Fotopułapka w Gorcach uchwyciła trzy rysie. To kotka z młodymi
Gorczański Park Narodowy opublikował w mediach społecznościowych nagranie z fotopułapki, na którym widać trzy rysie. To ważna obserwacja, ponieważ na terenie Polski żyje tylko ok. 200 przedstawicieli tego gatunku.
08.11.2021 17:01
Jedna z fotopułapek na terenie Gorczańskiego Parku Narodowego uchwyciła samicę rysia z dwoma kociętami. "Młode mają ładne, wyraźnie plamkowane futro. Mamy nadzieję, że zostaną z nami dłużej" - napisali pracownicy Gorczańskiego Parku Narodowego.
Na nagraniu można zobaczyć, jak zwierzęta spokojnie przechładzają się po lesie.
Jasieńka to ryś znany pracownikom parku
Co ciekawe, po analizie zdjęć i nagrań okazało się, że uchwycona przez fotopułapkę kotka jest znana pracownikom parku. Nadano jej imię Jasieńka, ponieważ widywana była na terenie obszaru Natura 2000 Ostoja Gorczańska w masywie Jasienia. Obejmuje on nie tylko prawie całe Gorce, ale również część masywu Mogielicy i fragment doliny Kamienicy.
"Cały obszar stanowi również ważny węzeł dla połączeń karpackich korytarzy migracyjnych. Na obszarze ostoi krzyżują się ponadregionalne i transgraniczne trasy migracji. Ma on też istotne znaczenie dla zachowania spójności sieci Natura 2000 poprzez łączność z sąsiadującymi SOOS" - czytamy we wpisie Gorczańskiego Parku Narodowego.
Ryś euroazjatycki
Ryś euroazjatycki (Lynx lynx) to gatunek lądowego ssaka drapieżnego z rodziny kotowatych, największy z rysi. Występuje w Europie i Azji. Poza kotem domowym, ryś i żbik są jedynymi występującymi w Polsce przedstawicielami kotowatych. Ryś jest też jednym z największych drapieżników Europy.
W Polsce ryś jest gatunkiem rzadkim i chronionym. Szacuje się, że na terenie całego kraju żyje ok. 200 osobników.