Trwa ładowanie...
d22mxrk

Galeria Wiktora Emanuela II - Galleria Vittorio Emanuele II

Największe atrakcje
Galeria Wiktora Emanuela II - Galleria Vittorio Emanuele II
Region
Shutterstock
Źródło: Shutterstock

Galeria Wiktora Emanuela II jest jedną z największych atrakcji Mediolanu. Warto wybrać się do Galerii Wiktora Emanuela II nie tylko na zakupy, gdyż równie dobrze można podziwiać jej wspaniały gmach i wystrój wnętrz.

Galeria Wiktora Emanuela II – najważniejsze informacje

Galeria Wiktora Emanuela II to jedno z najstarszych i najsłynniejszych centrów handlowych nie tylko w Europie, ale również na świecie. Galeria w Mediolanie swoją charakterystyczną nazwę zawdzięcza pierwszemu królowi Zjednoczonych Włoch, Wiktorowi Emanuelowi II, który wywodził się z dynastii sabaudzkiej.

Galeria Wiktora Emanuela II została zaprojektowana w 1861 roku. Budowa Galerii Wiktora Emanuela II trwała dwanaście lat – od 1865 do 1877 roku – a nad jej przebiegiem czuwał włoski architekt Giuseppe Mengoni.

Galeria Wiktora Emanuela II – sklepy i restauracje

Galeria Wiktora Emanuela II nazywana jest czasami „salonem Mediolanu”, a to ze względu na jej reprezentatywny charakter i fakt, że mediolańczycy regularnie przychodzą tu spędzać wolny czas. Galeria Wiktora Emanuela II służy również przedsiębiorcom z Mediolanu, którzy umawiają się w niej na spotkania biznesowe.

To, co jednak najbardziej charakteryzuje Galerię Wiktora Emanuela II, to liczne sklepy. Centrum handlowe Wiktora Emanuela II wyróżnia się jednak wśród wielu innych galerii większą liczbą sklepów z artykułami luksusowymi, w tym z ekskluzywną biżuterią czy modą haute couture. Ponadto w Galerii Wiktora Emanuela II znajdują się księgarnie i galerie sztuki, w których można nabyć obraz.

Galleria Vittorio Emanuele II znalazła się na ustach mieszkańców Mediolanu w 2012 roku, a to za sprawą konfliktu władz miasta z siecią popularnych restauracji McDonald's. Restauracji McDonald's, która znajdowała się w Galerii Wiktora Emanuela II, nie przedłużono bowiem umowy na wynajem lokalu, a na jej miejscu stanął butik Prady. W odpowiedzi sieć McDonald's pozwała władze Mediolanu do sądu, domagając się 24 mln euro odszkodowania. Ostatecznie doszło do ugody, w wyniku której mediolańscy urzędnicy zaoferowali sieci McDonald's atrakcyjny lokal w pobliżu Galerii Wiktora Emanuela II.

Galeria Wiktora Emanuela II – wygląd

Gmach i wnętrze Galerii Wiktora Emanuela II dalece odbiegają od tego, jak w powszechnym wyobrażeniu powinno wyglądać centrum handlowe. Pod względem architektonicznym Galeria Wiktora Emanuela II jest jednym z najwspanialszych budynków w Mediolanie.

Galeria Wiktora Emanuela II ma strukturę krzyża. Środkowa, ośmioboczna część Galerii Wiktora Emanuela II pokryta jest szklaną kopułą. Z kolei podłoga na parterze Galerii Wiktora Emanuela II jest przyozdobiona mozaikami z herbami trzech stolic Zjednoczonych Włoch – Rzymu, Florencji i Turynu. Dodatkowo na podłodze Galerii Wiktora Emanuela II znajduje się także herb Mediolanu.

Galeria Wiktora Emanuela II - Galleria Vittorio Emanuele II
Czas lotu / jazdy samochodem

lot: 2,5 h

Strefa czasowa

CET (UTC+1)/CEST (UTC+2)

Godziny otwarcia

Galeria jest czynna całą dobę

Orientacyjna odległość

2 000 km

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d22mxrk
d22mxrk
d22mxrk