Trwa ładowanie...

Gateway to Space: port do lotów kosmicznych otwarty

Szef Virgin Richard Branson ogłosił, że zakończono budowę lotniska Gateway to Space, czyli miejsca, z którego startować będą komercyjne loty Virgin Galactic. Lotnisko-kosmodrom znajduje się na pustyni w Nowym Meksyku. Za 200 tysięcy dolarów będzie z niego można polecieć w 2,5-godzinny rejs, w czasie którego pięć minut będziemy przebywać w stanie nieważkości.

Share
Gateway to Space: port do lotów kosmicznych otwarty
Źródło: www.gizmodo.pl
d39o7ok

Szef Virgin * ogłosił, że zakończono budowę lotniska *Gateway to Space, czyli miejsca, z którego startować będą komercyjne loty Virgin Galactic. Lotnisko-kosmodrom znajduje się na pustyni w Nowym Meksyku. Za 200 tysięcy dolarów będzie z niego można polecieć w 2,5-godzinny rejs, w czasie którego pięć minut będziemy przebywać w stanie nieważkości.

W przyszłym roku mają się zacząć loty testowe WhiteKnightTwo, zaś loty komercyjne Virgin Galactic powinny ruszyć w 2013 roku. Firma musi jeszcze uzyskać zezwolenie amerykańskiej Federal Aviation Administration.

d39o7ok

Lotnisko powstało kosztem 209 milionów dolarów. Miało się nazywać Spaceport America, ale w końcu zdecydowano się na pompatyczne "Gateway to Space".

Gośćmi na otwarciu byli m.in. gubernator nowego Meksyku Susana Martinez i astronauta Buzz Aldrin. Zaproszono także 150 z osób, które kupiły już kosmiczne bilety i czekają na uruchomienie lotów. Łącznie oczekujących pasażerów jest zresztą już 450.

Branson powiedział m.in., że on sam i jego dzieci znajdą się wśród pierwszych pasażerów WhiteKnightTwo, więc osobiście dopilnuje, by loty były absolutnie bezpieczne: "Chcemy być pewni, że przetestowaliśmy pojazd dokładnie zanim na pokładzie znajdą się ci, którzy kupili bilety. Jeśli to oznacza, że pierwszy lot odbędzie się później, trudno".

Pierwotnie budowa obiektu miała się zakończyć w 2007 roku, ale wystąpiły problemy m.in. z wykonawcą.


Wydanie internetowe: www.gizmodo.pl

d39o7ok

Podziel się opinią

Share
d39o7ok
d39o7ok