Trwa ładowanie...

Gratka dla miłośników podziemnych wędrówek. Na jej widok krzyknęli: "o raju!"

Jest to jedna z najpiękniejszych jaskiń w Polsce, a na pewno najciekawsze tego typu miejsce w Górach Świętokrzyskich. Została odkryta w latach 60. XX w. przez grupę uczniów z Krakowa, który odbywali ćwiczenia geologiczne na tym terenie. Na widok jej wnętrza mieli podobno krzyknąć "o raju!", czemu jaskinia zawdzięcza swoją nazwę.

Bogactwo nacieków skalnych w Jaskini Raj potrafi wprawić w zachwytBogactwo nacieków skalnych w Jaskini Raj potrafi wprawić w zachwytŹródło: Adobe Stock, fot: Iwona JB
d2e11tl
d2e11tl

Jaskinia Raj to wapienna jaskinia krasowa zlokalizowana w Chęcinach, w Górach Świętokrzyskich. Mieści się na terenie rezerwatu przyrody, który jest oddalony o ok. 11 km od Kielc, gdzie turyści chętnie zatrzymują się na nocleg.

Wyjątkowa na tle innych jaskiń

Jest to miejsce wyjątkowe pod wieloma względami – na tle innych jaskiń wyróżnia się przede wszystkim wyjątkowo bogatą, różnorodną oraz świetnie zachowaną szatą naciekową, czyli rożnego rodzaju stalaktytami, stalagmitami i innymi kształtami skalnymi, stworzonymi przez wieki przez naturę.

Dodatkowym jej atutem jest możliwość bezpiecznego zwiedzania – na terenie jaskini został wytyczony szlak turystyczny, który pozwala na zapoznanie się ze wszystkimi jej bogactwami. Ze względu na fakt, że w jaskini zimują nietoperze, wizyta w tym miejscu jest możliwa jedynie w określonych miesiącach w roku.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Halo Polacy". Największe dziwactwa Wietnamczyków. "Dzieje się istne wariactwo"

Jaskinia Raj została odkryta w 1964 r. Jako pierwsi weszli do niej uczniowie krakowskiego technikum geologicznego, którzy prowadzili tu ćwiczenia terenowe. Wcześniej gościli w pobliskiej Jaskini Piekło, która nie mogła się jednak równać z nowo odkrytym miejscem.

d2e11tl

Jaskinia Raj zachwyciła uczniów swoim bogactwem do tego stopnia, że została przez nich nazwana rajem. Taka nazwa funkcjonuje po dziś dzień, a kolejne pokolenia odkrywców ciekawych miejsc zachwycają się jej pięknem i bogactwem zjawisk krasowych. Jaskinia Raj w Górach Świętokrzyskich skutecznie udowadnia, że natura jest najlepszą artystką, a jej dzieła nie mogą równać się z tymi, które wychodzą spod ręki człowieka.

Witaj w raju, czyli trasa turystyczna przez Jaskinię Raj

Jaskinia Raj została udostępniona turystom już w 1972 r. Aby było możliwe jej bezpieczne zwiedzanie, konieczne było wykucie przejść i chodników oraz zamontowanie w jej wnętrzu sztucznego oświetlenia. Trasa turystyczna przez jaskinię liczy 180 m i można ją pokonać wyłącznie z przewodnikiem. Nie jest to jednak niedogodność, lecz atut, gdyż z unikalnymi walorami turystycznymi tego miejsca można w pełni zapoznać się, wiedząc na co patrzymy.

W czasie zwiedzania turyści mają szansę nie tylko poznać historię Jaskini Raj na wystawie, która prezentuje zarówno ją samą, jak i wyjątkowy, podziemny świat jaskiń, jak i dowiedzieć się, czym jest kras, czym różnią się stalaktyty od stalagmitów oraz kto w dawnych czasach zamieszkiwał jaskinie. Mogą także stanąć oko w oko z prehistorycznymi lokatorami jaskini – neandertalczykami, mamutami i tygrysami szablozębnymi.

d2e11tl

Po zapoznaniu się z wystawą przychodzi pora, aby udać się na właściwe zwiedzanie jaskini. Uzbrojeni w wiedzę, z rozbudzoną do granic możliwości ciekawością, idziemy sztuczną sztolnią, której długość wynosi 21 m. Jest to coś w rodzaju śluzy, której zadaniem jest ochrona specyficznego mikroklimatu, charakterystycznego dla wnętrza jaskini.

Warto mieć świadomość, że cała Jaskinia Raj znajduje się pod ochroną – niestety nie można robić zdjęć w jej wnętrzu ani dotykać szaty naciekowej.

d2e11tl

Bilety wstępu z sezonie letnim kosztują 35 zł od osoby - bez względu na wiek. Zwiedzanie jest możliwe w godz. 9-18 we wszystkie dni tygodnia za wyjątkiem poniedziałków.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2e11tl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2e11tl