Trwa ładowanie...

Kolory szlaków w górach. Większość turystów robi ten błąd

Wielu Polaków ma błędne przekonanie, że kolor szlaku oznacza jego poziom trudności. Tymczasem, jak czytamy na stronie TPN, "kolory nie wskazują trudności szlaku". Czemu zatem służą?

Wielu turystów błędnie odczytuje kolory szlakówWielu turystów błędnie odczytuje kolory szlakówŹródło: Adobe Stock, fot: ADAM PUSCHHAUS
d1lh40o
d1lh40o

Oskar Bryja, znany na TikToku jako @oskarowe_zycie, ma aż 280 tys. obserwatorów. Na swoim koncie dzieli się różnymi ciekawostkami z podróży, nie tylko tych dalekich. Do jednych z najpopularniejszych postów należy ten o górskich szlakach - ma aż 1,5 mln wyświetleń.

Co oznaczają kolory szlaków w górach?

- Jest duża szansa, że źle czytaliście szlaki górskie przez całe swoje życie. Ja też zrobiłem ten błąd - przyznaje na początku nagrania Oskar Bryja.

Influencer zauważa, że większość turystów przyjmuje, że czarny szlak musi być trudny. - Chyba przekonanie, że tak jest, wzięło się z tego, że to na nartach tak funkcjonuje - kontynuuje tiktoker.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Idealne miejsce w Polsce na urlop o każdej porze roku

Rzeczywiście, oznaczenie tras narciarskich odzwierciedla ich stopień trudności. W Polsce mamy cztery kolory: zielone (bardzo łatwe), niebieskie (łatwe), czerwone (trudne) i czarne (bardzo trudne). W krajach alpejskich oznaczenie skali trudności tras narciarskich oparte jest na zasadach opracowanych przez FIS (Międzynarodowa Federacja Narciarska i Snowboardowa) - kolor niebieski oznacza trasy łatwe, czerwony - średnie i czarny - trudne.

d1lh40o

Z trasami pieszymi jest jednak inaczej. Do oznakowania szlaków turystycznych w górach używa się pięciu kolorów: czarnego, czerwonego, zielonego, niebieskiego, żółtego. "Kolory nie wskazują trudności szlaku, a jedynie służą identyfikacji danego szlaku w terenie" - czytamy na stronie TPN.

- Czerwony to główny szlak w danym paśmie górskim, niebieski to zazwyczaj szlak długodystansowy, żółty jest szlakiem krótkim, który łączy ze sobą dwa szlaki lub miejsca, szlaki zielone to szlaki widokowe lub prowadzące w bardzo charakterystyczne miejsca, a czarny szlak prowadzi do danego punktu najkrótszą trasą lub łączy dwa inne szlaki ze sobą - wyjaśnia Oskar Bryja.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1lh40o
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1lh40o

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj