Trwa ładowanie...
d4mp7ab

Florencja

Największe atrakcje
Położenie:

W środkowych Włoszech, nad rzeką Arno u stóp Apenin.

Strefa czasowa:

CEST

Waluta:

euro (EUR)

Shutterstock
Źródło: Shutterstock

Jedno z najpiękniejszych miast we Włoszech, stolicę Toskanii, zawdzięczamy Juliuszowi Cezarowi, który ustanowił Florencję w 59 r. p.n.e. kolonią dla byłych żołnierzy. Nazwał ją wtedy Florentina. Historia miasta sięga jednak dalej.

Florencja – historia miasta

Jeszcze przed Cezarem stanowiło ono Etruską osadę. Dziś Florencja liczy prawie 400 000 mieszkańców i jest jednym z największych ośrodków turystycznych w środkowych Włoszech.

Nie byłoby tak jednak, gdyby nie rządy Medyceuszy, którzy w latach 1512–1737 uczynili z Florencji stolicę renesansu. Rozkwitała wówczas pod względem kulturalnym, gospodarczym, a także architektonicznym. Pracowali tutaj wielcy twórcy, jak Michał Anioł, Leonardo da Vinci. Wiele spośród ich dzieł możemy podziwiać dzisiaj w Florencji.

Florencja – położenie

Florencja położona jest w środkowych Włoszech, nad rzeką Arno u podnóża Apeninów. Zapewnia to przepiękne, malownicze widoki. Niestety wiąże się również z zagrożeniem powodziowym. W 1966 r. miasto zdewastowała powódź, której nie przetrwało wiele zabytków. Temu, i wielu innym, wylewom rzeki oparł się jednak most Ponte Vacchio, który do dziś stanowi wizytówkę Florencji.

Florencja – zabytki

Podczas zwiedzania Florencji koniecznie trzeba wybrać się na spacer po wspominam moście Ponte Vacchio. Ta niezwykła konstrukcja pochodzi z 1345 r. i wspiera się na kamiennych łukach, które okazały się tak wytrzymałe, że nie tylko przetrwały do czasów współczesnych, ale także oparły się licznym powodziom. Dzisiaj działają tutaj rozmaite sklepiki z przepiękną, ręcznie robioną biżuterią i pamiątkami z Florencji.

Nieopodal mostu znajduje się jedno z najbogatszych pod względem eksponatów muzeów na świecie – Galeria Uffizi. Możemy tu podziwiaj arcydzieła sztuki malarskiej, co ciekawe w większości powstałe na zamówienie lokalnych koneserów sztuki, a także Medyceuszy. To właśnie we Florencji znajdują się dzieła Botticellego, Michała Anioła, Rafaela czy Tycjana. Z pewnością jest to największy zbiór malarstwa włoskiego, ale nie tylko.

Dla zwiedzających dostępne są również prace Rubensa, Rembrandta czy van Dycka. Co ciekawe, płótna zgromadzone w Galerii Uffizi przedstawiają także wiele portretów królów polskich.

Prawdziwe perły wśród architektury Florencji stanowią przepiękne bazyliki i katedry. Nie bez powodu Florencja nazywana jest miastem kościołów. Najsłynniejsza jest Katedra Santa Maria del Fiore z największą na świecie ceglaną kopułą. Budowa tego zapierającego dech gmachu zajęła 140 lat: od 1296 do 1436.

Jeśli wystarczy nam wytrwałości, żeby pokonać 463 stopnie, to wespniemy się na dach kopuły, z którego rozlega się cudowna panorama miasta. Tuż obok znajduje się dzwonnica Campanile di Giotto z nieco mniej obleganym niż Katedra Santa Maria del Fiore punktem widokowym.

Tym, którzy wolą twardo stąpać po ziemi, może spodobać się widok na starówkę, jaki rozciąga się z Placu Michała Anioła. Widać stąd dachy wszystkich zabytków architektonicznych Florencji. A propos Michała Anioła – we Florencji można zobaczyć również replikę Dawida stojącą na Placu della Signiora (Piazza della Signiora). Oryginał znajduje się w Muzeum Accademica, ale Plac della Signiora warto odwiedzić również ze względu na stojący tuż obok Palazzo Vecchio – kolejny symbol Florencji.

