Trwa ładowanie...
d1ekvv6

Fontanna Neptuna (Bolonia)

Największe atrakcje
Fontanna Neptuna (Bolonia)
Region
Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY

Fontanna Neptuna to, oprócz Bazyliki Świętego Petroniusza, Uniwersytetu Bolońskiego i Dwóch Wież, jeden z symboli Bolonii. Umieszczono go na słynnym Piazza del Nettuno, nieopodal Piazza Maggiore. Posąg Neptuna, a konkretnie jego trójząb, stanowił inspirację dla twórców loga Maserati, bolońskiego producenta luksusowych samochodów.

Fontanna Neptuna - historia

Posąg Neptuna z brązu to projekt Tommaso Laureti, powstały w odpowiedzi na konkurs florenckich władz. Został zrealizowany w latach 1563-1564 roku przez Giambolognę, a właściwie Jean'a de Boulogne di Douai. Fontanny Neptuna oraz Vecchia (Via Ugo Bassi) to pierwotnie element systemu hydraulicznego, wykorzystywanego jako źródło wody pitnej dobrej jakości dla mieszkańców Bolonii, stolicy Emilia-Romania.

Postawiono go na skrzyżowaniu dwóch najważniejszych rzymskich dróg w celu uczczenia pontyfikatu papieża Piusa IV, wuja kardynała Karola Boromeusza. Neptun to bóg mórz i oceanów. U jego stóp znajdują się cztery nimfy, które symbolizują główne rzeki świata: Nil, Amazonkę, Ganges oraz Dunaj. Rozmiary posągu sprawiły, że Włosi mówią na uwieńczenie fontanny Olbrzym bądź Gigant. Dość silne erotyczne zabarwienie postaci z brązu zawstydzało kiedyś kobiety, ale mimo takich planów, posąg nigdy nie został okryty materiałem.

Imponujący zabytek był motywem czterdziestolirowych znaczków pocztowych z lat 40-tych. Na specjalne życzenia wykonano nawet jego kopie, znajdujące się w Brukseli oraz w gruzińskim Batumi.

Fontanna Neptuna – legendy

Legenda głosi, że każdy student (nie tylko z Bolonii) powinien, wzorem twórcy posągu Neptuna, okrążyć go dwukrotnie, przeciwnie do ruchu wskazówek zegara. Zapewni to powodzenie przed mającym nastąpić egzaminem, tak jak miało to miejsce w przypadku ogromnego sukcesu dzieła Laureti i Giambologna.

Bolończycy chętnie dzielą się z turystami ciekawostką optyczną, którą można zaobserwować z „kamienia wstydu”, czarnej płyty chodnikowej w rogu placu, kilkanaście metrów za plecami boga. Rzeźbiarz planował znaczne powiększenie rozmiaru genitaliów Neptuna, ale władze Kościoła zdecydowanie się temu sprzeciwiły. Artysta znalazł jednak rozwiązanie problemu. Przyjęcie odpowiedniej pozycji w stosunku do Fontanny Neptuna umożliwia zaobserwowanie ciekawego zjawiska: wyciągnięta lewa ręka z palcem wskazującym stanowi bowiem swoiste przedłużenie owej wstydliwej części ciała.

Fontanna Neptuna (Bolonia)
Czas lotu / jazdy samochodem

2 h 41 min / 14 h

Strefa czasowa

UTC±01:00

Waluta

Euro (1 euro = 4,23 zł)

Godziny otwarcia

Fontanna jest dostępna dla turystów również w trakcie trwania prac konserwacyjnych

Orientacyjna odległość

1 118 km w linii prostej, 1 424 km samochodem, 1 564 km pociągiem

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ekvv6
d1ekvv6
d1ekvv6
d1ekvv6

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj