Trwa ładowanie...
gdynia

Gdynia będzie mieć własny Central Park

Aleja Piłsudskiego w Gdyni to jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w mieście. Za trzy lata tereny zielone, położone w jej pobliżu, zostaną przekształcone w duży park Centralny, który będzie przypominać słynny Central Park w Nowym Jorku.

Share
Gdynia będzie mieć własny Central Park
Źródło: gdynia.pl
d1q96yu

Władze miasta chcą, aby nowy park stał się ulubionym miejscem odpoczynku mieszkańców. Obejmie teren położony w pobliżu alei Marszałka Piłsudskiego oraz ulic: Świętojańskiej i Legionów. Jest on już częściowo zagospodarowany – znajduje się tu od 2014 r. skatepark, który stworzony został z myślą o fanach deskorolek, BMX-ów i deskorolek. W pobliżu jest także plac zabaw. Nowa inwestycja ma zapełnić pozostałą część terenu.

Gdyński Central Park

Główną część parku będzie stanowić staw, wokół którego powstaną ławki, kładka i pole do gry w bule. Będą też punkty gastronomiczne oraz informacja turystyczna. Wzdłuż będzie się ciągnąć 800-metrowa ścieżka dla biegaczy oraz 850-metrowa trasa dla rolkarzy. Nie zapomniano o kierowcach, dla których zostanie stworzony podziemny parking podziemny na 286 samochodów. Z parku będzie można korzystać przez cały rok - zimą ma tu być ślizgawka.

gdynia.pl
Źródło: gdynia.pl

Gdynia jak Nowy Jork

Kompleks zostanie podzielony na trzy strefy: ciszy, wypoczynku oraz rekreacji. Prezydent miasta, Wojciech Szczurek, wierzy, że będzie to miejsce, w którym gdynianie i turyści złapią chwilę wytchnienia.
- Mieszkańcy Nowego Jorku uwielbiają ikoniczny Central Park, zlokalizowany w samym sercu miasta. Z takich miejsc słynie wiele europejskich miast, jak choćby Paryż czy Mediolan. Mam nadzieję, że już wkrótce Gdynia zyska podobną przestrzeń - chwali inwestycję prezydent. Dodaje, że będzie to park, w którym w pięknych okolicznościach przyrody będzie można spokojnie wypić kawę, poczytać książkę lub po prostu poleżeć na trawie.
- Tworzymy to miejsce dla całych rodzin. Na nudę nie będą narzekać również miłośnicy nieco aktywniejszych form spędzania wolnego czasu - zachęca Wojciech Szczurek.

gdynia.pl
Źródło: gdynia.pl

Miasto ma ambitne plany

Gdynia od lat realizuje śmiałe projekty. Jednym z nich jest budowa nowej dzielnicy o nazwie Śródmieście Morskie. Ma powstać na obszarze gdyńskiego Międzytorza, który obejmuje tereny stoczni Nauta i Dalmoru. Zbudowana zostanie też nowa marina. Inwestycja jest wyceniona na ok. 700 mln euro. Przeważać ma zabudowa mieszkaniowa, ale nowa dzielnica będzie pełnić też funkcję usługową, hotelową i biurową. Projekt rozłożony jest na wiele lat i według wstępnych deklaracji ma zostać ukończony do roku 2030. Pierwszymi budynkami nowej dzielnicy są wieżowce Sea Towers, nowy biurowiec PKO BP i hotel Courtyard by Marriott.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Muzeum Emigracji, Teatr Muzyczny i Gdyńskie Centrum Filmowe

W ostatnich latach w Gdyni powstało Muzeum Emigracji, pierwsza tego typu placówka w Polsce, której siedzibą jest pochodzący z 1933 r., odrestaurowany w dworzec morski na Nabrzeżu Francuskim. Stąd tysiące Polaków przez lata opuszczały kraj na transatlantykach. Miasto może poszczycić się też generalnie odremontowanym, największym w Polsce Teatrem Muzycznym. Wewnątrz znajdują się trzy sale, które pomieszczą łącznie 1500 widzów. Jest to drugi w kraju, po Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie, tego typu obiekt pod względem liczby miejsc na widowni.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Niedaleko Teatru Muzycznego został wzniesiony w 2015 r. trzykondygnacyjny gmach Gdyńskiego Centrum Filmowego. Wewnątrz mieszczą się trzy kina studyjne, w których wyświetlane są przede wszystkim filmy ambitne i artystyczne. Są też: galeria, księgarnia filmowa, czytelnia scenariuszy filmowych, restauracja i kawiarnia. Pod ziemią znajduje się parking podziemny na 220 samochodów. Głównym użytkownikiem GCF jest Gdyńska Szkoła Filmowa. Kształci adeptów reżyserii filmowej na dwuletnich studiach. Kadrę akademicką stanowią m.in. znani polscy reżyserzy, aktorzy i scenarzyści. W ramach tej inwestycji oddano też do użytku kolejkę torową na Kamienną Górę.

d1q96yu

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1q96yu
d1q96yu