Gdzie jest drożej? W górach czy na Mazurach?
Sezon urlopowy zbliża się wielkimi krokami. Niebawem rok szkolny dobiegnie końca, w biurach i urzędach zapanuje tzw. „sezon ogórkowy”, a wraz z nim rozpocznie się czas wyjazdów i wypoczynku. Przyjrzyjmy się ile statystyczny Polak wydaje średnio na zakwaterowanie podczas wyjazdu na urlop.
18.05.2012 | aktual.: 10.05.2013 09:41
Sezon urlopowy zbliża się wielkimi krokami. Niebawem rok szkolny dobiegnie końca, w biurach i urzędach zapanuje tzw. „sezon ogórkowy”, a wraz z nim rozpocznie się czas wyjazdów i wypoczynku. Przyjrzyjmy się, ile statystyczny Polak wydaje średnio na zakwaterowanie podczas wyjazdu na urlop.
Jak pokazują statystyki jedną z kluczowych kwestii branych pod uwagę przy organizacji wyjazdu jest cena zakwaterowania. Większość ankietowanych (ponad 60 proc.) przeznacza na tygodniowy pobyt dla 1 osoby kwotę do 500 złotych, przy czym co czwarty Polak na wakacje wydaje od 251 do 500 złotych. Na droższe zakwaterowanie – w granicach od 1000 do ponad 2000 złotych na osobę za tydzień pobytu – pozwala sobie zaledwie jeden na dziesięciu urlopowiczów.
Odpowiedzi na pytanie o średnie wydatki na tygodniowe zakwaterowanie na osobę obrazuje poniższy wykres.
Biorąc pod uwagę ostatnie dane, łatwo wywnioskować, że większość Polaków spędza wakacje w rodzinnym kraju. Wyjazd za granicę wiąże się bowiem z dodatkowymi kosztami, takimi jak podróż i wysokie ceny zakwaterowania. Aby spędzić niezapomniany urlop wcale nie trzeba wyruszać w daleką podróż. Wystarczy udać się do jednego z 3 najbardziej atrakcyjnych regionów Polski: na Mazury, w góry lub nad morze, zabrać ze sobą najbliższych przyjaciół i znaleźć ładny, przytulny domek w rozsądnej cenie.
Mazury – cud natury
Polska kraina tysiąca jezior jest jednym z najchętniej odwiedzanych regionów podczas wakacyjnych wyjazdów. Urlopowicze mają do dyspozycji błogą ciszę i spokój w otoczeniu licznych lasów i jezior. Przyroda sprzyja aktywnym pieszym wycieczkom oraz spędzaniu czasu nad wodą. Wieczorem najczęściej spotykaną atrakcją jest ognisko w towarzystwie rodziny lub przyjaciół. Idealnym zakwaterowaniem na tego typu atrakcje będzie domek letniskowy z widokiem na jezioro. Przebywający tam goście mają do dyspozycji łodzie, kajaki oraz sprzęt do grillowania. Zazwyczaj są tam także atrakcje dla dzieci, np. plac zabaw, dzięki czemu nasze pociechy przyjemnie spędzą czas. Przykładowo cena za tygodniowy pobyt dla 6 osób wynosi ok. 2000 złotych – koszt zakwaterowania dla 1 osoby to wydatek rzędu 333 złotych.
Urokliwe góry
Nic tak nie zapiera tchu w piersiach jak polskie góry. Tatry są bowiem tak piękne i potężne, że można na nie patrzeć godzinami. Osoby, które preferują ten sposób wypoczynku, mają szansę zamieszkać w tradycyjnym górskim domku. Taka lokalizacja sprzyja pieszym wycieczkom i górskim wspinaczkom. Przykładowa cena za tygodniowy pobyt dla 3 osób wynosi ok. 790 złotych – koszt pobytu dla 1 osoby ok. 263 złotych.
Wakacje nad Bałtykiem
Dla osób preferujących kąpiele słoneczne idealny będzie wyjazd nad polskie morze. Powszechnie wiadomo, że ceny mieszkań położonych nad Bałtykiem lub w centrum miasta nie należą do najtańszych. Tańszą alternatywą będzie zamieszkanie na obrzeżach głównych miejscowości. W odległości zaledwie kilku kilometrów od centrum Gdańska można wynająć 2-pokojowe mieszkanie po promocyjnych cenach. Mieszkający tam urlopowicze będą mieli zaledwie kilka kilometrów do piaszczystej plaży i centrum miasta. Jest to doskonały sposób na zaoszczędzenie sporej kwoty. Zwłaszcza, że i tak większość dnia spędzamy na kąpielach słonecznych lub na zwiedzaniu zabytków. Przykładowa cena za tygodniowy pobyt dla 4 osób wynosi ok. 1723 złotych – koszt zakwaterowania dla 1 osoby wynosi ok. 430 złotych.
Są to nieliczne przykłady miejsc, w których możemy spędzić udane wakacje w rodzinnym kraju w rozsądnej cenie. Poza trzema opisanymi regionami urlopowicze mają do dyspozycji inne, równie piękne obszary Polski. Wybór odpowiedniego regionu powinien być podyktowany osobistymi preferencjami i aktywnościami, które zamierzamy podjąć podczas urlopu.
Badania na temat zwyczajów urlopowych Polaków zostały przygotowane przez Casamundo wraz z instytutem badawczym TNS OBOP Polska.
pw/if
Sprawdź najlepsze oferty: www.wycieczki.wp.pl