu jest jednym z symboli tego miasta Wikimedia Commons CC BY-SA 3.0
Fontanna Neptuna w Neapolu jest jednym z symboli tego miasta

Gdańsk to nie jedyne miasto, w którym stoi fontanna Neptuna. Fontanna Neptuna znajduje się też m.in. w Neapolu i jest jednym z symboli tego miasta.

Fontanna Neptuna – najważniejsze informacje

Fontana del Nettuno, jak mawiają mieszkańcy Neapolu, to fontanna w formie pomnika przedstawiającego boga wód z mitologii rzymskiej, Neptuna. Co ciekawe, do końca 2014 roku fontanna Neptuna stała niedaleko kościoła Santa Maria Incoronata. Jednak w związku z budową pierwszej linii metra w Neapolu, fontannę Neptuna przeniesiono na plac Municipio.

Neapol nie jest jedynym miastem, w którym stoi fontanna Neptuna. Fontanna z Neptunem, oczywiście w innej artystycznej formie, znajduje się także w takich miastach Europy jak Gdańsk, Poznań, Berlin, Florencja i Rzym. Jednym z najciekawszych przykładów architektury tego rodzaju jest fontanna Neptuna w Bolonii.

Fontanna Neptuna – wygląd

Fontanna Neptuna w Neapolu została zbudowana z marmuru, jest otoczona balustradą i ma kolisty kształt. Na fontannę Neptuna w Neapolu składają się rzeźby czterech trzymających w łapach tarcze lwów, z których tryska woda. Rzeźba Neptuna z trójzębem znajduje się pośrodku fontanny w Neapolu na podstawce, którą trzymają asystujące mu dwie nimfy i dwaj satyrowie. Poniżej znajdują się jeszcze rzeźby przedstawiające morskie potwory, delfiny i Trytony, czyli wywodzących się z mitologii rzymskiej pół ludzi, pół ryby.

Fontanna Neptuna – historia

Fontanna Neptuna w Neapolu została zbudowana w latach 1600-1601 przez Włocha Giovanniego Domenico d'Aurię, a zaprojektował ją architekt ze Szwajcarii Domenico Fontana. Udział w powstaniu fontanny Neptuna w Neapolu mają także inni architekci i rzeźbiarze, tacy jak Pietro Bernini i Cosimo Fanzago.

Dalsze losy fontanny Neptuna w Neapolu związane są w dużej mierze z jej regularnymi przenosinami. Mimo że fontanna Neptuna początkowo stała koło zbrojowni, przy porcie w Neapolu, to już niecałe 30 lat później przeniesiono ją do Largo di Palazzo, który obecnie jest dużym placem w stolicy Kampanii.

Fontannę Neptuna w Neapolu przenoszono jeszcze kilka razy. W 1675 roku Fontanna Neptuna w Neapolu została gruntownie odnowiona po zniszczeniach, jakich doznała w wyniku rewolty przeciwko Habsburgom z Hiszpanii, na czele której stał Masaniello, włoski rybak.

d391dm9
Fontanna Neptuna w Neapolu
Czas lotu / jazdy samochodem

lot: 2,5 h / jazda autem: 20 h

Strefa czasowa

CET (UTC+1)/CEST (UTC+2)

Waluta

euro

Orientacyjna odległość

2 000 km

d391dm9

d391dm9
d391dm9
d391dm9