Giganty u wybrzeży turystycznego kraju. Naukowcy mają hipotezy
Atlantyckie wieloryby coraz częściej pojawiają się w pobliżu popularnych wśród turystów plaż Portugalii. Naukowcy badają to zjawisko. Mają już pewne hipotezy, dotyczącą tego, dlaczego wielkie ssaki coraz chętniej pływają blisko wybrzeża.
Dotychczas obecność tych zwierząt na portugalskich wodach była powszechna jedynie w rejonie położonego na Atlantyku archipelagu Azorów. Teraz wieloryby pojawiają się także w pobliżu popularnych wśród turystów plaż Portugalii, m.in. podlizbońskiej Meco.
Wieloryby u wybrzeży Portugalii
Jak podaje radio Observador, na przełomie maja i czerwca br. u brzegów zachodniego wybrzeża Portugalii pojawiła się grupa co najmniej sześciu okazów płetwala zwyczajnego, wśród których był także jeden młody osobnik.
Wizytę tych mierzących do 27 m długości ssaków potwierdził także dziennik "Publico". Dodano, że grupa gigantycznych zwierząt przez kilka dni pływała w pobliżu plaż lizbońskiej aglomeracji.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Halo Polacy". Polka zszokowana podejściem Czechów do nagości. "Nikt się tym nie przejmuje"
Biolodzy poinformowali, że znaczący wzrost liczby dużych ssaków morskich w pobliżu brzegów Portugalii kontynentalnej, widoczny jest od 2019 r. Szczególny pod tym względem był 2023 r., który obfitował w najwięcej zgłoszeń dotyczących pojawienia się płetwali w sąsiedztwie plaż.
Naukowcy mają hipotezy
Według lizbońskiego biologa Sidonia Paesa, wraz z sukcesywnie podnoszącą się temperaturą wody u brzegów Portugalii rośnie obecność zooplanktonu, pożywienia płetwali oraz innych gatunków waleni. - Stąd coraz więcej tych zwierząt w sąsiedztwie wybrzeża. Hipoteza ta musi jeszcze zostać potwierdzona w trakcie badań naukowych - dodał Paes, cytowany przez lokalne media.
Z kolei zdaniem biologa Bernardo Queiroza, w sąsiedztwie portugalskiego wybrzeża kontynentalnego przybyło poza waleniami także okazów rekinów oraz delfinów. Dodał, że nasilenie wizyt tych zwierząt wynika prawdopodobnie z ocieplania się Atlantyku u portugalskiego wybrzeża, a także z poprawiającej się czystości tamtejszych wód.