Trwa ładowanie...
na śniegu
01-02-2010 12:36

Góry Wałbrzyskie i Góry Sowie

Na północ od Gór Kamiennych, pomiędzy Przełęczą Domanowską (498 m n.p.m.) i doliną Nysy Szalonej na zachodzie a doliną Bystrzycy na wschodzie ciągną się Góry Wałbrzyskie.

Góry Wałbrzyskie i Góry SowieFot: sxc.hu
d3pzvlo
d3pzvlo

Składają się one z kilkunastu luźno ze sobą połączonych masywów górskich, rozdzielonych szerokimi dolinami i obniżeniami – w ich centrum leży silnie zagospodarowana i zmieniona przez działalność człowieka Kotlina Wałbrzyska. Najbardziej na zachód położony jest masyw Krąglaka (692 m n.p.m.) i Borowca (645 m n.p.m.), dalej na wschód wznosi się kształtny grzbiet Trójgarbu (778 m n.p.m.). W centrum gór wyrasta kopulasty masyw Chełmca (851 m n.p.m.), opadający stromo ku Kotlinie Wałbrzyskiej. Południowo-wschodnie zakończenie Gór Wałbrzyskich stanowi zwarty masyw Wołowca (776 m n.p.m.) i Borowej (853 m n.p.m.), będący przedłużeniem geologicznych struktur Gór Suchych. Najbardziej na wschodzie rozciągają się Góry Czarne ze szczytem Klasztorzyska (631 m n.p.m.).

Na wschód od Gór Wałbrzyskich, za doliną Bystrzycy ciągną się Góry Sowie, jedno z najwyższych pasm Sudetów Środkowych. Ich długi grzbiet wznosi się znad doliny Bystrzycy niewysokimi początkowo szczytami, nie przekraczając 700 m n.p.m. Dopiero za Przygodną (763 m n.p.m.) i Przełęczą Walimską (750 m n.p.m.) wypiętrza się gwałtownie, kulminując w wierzchołku Wielkiej Sowy (1015 m n.p.m.). Dalej opada na Kozie Siodło (887 m n.p.m.), za którym wznosi się szczyt Koziej Równi (930 m n.p.m.). Ku wschodowi opada stąd na Przełęcz Jugowską (801 m n.p.m.), po czym wznosi na ładne szczyty Rymarza (913 m n.p.m.) i Kalenicy (964 m n.p.m.).

Kolejne kulminacje w grzbiecie – Popielak (860 m n.p.m.) i Kobylec (767 m n.p.m.) wysyłają na południe krótkie boczne grzbiety. Za Przełęczą Woliborską (711 m n.p.m.) wznoszą się jeszcze wierzchołki Szerokiej (827 m n.p.m.), Malinowej (839 m n.p.m.) i Gołębiej (810 m n.p.m.), za którymi grzbiet obniża się i przez Wielki Chochoł (756 m n.p.m.) osiąga głębokie siodło Przełęczy Srebrnej (568 m n.p.m.). Warto wspomnieć też o bocznym masywie Gór Sowich – nieco odosobnionym Włodarzu (811 m n.p.m.) leżącym na zachód od Wielkiej Sowy. Natomiast na południe od głównego grzbietu znajdują się dosyć malownicze, ale dużo niższe Wzgórza Wyrębińskie i ciągnące się aż po dolinę Ścinawki na południu Wzgórza Włodzickie.

d3pzvlo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3pzvlo