Trwa ładowanie...

Himalaje - królewskie góry z lotu ptaka

Himalaje, rozciągające się na terenie takich państw jak Pakistan, Indie, Chiny (Tybet), Nepal i Bhutan, to najwyższy łańcuch górski na Ziemi. Jego nazwa w sanskrycie oznacza "siedziba śniegów". Zobacz, jak prezentują się z lotu ptaka.

Himalaje - królewskie góry z lotu ptakaŹródło: Olga Danylenko/Shutterstock
de9xeix
de9xeix

Himalaje, rozciągające się na terenie takich państw jak Pakistan, Indie, Chiny (Tybet), Nepal i Bhutan, to najwyższy łańcuch górski na Ziemi. Jego nazwa w sanskrycie oznacza _ siedzibę śniegów _. Trzy główne pasma to Wielkie Himalaje (na północy), Małe Himalaje (w środku) i Siwalik na południu. To właśnie w tych górach znajduje się 10 z 14 światowych ośmiotysięczników oraz najwyższy szczyt na Błękitnej Planecie - Mount Everest (Czomolungma) mierzący 8848 m n.p.m.

Pośród szacownego grona 7 najwybitniejszych himalaistów w historii, którzy zdobyli wszystkie mierzące więcej niż 8 tys. m powyżej poziomu morza góry na świecie i wyznaczyli przy tym przynajmniej jedną nową drogę wspinaczki, znajduje się trzech Polaków. Są nimi Jerzy Kukuczka, Krzysztof Wielicki i Piotr Pustelnik. Dwa spośród ośmiotysięczników nie zostały jeszcze nigdy zdobyte zimą - są to K2 (8611 m n.p.m.) i Nanga Parbat (8126 m n.p.m.)

udm/if

de9xeix
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
de9xeix