Trwa ładowanie...

Grozi nam paraliż polskiego nieba? Konflikt trwa nadal. "Prowadzimy rozmowy"

Konflikt między kontrolerami ruchu lotniczego w Warszawie a Polską Agencją Żeglugi Powietrznej trwa od wielu miesięcy. Zgodnie z zapowiedzią przewodniczącego Związku Zawodowych Kontrolerów Ruchu Lotniczego, Macieja Sosnowskiego, prawdziwy paraliż polskiego nieba zacznie się w maju. Jednak już dziś braki kadrowe powodują opóźnienia i martwią pasażerów.

Lotnisko Chopina w Warszawie Lotnisko Chopina w Warszawie Źródło: Adobe Stock, fot: Milosz Maslanka
d2ij228
d2ij228

Tylko w trakcie ubiegłego weekendu na Lotnisku Chopina przeszło 300 rejsów odnotowało opóźnienia. W sobotę 9 kwietnia największe dotyczyło lotu linii Smartwings do Alicante (145 minut). Dzień później rekord należał do Wizz Air lecącego do Londynu-Stansted (175 minut). Sytuacja jest na tyle poważna, że Polska Agencja Żeglugi Powietrznej i Urząd Lotnictwa Cywilnego zamieściły na swoich stronach specjalne komunikaty dla podróżujących.

"Uprzejmie informujemy, że w najbliższych dniach może dojść do nieregularności w ruchu lotniczym nad Polską, w tym do opóźnień i odwołań rejsów. Zalecamy pasażerom, żeby byli przygotowani na możliwość wystąpienia opóźnień, jak i odwołań połączeń lotniczych oraz na bieżąco zasięgali informacji u przewoźników lotniczych o statusie danego rejsu" - informuje ULC.

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej do czasu zakończenia toczących się rozmów nie komentuje sytuacji, jednak za pośrednictwem strony potwierdziła, że za opóźnienia lotów w znacznym stopniu odpowiadają braki kadrowe wśród kontrolerów.

"PAŻP aktualnie mierzy się z wyzwaniem zwiększonej liczby absencji kontrolerów ruchu lotniczego z powodu, m.in. zwolnień lekarskich i zgłoszeń niedyspozycji, a w konsekwencji opóźnieniami w ruchu lotniczym. Agencja podejmuje niezbędne działania mające na celu zapewnienie obsad kontrolerskich oraz stabilizację sytuacji w kolejnych dniach" - czytamy w komunikacie.

d2ij228

Grozi nam paraliż na niebie? "Nie ukrywam, że się denerwuję"

Z początkiem kwietnia z PAŻP odeszło 44 kontrolerów, czyli przeszło 20 proc. całej załogi. Znacznie większej grupie umowy wygasną z końcem miesiąca. Oznacza to, że od 1 maja pracę - którą jeszcze w grudniu wykonywało przeszło 200 osób - będzie wykonywać 30-40 pracowników. Opóźnienia obserwowane od kilku dni na warszawskim lotnisku są więc tylko preludium do paraliżu, który czeka nas od 1 maja.

Jak tłumaczył w wywiadzie dla WP Maciej Sosnowski, przewodniczący Związku Zawodowych Kontrolerów Ruchu Lotniczego, jeśli nie dojdzie do porozumienia utrudnienia, opóźnienia, a nawet odwoływanie lotów stanie się codziennością. - Trzeba będzie zredukować liczbę lotów - i to drastycznie. Przy tak okrojonym składzie możliwe będzie obsłużenie 20-30 operacji w ciągu godziny, zamiast kilkuset. A to znaczy, że wiele samolotów zostanie na ziemi - mówił Sosnowski. - Dla turysty oznacza to, że jeśli wyleci na długi weekend w kwietniu, to trudno przewidzieć, gdzie i kiedy uda mu się wrócić.

W tej chwili turyści martwią się jednak nie tylko perspektywą majówek, ale także wyjazdami na święta. - Obserwowałam sytuację na lotnisku w weekend i trochę się obawiam, co będzie się działo w święta. Lecę do córki i wnuczek do Londynu, mam nadzieję, że do tego czasu sytuacja się unormuje, ale nie ukrywam, że się denerwuję - mówi pani Jadwiga z podwarszawskich Łomianek.

d2ij228

Czy jest szansa, że skonfliktowane strony dojdą do porozumienia?

Przypomnijmy, że spór jest wielowątkowy. Dotyczy zarówno kwestii obniżonych wynagrodzeń pracowników, ale przede wszystkim - co podkreślają kontrolerzy - warunków pracy, które mają nie zapewniać bezpieczeństwa pasażerom.

Rozmowy kontrolerów z PAŻP trwają już kilka dni. 12 kwietnia przedstawiciele stron spotkali się po raz kolejny. Na razie nie ma informacji o przełomie, jest jednak szansa, że wielomiesięczny konflikt doczeka się rozwiązania.

d2ij228

- Prowadzimy rozmowy w atmosferze wzajemnego szacunku i zrozumienia - ocenił Maciej Sosnowski, dając nadzieję, że do paraliżu polskiego nieba jednak nie dojdzie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Kontrolerzy lotów masowo rezygnują z pracy. "Trzeba mieć partnera do rozmów"

d2ij228
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ij228