Dziedziniec Pałacu Vecchio został zaprojektowany właśnie przez Michelangela. Dzisiaj zdobi go nie tylko Dawid, ale także Herkules dłuta Bandinellego, Fontanna Neptuna wykonana przez Ammanatiego, a także fontanna z amorkiem trzymającym małego delfina w ręku.

Florencja – lokalna kuchnia

Kuchnia florencka jest "przepyszna w swej prostocie". Bazowe składniki dla wielu florenckich dań to: chleb, oliwa, warzywa, mięso, sery i oczywiście – wino. Najlepiej kosztować tych pyszności w restauracjach i knajpkach działających w mieście, a nie w hotelowych kuchniach.

Przede wszystkim dlatego, że posiłek możemy zjeść tam w przepięknej scenerii, a do tego całkiem niedrogo. Za 7 euro dostaniemy trzydaniowy obiad z deserem i lampką florenckiego wina, np. Chianti Classico (Chianti to najpopularniejsze wino we Florencji, można je kupić również w Polsce).

Turyści bardzo często zajadają się także specjałami kuchni toskańskiej, zwłaszcza zupami ribolita. Będąc w Florencji, warto także skusić się na tutejszy deser – la torta della nonna, czyli torcik babci. Żadna dieta nie może być ważniejsza niż skosztowanie tego pysznego cieniutkiego ciasta przekładanego delikatnym kremem waniliowym.

Florencja – pogoda

Środkowe Włochy słyną z słonecznej pogody i upalnego lata. Pogoda we Florencji rozpieszcza ciepłolubnych, ale trzeba pamiętać, że w sezonie wakacyjnym bywa tu nawet 40 stopni. Stare mury florenckich budynków szybko się nagrzewają i potęgują odczuwane gorąco, a zacienione skwerki należą zwykle do prywatnych właścicieli i raczej nie można się w nich schronić. Wyposażmy się więc w kapelusze na głowę i kremy z filtrem.

Kiedy warto polecieć do Florencji?

Z uwagi na wysoką temperaturę i turystyczne oblężenie, Florencję radzimy odwiedzać wiosną, jesienią, a nawet zimą. W zimie bowiem, kiedy u nas panują mrozy, we Florencji temperatura spada do 15 stopni, co stwarza wprost idealne warunki do zwiedzania. Ruch turystyczny jest wówczas mniejszy, a i tanie loty do Florencji łatwiej upolować.

Jak dolecieć z Polski do Florencji?

Niestety lot z Polski do Florencji wymaga przesiadki w jednym z miast Europy: Amsterdamie, Paryżu, Monachium, Frankfurcie albo w Wiedniu. Dolecimy tam z wielu lotnisk w Polsce, m.in. z lotniska Chopina w Warszawie, z Krakowa, Lublina, Rzeszowa, Gdańska, Katowic czy Wrocławia. Bilety kosztują ok. 2000 złotych, ale warto polować na tanie loty do Florencji.

Florencja
Przykładowe ceny

– kanapka w barze - 2-5 EUR;
– pizza+napój od 10 EUR;
– obiad w trattorii od 25 EUR;
– cappuccino w barze (konsumpcja przy ladzie) - 1,5-2 EUR;
– espresso w barze (konsumpcja przy ladzie) - 0,7-1 EUR;
– piwo w restauracji - 4 EUR;
– 90-minutowy bilet komunikacji miejskiej - 1,2 EUR (u kierowcy jednorazowy 2 EUR);
– wino w sklepie - od 2,5 EUR.

Komunikacja

– port lotniczy Amerigo Vespucci Airport;
– wiele dworców kolejowych, z głównym dworcem osobowym Firenze Santa Maria Novella na czele;
– sieć linii autobusowych (pomarańczowe autobusy obsługiwane przez ATAF i LI-NEA) i tramwajowych;
– 2 firmy taksówkowe RADIO TAXI i TAXI SOCOTA.

Co warto zobaczyć
Orientacyjna odległość

1 548 km

Lotniska

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4mp7ab
d4mp7ab
d4mp7ab